serwis prowadzioi

09.07.2014

Audyt prawny nieruchomości

Nowy sposób na uzyskanie odpisu z księgi wieczystej

autor: Marta Wolańska

Od 1 lipca 2014 roku na skutek wejścia w życie nowelizacji ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, ułatwiony został dostęp do uzyskania oraz pobrania informacji z ksiąg wieczystych poprzez wdrożenie nowej funkcjonalności systemu teleinformatycznego Elektroniczne Księgi Wieczyste (EKW) udostępnionego na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Aktualnie istnieje możliwość składania wniosku o wydanie dokumentu (odpisu księgi wieczystej, wyciągu z księgi wieczystej lub zaświadczenia o zamknięciu księgi wieczystej) za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Wnioskodawca może wybrać formę, w jakiej chciałby uzyskać przedmiotowy dokument, może to być „dokument do samodzielnego wydruku” lub wnieść o wydanie dokumentu w tradycyjnej formie papierowej i o jego przesłanie na adres korespondencyjny wnioskodawcy.

Wniosek musi być opłacony przy jego składaniu za pośrednictwem mechanizmu płatności udostępnionego również przez system teleinformatyczny EKW. Przy wyborze tradycyjnej papierowej formy dokumentu opłata jest nieco wyższa niż przy jego elektronicznym wygenerowaniu.

Nowym korzystnym rozwiązaniem jest nadanie samodzielnie wydrukowanemu dokumentowi, wygenerowanemu na podstawie wniosku, o którym mowa powyżej, mocy dokumentu wydawanego przez sąd bez zaopatrywania go w pieczęć urzędową i podpis upoważnionego pracownika. Dokument taki może być wykorzystany w każdym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy na takich samych zasadach jak odpis, wyciąg czy też zaświadczenie mające postać papierową.

Dodatkowo tego rodzaju dokument objęty jest możliwością weryfikacji także przez system teleinformatyczny. Weryfikacja stanowi procedurę umożliwiającą potwierdzenie, że dokument poddany weryfikacji pochodzi z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych oraz czy odzwierciedla aktualny stan wpisów w księdze wieczystej. Weryfikacji może dokonać każdy w ciągu 24 miesięcy licząc od daty złożenia wniosku o wydanie dokumentu do samodzielnego wydruku, poprzez podanie identyfikatora tego wydruku. Weryfikacja jest bezpłatna.

Wprowadzona nowelizacja ustanowiła ponadto możliwość pozyskania na takich samych zasadach jak opisane powyżej, wyciągu z księgi wieczystej, przedstawiającego ostatni stan wpisów we wskazanym dziale lub wskazanych działach w księdze wieczystej oraz wzmianek o wnioskach, skargach na orzeczenia referendarzy sądowych, apelacjach, skargach kasacyjnych i wszczęciu postępowań z urzędu, wraz ze wskazaniem, z jakich działów wyciąg został sporządzony i informacją, że treść pozostałych działów nie jest objęta wyciągiem, co może mieć wpływ na rozumienie treści działów objętych wyciągiem.

Opisane zmiany należy ocenić jak pozytywnie, gwarantują one realizację zasady jawności ksiąg wieczystych oraz wychodzą naprzeciw potrzebom społeczeństwa w zakresie możliwości szybkiego pozyskania dokumentów mających moc dokumentu wydanego przez sąd bez wychodzenia z domu. 

Masz pytanie?
Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Audyt prawny nieruchomości21.08.2019

Najszybsza droga do zniesienia współwłasności nieruchomości

Audyt prawny nieruchomości24.06.2018

Kilka uwag o opłacie retencyjnej

wszystkie wpisy
"

Jeśli chcesz zwiększyć bezpieczeństwo inwestycji w nieruchomość, prowadzić skuteczne negocjacje, obniżać koszty, potrzebujesz rzetelnych informacji. Podejmuj decyzje na podstawie wnikliwych analiz stanu prawnego.

"

Dowiedz się więcej:

Nieruchomości