serwis prowadzioi

26.03.2020

Aktualności

KORONAWIRUS: świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą w tarczy antykryzysowej

autor: Agnieszka Tomkowiak

Jednym z ważniejszych rozwiązań na gruncie projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych – zwanej przez rząd „tarczą antykryzysową” jest wprowadzenie świadczenia postojowego dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zasady

Projekt ustawy o tarczy antykryzysowej w art. 15zr i następnych tarczy antykryzysowej wprowadza rozwiązanie, zgodnie z którym osobom prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, które z powodu pandemii koronawirusa odnotowały istotny spadek w przychodach należy się jednorazowe świadczenie przestojowe.

Zgodnie z treścią art. 15zs ust. 2, świadczenie postojowe przysługuje w wysokości 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. (Ustawa zastrzega, że niektórym osobom świadczenie postojowe przysługuje w niższej wysokości, bo 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, odsyłając przy tym do art. 15zt ust. 8, który jednak w projekcie nie istnieje.)

Świadczenie przysługuje, gdy w związku z pandemią koronawirusa doszło do przestoju w prowadzeniu działalności przez nieprzerwany okres co najmniej 30 dni kalendarzowych.

Kto się kwalifikuje

Takie świadczenie postojowe nie przysługuje osobie, której przychód w poprzednim miesiącu był wyższy od 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r. - granicą zatem będzie kwota 15 681 zł[1]. Oznacza to, że kwalifikować się będą tylko mniejsi przedsiębiorcy, których przychód brutto nie przekracza ww. kwoty.

Osobie wykonującej umowę zlecenia świadczenie postojowe nie przysługuje, jeżeli zleceniodawca otrzymał już świadczenie na tego zleceniobiorcę.

Świadczenie postojowe przysługuje osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą, ale także osobom wykonującym umowę agencyjną, umowę zlecenia lub umowę o świadczenie usług jeżeli nie podlega ona ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu.

Do uzyskania świadczenia postojowego kwalifikować się będą osoby, które zanotowały co najmniej 15% spadek obrotów względem miesiąca poprzedniego lub które zawiesiły działalność nie wcześniej niż 1 lutego 2020 r.

Dokumenty do wniosku (art. 15 zv)

Postojowe ekonomiczne przyznawane jest na wniosek składany przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą lub zleceniodawcę, złożony w formie papierowej albo elektronicznej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. We wniosku podać należy:

  • dane identyfikujące osoby prowadzącej działalność gospodarczą lub zleceniodawcy (i zleceniobiorcy, jeśli dotyczy)
  • oświadczenia o spełnianiu warunków uzyskania świadczenia (o przestoju, o 15% spadku przychodu, nieuzyskiwaniu przychodów wyższych niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto – przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą/zleceniodawcę i zleceniobiorcę, jeśli dotyczy)
  • w zakresie dotyczącym umów cywilnoprawnych także: oświadczenie o niedojściu do skutku lub ograniczeniu wykonywania umowy z powodu przestoju, dacie zawarcia, wysokości wynagrodzenia i nieotrzymaniu pomocy na wypłatę wynagrodzeń - oraz kopię samej umowy cywilnoprawnej,
  • oświadczenie, że dane zawarte we wniosku i oświadczeniach są zgodne ze stanem faktycznym i prawnym.

Postojowe co do zasady jest świadczeniem jednorazowym, jednak Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na wniosek może przyznać świadczenie postojowe po raz drugi jeśli sytuacja materialna wnioskodawcy nie uległa poprawie (art. 15zs ust. 1 i art. 15zt ust. 1).

Odmowa prawa do świadczenia postojowego następuje w drodze decyzji. Od takiej decyzji odmownej przysługuje odwołanie do sądu zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego według zasad dla postępowań z zakresu ubezpieczeń społecznych.

 



[1] obwieszczenie Ministra Rodziny , Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 listopada 2019 r. w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2020 oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (M.P. poz. 1147).

Agnieszka Tomkowiak

Agnieszka Tomkowiak

radca prawny, konsultant

Masz pytanie?

Agnieszka Tomkowiak

radca prawny, konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Aktualności29.09.2023

Obchodzenie zakazu handlu w niedzielę – najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego

Aktualności31.07.2023

Implementacja Dyrektywy SUP – co dalej?

wszystkie wpisy