serwis prowadzioi

03.09.2019

Aktualności

Dofinansowanie na prąd dla podmiotów z branży energochłonnej – oświadczenia do 12 września!

autor: Piotr Koźmiński

W dniu 29 sierpnia br. weszła w życie ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych. To kolejny z aktów prawnych zawierających regulacje dające możliwość umniejszenia należności uiszczanych za energię elektryczną.

Przypomnieć należy, że z niższych (obowiązujących w 2018 r.) cen za energię elektryczną w drugim półroczu 2019 r.  – na podstawie przepisów ustawy z dnia 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (tzw. „ustawa prądowa”) – skorzystają odbiorcy końcowi:

1) pobierający energię elektryczną na potrzeby gospodarstw domowych (ale też – zasadniczo – pobierający energię na potrzeby m.in. pomieszczeń gospodarczych związanych z prowadzeniem gospodarstw domowych, domków letniskowych, garaży, itp.);

2) będący mikroprzedsiębiorcami albo małymi przedsiębiorcami, szpitalami, jednostkami sektora finansów publicznych i innymi państwowymi jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej – którzy złożyli do dnia 13 sierpnia 2019 r. stosowne oświadczenie;

3) będący innymi przedsiębiorcami (np. średnimi), o ile skorzystają z możliwości zwrócenia się do zarządcy rozliczeń z wnioskiem o wypłatę dofinansowania z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej za drugie półrocze (i nie są ustawowo wyłączeni z ubiegania się o dofinansowanie).

Przywołana na wstępie ustawa o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych dotyczy natomiast jedynie niektórych podmiotów wykonujących działalność gospodarczą w sektorze lub podsektorze energochłonnym. Wykaz tych sektorów zawiera załącznik nr 1 do ustawy. Mowa tu o podmiotach trudniących się m.in. wytwarzaniem kompostu związanego z usuwaniem odpadów innych niż niebezpieczne;  produkcją niektórych kategorii chemikaliów organicznych lub nieorganicznych; czy też produkcją papieru i tektury.

Na dzień dzisiejszy – z punktu widzenia podmiotów, które kwalifikują się do skorzystania z rekompensat określonych ustawą o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych istotne jest to, że muszą podjąć decyzję o ewentualnej rezygnacji z prawa do skorzystania z niższych cen za energię elektryczną, o których mowa w ustawie prądowej. Skorzystać z dofinansowania będą mogły bowiem tylko te podmioty, które do dnia 12 września br., zrzekną się uprawnienia do wypłaty kwoty różnicy ceny w odniesieniu do energii elektrycznej zużytej w 2019 r. na podstawie ustawy prądowej. Sam wniosek o dofinansowanie należy natomiast złożyć do dnia 31 marca 2020 r., a wypłata środków nie powinna nastąpić później niż w IV kwartale 2020 r.

Jednocześnie warto pamiętać o tym, że ustawa o podatku akcyzowym – dla zakładów energochłonnych przewiduje m.in.:

1) zwolnienie z opodatkowania akcyzą dla wyrobów gazowych przeznaczonych do celów opałowych przez zakład energochłonny;

2) zwolnienie z opodatkowania akcyzą energii elektrycznej wykorzystywanej przez zakład energochłonny.

Na mocy ustawy o podatku akcyzowym zwalnia się również od akcyzy energię elektryczną wykorzystywaną do celów redukcji chemicznej, w procesach elektrolitycznych, metarulgicznych, mineralogicznych.

 

Piotr Koźmiński

Piotr Koźmiński

radca prawny, konsultant

Masz pytanie?

Piotr Koźmiński

radca prawny, konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Aktualności29.09.2023

Obchodzenie zakazu handlu w niedzielę – najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego

Aktualności31.07.2023

Implementacja Dyrektywy SUP – co dalej?

wszystkie wpisy