serwis prowadzioi

17.03.2017

Aktualności

Ryczałt za samochód obejmuje również paliwo

autor: Katarzyna Lewandowska

Od 2015 r. obowiązują przepisy, regulujące sposób ustalania przychodów po stronie pracownika, w sytuacji gdy może on korzystać z samochodu służbowego do celów prywatnych.

Mimo że przepisy miały ułatwić rozliczenia z tego tytułu, w praktyce ich stosowania pojawiają się jednak pewne wątpliwości. Najwięcej problemów wzbudza ustalenie, czy ryczałt obejmuje również koszty paliwa.

Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych stoją na stanowisku, że wartość pieniężna nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych, obejmuje inne koszty eksploatacyjne. Jednak koszt zużycia paliwa w czasie wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych nie jest ujęty w ryczałcie i wiąże się z koniecznością wykazania dodatkowego przychodu.

Na szczęście dla podatników z powyższymi twierdzeniami nie zgadzają się sądy administracyjne. W swoich orzeczeniach podkreślają, że świadczeniem pracodawcy nie jest samo udostępnienie samochodu. Jest nim zapewnienie możliwości jego prawidłowego używania, a więc także ponoszenie wszystkich niezbędnych wydatków umożliwiających takie używanie, tj. kosztów eksploatacji, w tym materiałów eksploatacyjnych, kosztów związanych z zakupem paliwa czy badań technicznych. Zdaniem sądów nie ma żadnego uzasadnienia, aby jeden rodzaj tych wydatków, jakim są wydatki na paliwo, uznać za stanowiące odrębne świadczenie.

Podkreśla się przy tym, że skoro w przepisie mowa jest o „wykorzystaniu samochodu służbowego do celów prywatnych”, a prawodawca nie precyzuje i nie definiuje ściśle co mieści się pod pojęciem „wykorzystanie”, to biorąc pod uwagę chociażby fakt, że podobnie skonstruowany ryczałtowy zwrot kosztów używania samochodu prywatnego do celów służbowych obejmuje wszystkie koszty i wydatki poczynione z tytułu korzystania z pojazdu, zasadnym jest stosowanie analogii także do zasad regulujących wykorzystywanie samochodu służbowego do celów prywatnych.

W tym miejscu warto zauważyć, że główną intencją wprowadzenia omawianych przepisów było uproszczenie zasad ustalania wartości świadczenia z tytułu korzystania z samochodu służbowego dla celów prywatnych. Wychodząc z tego założenia należałoby uznać, że ustawodawca chciał objąć ryczałtem wszystkie wydatki ponoszone w związku z wykorzystaniem samochodu służbowego. Odmienne rozwiązanie, wskazujące na wyłączenie paliwa z wydatków związanych z użytkowaniem samochodu służbowego, tj. na jego odrębność, stanowiłoby dalsze skomplikowanie w zakresie prowadzenia niezbędnych ewidencji i ustalania faktycznej ilości zużytego paliwa na cele prywatne. Powyższe niweczyłoby ideę ryczałtu i założonego celu.

Katarzyna Lewandowska

Katarzyna Lewandowska

doradca podatkowy, starszy konsultant

Masz pytanie?

Katarzyna Lewandowska

doradca podatkowy, starszy konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Aktualności29.09.2023

Obchodzenie zakazu handlu w niedzielę – najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego

Aktualności31.07.2023

Implementacja Dyrektywy SUP – co dalej?

wszystkie wpisy