serwis prowadzioi

22.08.2018

Aktualności

Samodzielność lokalu po kolejnych zmianach

autor: Wojciech Gwóźdź

W dniu 25 lipca 2018 roku Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 5 lipca 2018 roku – o zmianie ustawy o własności lokali [dalej także: „nowelizacja ustawy o własności lokali”]. Nowelizacja ma rozwiązać problemy ze stosowaniem przepisów ustawy o własności lokali, dotyczących ustanawiania odrębnej własności samodzielnych lokali mieszkalnych.

Nowelizacja ustawy o własności lokali stanowi próbę rozwiązania problemu powstałego na skutek zmiany w ustawie o własności lokali, wprowadzonej przez ustawę z dnia 20 lipca 2017 roku – o Krajowym Zasobie Nieruchomości (Dz.U. z 2017 roku, poz. 1529) [dalej także: „ukzn”]. Na mocy art. 114 ukzn, dodano wówczas do art. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku – o własności lokali (Dz.U. z 2018 roku, poz. 716) [dalej także: „uwl”] ust. 1a uwl, zgodnie z którym, ustanowienie odrębnej własności samodzielnego lokalu mieszkalnego następować ma zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo treścią decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz zgodnie z pozwoleniem na budowę albo skutecznie dokonanym zgłoszeniem, i zgodnie z pozwoleniem na użytkowanie. Odrębną nieruchomość w budynku mieszkalnym jednorodzinnym mogą stanowić co najwyżej dwa samodzielne lokale mieszkalne.

Na skutek wprowadzonych wówczas zmian powstał problem z ustanawianiem odrębnej własności samodzielnych lokali mieszkalnych w budynkach, dla których z różnych przyczyn brak jest wskazanych w ww. przepisie decyzji (szerzej o problemie w artykule pt. „Ustanowienie odrębnej własności samodzielnego lokalu mieszkalnego po zmianach” - http://ziemskibiznes.pl/blog/proces-inwestycyjny/ustanowienie-odrebnej-wlasnosci-samodzielnego-lokalu-mieszkalnego-po-zmianach.html). Nie wiadomo było również, do kogo adresowana była nowa regulacja i kto posiadał kompetencje, aby stwierdzić ustanowioną nią przesłankę.

Po zmianach, przepis art. 2 ust. 1a uwl otrzyma następujące brzmienie: „Ustanowienie odrębnej własności samodzielnego lokalu następuje zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo treścią decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz zgodnie z pozwoleniem na budowę albo skutecznie dokonanym zgłoszeniem, i zgodnie z pozwoleniem na użytkowanie albo skutecznie dokonanym zawiadomieniem o zakończeniu budowy.”

 Ponadto, po ust. art. 2 ust. 1a uwl dodany zostanie ust. 1b i 1c w brzmieniu:

 „1b. Przepisu ust. 1a nie stosuje się do budynków istniejących przed dniem 1 stycznia 1995 r. lub wybudowanych na podstawie pozwolenia na budowę wydanego przed tą datą.

 1c. Odrębną nieruchomość w budynku mieszkalnym jednorodzinnym mogą stanowić co najwyżej dwa samodzielne lokale mieszkalne. Ograniczenie to nie ma zastosowania do budynków, które zostały wybudowane na podstawie pozwolenia na budowę wydanego przed dniem 11 lipca 2003 r.”,

Nowelizacja ustawy o własności lokali wskazuje także, że spełnienie wymagań, o których mowa w art. 2 ust. 1a–2 uwl[1], stwierdzać będą starostowie w formie zaświadczenia.

 Zgodnie z art. 3 nowelizacji ustawy o własności lokali, zmiany mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

 Czas pokaże, czy znowelizowane przepisy uwl rozwiążą problem z ustanawianiem odrębnej własności samodzielnych lokali mieszkalnych.



[1] zgodnie z art. 2 ust. 2 uwl, samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne.

Wojciech Gwóźdź

Wojciech Gwóźdź

radca prawny, konsultant

Masz pytanie?

Wojciech Gwóźdź

radca prawny, konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Aktualności29.09.2023

Obchodzenie zakazu handlu w niedzielę – najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego

Aktualności31.07.2023

Implementacja Dyrektywy SUP – co dalej?

wszystkie wpisy