serwis prowadzioi

02.09.2016

Aktualności

Wycinka drzew bez rewolucyjnych zmian? Nowy projekt ustawy nowelizacyjnej

autor: Karolina Wierzba

Zgodnie z nowym projektem ustawy nowelizacyjnej kompetencje gmin dotyczące wycinki drzew nie zostaną znacząco zwiększone.

Rewolucyjny projekt

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz niektórych innych ustaw z dnia 8 lipca 2016 r. (dalej również jako: projekt z dnia 8 lipca 2016 r.) w sposób znaczący zmieniał zasady dotyczące wycinki drzew i krzewów. Wszystko wskazywało na to, że w tym zakresie czeka nas rewolucja.

Zgodnie z proponowanymi w projekcie z dnia 8 lipca 2016 r. zmianami to rada gminy, w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego mogłaby (lecz nie byłaby do tego zobligowana) wprowadzić obowiązek uzyskania zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości.

Konsekwencje szerokiego zakresu uprawnień rady gminy

Zakres uprawnień rady gminy byłby zgodnie z projektem z 8 lipca 2016 r. niezwykle szeroki. Treść ustawy po wprowadzeniu nowelizacji pozwoliłaby gminie swobodnie kształtować politykę związaną z wycinką drzew i krzewów.

Proponowane w projekcie zmiany pozwoliłyby na znaczne zróżnicowanie podejścia do zagadnienia wycinki drzew w poszczególnych gminach. Potencjalne różnice mogłyby wpływać na atrakcyjność gminy w oczach inwestorów.

Niestety istniałoby również zagrożenie, że część gmin nie zdążyłaby uchwalić, do czasu wejścia w życie ustawy, aktów prawa miejscowego, dotyczących zagadnień wskazanych w analizowanych przepisach. Okres przejściowy sprzyjałby dokonywaniu wycinki w sposób całkowicie swobodny.

Rewolucji jednak nie będzie? Nowa propozycja projektu ustawy nowelizacyjnej

Rozwiązania wskazane w projekcie z 8 lipca 2016 r. spotkały się z ciepłym przyjęciem ze strony samorządów gminnych i krytyką marszałków województw.

30 sierpnia 2016 r. powstał nowy projekt Ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz niektórych innych ustaw (dalej również jak: projekt z dnia 30 sierpnia 2016 r.), który został przesłany do opiniowania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. 

Zgodnie z treścią projektu z dnia 30 sierpnia 2016 r. gminy utraciły w stosunku do poprzedniej wersji projektu szereg kompetencji związanych ze swobodnym kreowaniem zasad usuwania drzew i krzewów.

Projekt z dnia 30 sierpnia 2016 r. odchodzi od rewolucyjnych zmian proponowanych w projekcie z dnia 8 lipca 2016 r. i w znacznym stopniu utrzymuje dotychczasowe zasady uzyskiwania zezwoleń na usunięcie drzew i krzewów, przyznając jednakże radzie gminy kompetencje do ustalania dodatkowych przypadków, w których zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu nie będzie wymagane.

Szczegółowe zestawienie różnic pomiędzy obecnie obowiązującymi przepisami, dotyczącymi wyłączenia konieczności uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew i krzewów, a przepisami zawartymi w projekcie z 30 sierpnia 2016 r. można znaleźć w formie tabeli tutaj.

Obecny projekt pozostawia możliwość różnicowania zasad dotyczących usuwania drzew i krzewów na terenie poszczególnych gmin i w pewnym stopniu pozwala na uwzględnienie ich odmiennej specyfiki. Jednak z pewnością nie doprowadzi do rewolucji w zakresie deregulacji kwestii związanych z wycinką drzew i krzewów.

Karolina Wierzba

Karolina Wierzba

konsultant

Masz pytanie?

Karolina Wierzba

konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Aktualności29.09.2023

Obchodzenie zakazu handlu w niedzielę – najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego

Aktualności31.07.2023

Implementacja Dyrektywy SUP – co dalej?

wszystkie wpisy