serwis prowadzi

16.01.2020

Aktualności

Prosta Spółka Akcyjna? Tak – ale dopiero za rok

autor: Maria Narkiewicz , Adrianna Piątkowska

Wprowadzenie do polskiego systemu prawnego przepisów dotyczących prostej spółki akcyjnej [dalej jako: „PSA” lub „spółka”] – jako innowacyjnej formy prowadzenia działalności łączącej w sobie elementy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej – było szeroko komentowane budząc zainteresowanie zarówno prawników, jak i przedsiębiorców. Okazuje się jednak, że na wejście przepisów w życie – wbrew wcześniejszych zapowiedzi - przyjdzie nam poczekać jeszcze rok.

O założeniach prostej spółki akcyjnej informowaliśmy na portalu jeszcze w toku prac legislacyjnych[1]. Wejście w życie przepisów dotyczących PSA planowane było na 1 marca 2020 r. Tymczasem, na niespełna dwa miesiące przed tą datą Ministerstwo Rozwoju przekazało informację[2] o prawodopodobnym przesunięciu wskazanego terminu o rok, tj. na dzień 1 marca 2021 roku.

Jak wynika z informacji prasowych, przesunięcie terminu wejścia w życie przepisów dotyczących prostej spółki akcyjnej jest konsekwencją odroczenia wprowadzenia elektronicznego postępowania rejestrowego. Jest to niezwykle istotna kwestia z perspektywy podstawowych założeń PSA. Jednym z jej przymiotów miała być bowiem prosta rejestracja elektroniczna za pomocą formularza oraz wykorzystywanie środków elektronicznych w toku funkcjonowania spółki. Elektronizacja procedur oraz dostosowanie systemów informatycznych do innowacyjnej i elastycznej formuły PSA wymaga jednak czasu. Sprzężenie przepisów o prostej spółce akcyjnej z przepisami ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym w zakresie procedury elektronicznej rejestracji spółki skutkowało powstaniem opóźnień.

Informacja o planowanym przesunięciu terminu wejścia w życie regulacji dotyczących prostej spółki akcyjnej wywołała spore zaskoczenie i zamieszanie w kręgach osób zainteresowanych prowadzeniem działalności w tej właśnie formie. Stanowi ona atrakcyjną propozycję zwłaszcza dla nowych przedsiębiorców, którzy nie boją się innowacyjnego podejścia do biznesu. Jednocześnie stanowi wyzwanie dla otoczenia prawnego, technologicznego i gospodarczego, które wymaga dostosowania do nowoczesnych standardów.

Odroczenie terminu wejścia w życie przepisów dotyczących PSA nie zostało jeszcze przesądzone. Regulacje wprowadzające nowy typ spółki znalazły się bowiem w uchwalonej i podpisanej przez Prezydenta ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Oznacza to, że przesunięcie terminu wejścia w/w ustawy w życie wymaga uruchomienia trybu ustawodawczego. Pozostaje zatem czekać na podjęcie dalszych kroków zmierzających do faktycznego odłożenia terminu na przyszły rok. 

Maria Narkiewicz

Maria Narkiewicz

radca prawny, konsultant

Adrianna Piątkowska

Adrianna Piątkowska

asystent, asystent

Masz pytanie?

Maria Narkiewicz

radca prawny, konsultant

Adrianna Piątkowska

asystent, asystent

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Pozostałe wpisy

Aktualności30.09.2015

Nowe podejście do pierwszego zasiedlenia

Aktualności12.10.2015

Zwrot wywłaszczonej zieleni miejskiej

wszystkie wpisy