serwis prowadzioi

13.05.2016

Aktualności

Nowe prawo wodne

autor: Marta Klimek

26 kwietnia 2016 r. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy – prawo wodne [1]. Jak wynika z informacji udzielonych przez Ministerstwo Środowiska ostateczna wersja projektu powinna być gotowa do końca pierwszego półrocza 2016 r. Liczący ponad 300 stron projekt już dziś budzi jednak liczne kontrowersje.

Ustawa zakłada wprowadzenie znaczących zmian w obszarze opłat za usługi wodne, w szczególności opłat za pobór wód. Zmieni się również system wydawania pozwoleń wodnoprawnych. Nowe prawo wodne obowiązywać ma od 1 stycznia 2017 r.

Opłaty za pobór wód

Największe obawy wśród przedsiębiorców i rolników wywołują regulacje w zakresie poboru wód. Nowe prawo wodne implementuje bowiem do polskiego porządku prawnego Ramową Dyrektywę Wodną 2000/60/WE z dnia 23 października 2000 r., w szczególności zaś jej art. 9 stanowiący, że co do zasady za pobór wód przewiduje się zwrot kosztów. W istocie zatem praktycznie wszyscy pobierający wodę (co najmniej 5 m3 na dobę na potrzeby działalności)  będą musieli za to płacić. Co istotne, ustawa z nielicznymi wyjątkami, całkowicie likwiduje dotychczasowe zwolnienia z opłaty za pobór wód. Oznacza to, że Ci co do tej pory korzystali z przedmiotowego zwolnienia, będą również musieli ponosić powyższe opłaty. Projekt przewiduje maksymalne stawki opłat za pobór wód, wyróżniając jednocześnie opłaty stałe i zmienne (uzależnione od ilości pobranej wody). Przedstawiciele branży spożywczej, w szczególności producenci wód i napojów, oceniają jednak, że stawki są zbyt wygórowane i w sposób znaczący wpłyną na koszty funkcjonowania przedsiębiorstw. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, wskazuje natomiast, że przewidziane w ustawie stawki określają maksymalną możliwą kwotę opłat za pobór wód, a jego zdaniem docelowo stawki te będą dużo niższe. Ponadto nowe przepisy wprowadzają również obowiązkowe opomiarowanie ilości pobieranej wody. Podobnie jak wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, pobór wód będzie wymagał  stosowania urządzeń umożliwiających pomiar pobranej ilości.

Wody Polskie

Jak wynika z projektu, planowane jest również utworzenie zupełnie nowej spółki - Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”. Całkowicie zmieni się struktura prawno-organizacyjna organów właściwych w sprawach gospodarowania wodami. Nowa spółka przejmie bowiem większość kompetencji w zakresie gospodarowania wodami, które do tej pory wykonywane były przez jednostki samorządu terytorialnego. Powyższe opłaty w całości będą musiały być wnoszone zatem na rachunek Wód Polskich. Co istotne dla przedsiębiorców, wydawanie pozwoleń wodnoprawnych powierzone do tej pory marszałkom i starostom przejmie w całości  nowa spółka. Projekt, dostosowując przepisy innych ustaw do nowej regulacji, stanowi również, że w zakresie wydawania pozwoleń zintegrowanych obejmujących pobór wód lub wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, Wody Polskie będą stroną postępowania o wydanie pozwolenia.         

Projekt nowego prawa wodnego nie został poddany uzgodnieniom międzyresortowym, jak również konsultacjom publicznym. Okoliczność ta budzi tym samym sprzeciw przedsiębiorców, w ocenie których powyższe uniemożliwia realną ocenę skutków nowej ustawy z punktu widzenia konkurencyjności polskiej gospodarki.
 

Masz pytanie?
Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Aktualności29.09.2023

Obchodzenie zakazu handlu w niedzielę – najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego

Aktualności31.07.2023

Implementacja Dyrektywy SUP – co dalej?

wszystkie wpisy