serwis prowadzioi

09.01.2017

Aktualności

Prokura łączna niewłaściwa obecnie dopuszczalna

autor: Ewa Skrzypczyńska

Od 1 stycznia 2017 r. przedsiębiorcy zgodnie z obowiązującymi przepisami mogą udzielać prokury łącznej niewłaściwej. Tym samym prawnie dopuszczalne jest umocowanie prokurenta i uzależnienie skuteczności jego czynności od oświadczenia woli członka zarządu spółki lub wspólnika uprawnionego do reprezentacji spółki.

Dopuszczalność ustanowienia prokury łącznej niewłaściwej wynika z nowelizacji kodeksu cywilnego (k.c.) wprowadzonej ustawą z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców (Dz. U. z 2016 r., poz. 2255). Przywołana ustawa nowelizująca m.in. do art. 109(4) k.c. dodała § 1(1), który wprost wskazuje, że prokura może obejmować umocowanie także albo wyłącznie do dokonywania czynności wspólnie z członkiem organu zarządzającego lub wspólnikiem uprawnionym do reprezentowania spółki osobowej.

Przedmiotowa zmiana ma na celu przede wszystkim kompleksowe i obejmujące wszystkich przedsiębiorców uregulowanie ich reprezentacji przez prokurentów w wariancie mieszanym, tj. przy współdziałaniu z prokurentem członka zarządu lub wspólnika uprawnionego do reprezentowania spółki osobowej.

Do chwili obecnej dopuszczalność ustanawiania prokury łącznej niewłaściwej wzbudzała liczne kontrowersje, których w praktyce nie rozwiała nawet uchwała Sądu Najwyższego z dnia 30 stycznia 2015 r. (sygn. III CZP 34/14), wykluczająca dopuszczalność udzielenia prokury łącznej niewłaściwej, o której pisaliśmy na łamach portalu w artykule „Niedopuszczalność prokury łącznej niewłaściwej”.

Aktualnie kwestię tę jednoznacznie rozstrzyga natomiast przywołany art. 109(4) § 1(1) k.c. Obecnie istnieje więc pewność co do możliwości udzielenia prokury łącznej niewłaściwej, często występującej w praktyce, co wydaje się szczególnie istotne z punktu widzenia średnich i dużych przedsiębiorców oraz udzielnych przez nich pełnomocnictw.

Skutkiem przywołanej zmiany będzie zwiększenie swobody udzielenia prokury przez przedsiębiorców oraz przywrócenie pewności co do możliwości udzielania prokury umocowującej jedynie do współdziałania z członkiem zarządu lub wspólnikiem uprawnionym do reprezentowania spółki osobowej. Umożliwi ona także ujawnienie takiej prokury w rejestrze przedsiębiorców KRS bez ryzyka kwestionowania przez sąd rejestrowy.

Wprowadzone zmiany w zakresie prokury łącznej należy więc ocenić pozytywnie. Uwzględniając potrzeby obrotu, za celowe należy bowiem uznać jednoznaczne rozstrzygnięcie w ustawie możliwości ustanowienia prokury łącznej niewłaściwej.

Ewa Skrzypczyńska

Ewa Skrzypczyńska

radca prawny, konsultant

Masz pytanie?

Ewa Skrzypczyńska

radca prawny, konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Aktualności29.09.2023

Obchodzenie zakazu handlu w niedzielę – najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego

Aktualności31.07.2023

Implementacja Dyrektywy SUP – co dalej?

wszystkie wpisy