serwis prowadzioi

01.04.2020

Aktualności

Koronawirus a zdalny zarząd spółką kapitałową

autor: Agnieszka Tomkowiak

Projekt tarczy antykryzysowej zawiera propozycję przepisów zawartych w treści art. 27 pozwalających na odbywaniu posiedzenia członków organów spółek kapitałowych przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Jest to zmiana umożliwiająca podejmowanie decyzji dotyczących spółki w sposób bezpieczny także w czasie pandemii koronawirusa, umożliwiający tym członkom organów spółki zostać w domu.

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych – zwanej przez rząd „tarczą antykryzysową” został przyjęty przez Sejm w dniu 27 marca 2020 r.

Zarząd i Rada Nadzorcza spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Art. 27 projektu z dnia 28 marca 2020 r. wprowadza zmiany do ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych umożliwiające odbywanie posiedzenia zarządu i rady nadzorczej oraz podejmowanie uchwał przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Członkowie zarządu będą także mogli głosować na piśmie za pośrednictwem innego członka zarządu, a członkowie rady nadzorczej - za pośrednictwem innego członka tego organu także, jeśli umowa spółki nie przewiduje takiej możliwości wprost. Oddanie głosu na piśmie nie może jednak dotyczyć spraw wprowadzonych do porządku obrad na posiedzeniu rady nadzorczej.

Uchwała rady nadzorczej będzie ważna, gdy wszyscy członkowie rady byli powiadomieni o treści projektu uchwały oraz co najmniej połowa członków rady wzięła udział w podejmowaniu uchwały, przy czym umowa spółki może przewidywać surowsze wymagania dotyczące podejmowania takich uchwał.

Takie głosowanie będzie mogło dotyczyć także wyborów przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady nadzorczej, powołania członka zarządu oraz odwołania i zawieszania w czynnościach tych osób.

Zgromadzenie Wspólników

Zgodnie z projektem ustawy, udział w zgromadzeniu wspólników będzie można wziąć przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. O takim trybie decyduje zwołujący zgromadzenie.

Takie e-zgromadzenia mają obejmować w szczególności dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym wszystkich osób uczestniczących w zgromadzeniu wspólników i wykonywanie osobiście lub przez pełnomocnika prawa głosu przed lub w toku zgromadzenia wspólników.

Rada nadzorcza powinna określić w formie regulaminu szczegółowe zasady udziału w zgromadzeniu wspólników przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Jeśli w spółce nie ma rady nadzorczej, obowiązek ten spoczywa na samych wspólnikach – wszak zgodnie z art. 213 § 2 KSH, rada nadzorcza (lub komisja rewizyjna) jest obligatoryjna dopiero w spółkach, w których kapitał zakładowy przewyższa kwotę 500 000 złotych, gdzie jest więcej niż 25 wspólników.

Co ważne - w przypadku, gdy udział w zgromadzeniu wspólników następuje przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, w zawiadomieniu należy dodatkowo zamieścić informacje o sposobie uczestniczenia w tym zgromadzeniu, wypowiadania się w jego trakcie, wykonywania na nim prawa głosu oraz wniesienia sprzeciwu od podjętej wówczas uchwały bądź uchwał.

„O ile umowa spółki nie stanowi inaczej”

Powyższe będzie możliwe, o ile umowa spółki nie stanowi inaczej (tj. o ile umowa spółki nie zabrania dokonywania powyższych czynności - takich jak odbywanie posiedzeń czy podejmowania uchwał zarządu czy rady nadzorczej - w trybie zdalnym).

Spółka akcyjna

Rozwiązania przewidziane w projekcie ustawy dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są przewidziane w formie analogicznej dla organów spółki akcyjnej, tj. dla zarządu spółki, jej rady nadzorczej i walnego zgromadzenia akcjonariuszy - o ile statut spółki akcyjnej nie przewiduje inaczej.

Warto przy tym odnotować, iż w tym przypadku na wniosek akcjonariusza, złożony nie później niż po upływie trzech miesięcy od dnia walnego zgromadzenia, spółka przesyła akcjonariuszowi lub jego pełnomocnikowi potwierdzenie, że jego głos został prawidłowo zarejestrowany oraz policzony, chyba że takie potwierdzenie zostało przekazane akcjonariuszowi lub jego pełnomocnikowi wcześniej.

Agnieszka Tomkowiak

Agnieszka Tomkowiak

radca prawny, konsultant

Masz pytanie?

Agnieszka Tomkowiak

radca prawny, konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Aktualności29.09.2023

Obchodzenie zakazu handlu w niedzielę – najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego

Aktualności31.07.2023

Implementacja Dyrektywy SUP – co dalej?

wszystkie wpisy