serwis prowadzioi

02.04.2020

Aktualności

Koronawirus: zawieszenie działalności gospodarczej remedium dla przedsiębiorców?

autor: Maria Narkiewicz , Adrianna Piątkowska

W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy przedstawić Państwu jeden z możliwych scenariuszy przewidzianych dla przedsiębiorców w dobie rozprzestrzeniającego się wirusa SARS-CoV-2. Przyjęcie przepisów osłonowych tzw. tarczy antykryzysowej[1], podyktowane było zminimalizowaniem negatywnych skutków epidemii, zwłaszcza utrzymaniem płynności finansowej. Wprowadzone rozwiązania mają jednak charakter doraźny, a skorzystanie z nich wymaga szerszej analizy, nie tylko prawnej, ale i ekonomicznej. Rozwiązaniem może okazać się w tym przypadku zawieszenie działalności gospodarczej i w ten sposób ograniczenie strat związanych z ograniczonym popytem na produkty lub usługi.

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej uregulowane zostało w przepisach ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców [dalej jako: „ustawa”], która wskazuje m.in. krąg podmiotów uprawnionych do skorzystania z przedmiotowej instytucji. Zawiesić działalność gospodarczą może przede wszystkim przedsiębiorca niezatrudniający pracowników, jak również przedsiębiorca, którego pracownicy przebywają na urlopach: macierzyńskim, na warunkach urlopu macierzyńskiego, wychowawczym lub rodzicielskim. Dotyczy to zarówno osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i przedsiębiorców wpisanych do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Do skorzystania z tej możliwości uprawnieni są także przedsiębiorcy będący wspólnikami spółki cywilnej. Jednak aby zawieszenie było skuteczne, konieczne jest wówczas zawieszenie działalności przez wszystkich wspólników spółki cywilnej.

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest, ze swej natury, instytucją o charakterze czasowym. Przedsiębiorca, w zależności od przyczyny zawieszenia, powinien samodzielnie ocenić jaki okres zawieszenia będzie wystarczający i niezbędny, by po jego zakończeniu zapewnić ciągłość przedsiębiorstwa. Przedsiębiorcy wpisani do CEiDG mogą zawiesić wykonywanie działalności na czas nieokreślony albo określony, jednakże nie krótszy niż 30 dni. Natomiast przedsiębiorcy wpisani do rejestru przedsiębiorców KRS mogą zawiesić wykonywanie działalności na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Zawieszenie, jak i wznowienie wykonywania działalności gospodarczej następuje na wniosek przedsiębiorcy.

W praktyce zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej skutkuje, po stronie przedsiębiorcy brakiem możliwości wykonywania działalności gospodarczej oraz osiągania z tego tytułu bieżących przychodów. Jednocześnie, wszelkie uprzednio zakontraktowane transakcje mogą zostać ukończone także po dokonaniu zawieszenia. Przedsiębiorca będzie także obowiązany do regulowania powstałych przed datą zawieszenia działalności zobowiązań. Będzie natomiast zwolniony z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe. Regulowanie składek emerytalnych i rentowych w okresie zawieszenia pozostawiono decyzji przedsiębiorcy.

W tym wyjątkowo trudnym dla przedsiębiorców okresie należy kilka słów poświęcić instytucji zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej z perspektywy regulacji tarczy antykryzysowej. Przepisy osłonowe mają bowiem swoim zakresem objąć także przedsiębiorców, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej przed dniem 1 lutego 2020 r., a po dniu 31 stycznia 2020 r. zawiesili jej wykonywanie. Będą oni uprawnieni do otrzymania świadczenia postojowego, jeżeli przychód z prowadzonej działalności w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym złożony został wniosek o w/w świadczenie nie przekroczył 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału.

W celu podjęcia najlepszej decyzji zachęcamy do dokonania bilansu zysków i strat jakie może przynieść zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej na okres epidemii koronawirusa z uwzględnieniem specyfiki branży, w której działa przedsiębiorca, rozwiązań tarczy antykryzysowej oraz wiążących przedsiębiorcę stosunków zobowiązaniowych. Kompleksowe podejście pozwoli Państwu bezpiecznie przetrwać trudny gospodarczo i biznesowo czas.



[1] Ustawa z dnia 28 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw

Maria Narkiewicz

Maria Narkiewicz

radca prawny, konsultant

Masz pytanie?

Maria Narkiewicz

radca prawny, konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Aktualności29.09.2023

Obchodzenie zakazu handlu w niedzielę – najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego

Aktualności31.07.2023

Implementacja Dyrektywy SUP – co dalej?

wszystkie wpisy