serwis prowadzioi

24.03.2017

Aktualności

„Goodwill” bez PCC

autor: Katarzyna Jasińska , Dominik Goślicki

Dodatnia wartość firmy stanowiąca wartość ekonomiczną, która ujawnia się w przypadku sprzedaży przedsiębiorstwa nie jest prawem majątkowym i nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Do takich wniosków doszedł WSA we Wrocławiu w wyroku z 31 stycznia 2017 r. (sygn. I SA/Wr 1167/16).

W przypadku sprzedaży przedsiębiorstwa (lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa) często zdarzają się sytuację, gdy cena nabycia jest wyższa od wartości aktywów netto. Wówczas dla celów podatkowych i bilansowych powstaje tzw. dodatnia wartość firmy (goodwill). Składa się na nią przede wszystkim renoma, uznanie, pozycja rynkowa, wartość doświadczenia pracowników i kontakty handlowe.

Przypomnieć należy, że podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlega m.in. umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych. W stosunku do rzeczy stawka podatku wynosi 2% wartości rynkowej tych rzeczy, zaś w stosunku do praw majątkowych 1% wartości rynkowej tych praw. Jeżeli jednak w ramach czynności cywilnoprawnej, w wyniku której następuje przeniesienie własności, nie wyodrębniono wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki, to podatek pobiera się według stawki najwyższej od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych.

Przy sprzedaży przedsiębiorstwa uznaje się, że dochodzi do sprzedaży szeregu rzeczy i praw majątkowych składających się na to przedsiębiorstwo. Przy czym organy podatkowe przyjmują, że tworząca się dodatnia wartość firmy stanowi prawo majątkowe, które powinno podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Jednakże w przywołanym wyroku WSA – odnosząc się do istoty i zasad powstawania wartości firmy – zwrócił uwagę, że dodatnia wartość firmy jest wartością wyrażoną w pieniądzu przyjętą do celów podatkowych (w podatkach dochodowych) i bilansowych. Ma charakter kalkulacyjny (arytmetyczny). Jest zatem jedynie wartością ekonomiczną (sytuacją faktyczną wpływającą dodatnio na wartość przedsiębiorstwa) a nie prawem podmiotowym. Nabywca nie jest bowiem i nie może być „uprawniony” do dodatniej wartości firmy.

Ponadto goodwill nie może być przedmiotem obrotu (sprzedaży), tj. nie ma cechy zbywalności, nie można przecież kupić samej wartości firmy. Wartość firmy ujawnia się (aktualizuje się) dopiero w momencie sprzedaży przedsiębiorstwa. Nie istnieje zatem przed sprzedażą przedsiębiorstwa.

W konsekwencji należy uznać, iż pomimo niewątpliwie wymiaru finansowego dodatnia wartość firmy nie jest prawem majątkowym i nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Analizowany wyrok jest jednym z pierwszych, który przełamuje dotychczasową linię orzeczniczą i stanowisko organów w zakresie opodatkowania PCC wartości firmy. Oby przedstawiona szczegółowa analiza i argumentacja przekonała pozostałe składy orzekające i organy podatkowe. Brak opodatkowania PCC dodatniej wartości firmy jest bowiem w pełni zasadny.

Dominik Goślicki

Dominik Goślicki

radca prawny, starszy konsultant

Masz pytanie?

Dominik Goślicki

radca prawny, starszy konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Aktualności29.09.2023

Obchodzenie zakazu handlu w niedzielę – najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego

Aktualności31.07.2023

Implementacja Dyrektywy SUP – co dalej?

wszystkie wpisy