serwis prowadzioi

06.09.2019

Bezpieczeństwo Podatkowe

Nowe zasady płatności podatków

autor: Michał Kostrzewa

Jedna z wielu nadchodzących zmian przepisów podatkowych będzie dotyczyć nowych zasad płatności podatków. Zakłada się, że płatność podatków będzie dokonywana na tzw. indywidualny rachunek podatkowy. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.

Aktualnie każdy urząd skarbowy posiada kilka rachunków bankowych. Podatnicy – w zależności od tego jaki konkretnie podatek chcą uregulować – dokonują przelewów na właściwe rachunki (np. na rachunek właściwy do wpłat podatku od towarów i usług albo rachunek dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych). Powstanie zobowiązań w różnych podatkach powoduje zatem obowiązek dokonania wpłat na różne rachunki bankowe. Z kolei w przypadku zmiany właściwości urzędu skarbowego konieczne jest ustalenie nowych numerów rachunków i rozpoczęcie (w odpowiednim momencie) dokonywania wpłat na rachunki nowego urzędu skarbowego.

Z dniem 1 stycznia 2020 r. wejdą w życie przepisy o indywidualnych rachunkach podatkowych (nowy art. 61b Ordynacji podatkowej).

W praktyce nowe rozwiązanie będzie się wiązało z udostępnieniem podatnikowi, ale również płatnikowi, indywidualnego rachunku podatkowego, za pomocą którego będą dokonywane wpłaty należności z tytułu:

-        podatku dochodowego od osób fizycznych,

-        podatku dochodowego od osób prawnych,

-        podatku od towarów i usług oraz

-        niepodatkowych należności stanowiących dochód budżetu państwa.

Jak informuje ministerstwo finansów, nowe rozwiązanie ma się przyczynić do wyeliminowania uciążliwości związanych z regulowaniem podatków i ma skutkować zwiększeniem komfortu podatnika w obszarze dokonywania płatności (zwłaszcza oszczędnością czasu, a także minimalizacją ryzyka nieprawidłowego przekazania wpłat). Dotyczyć ma to zwłaszcza podatników, dla których zmienia się właściwość urzędu skarbowego (od 1 stycznia 2020 r. zmiana urzędu skarbowego nie będzie powodowała konieczności ustalania nowych numerów rachunków właściwych do wpłat ww. należności).

Indywidualny rachunek będzie wykorzystywany wyłącznie do dokonywania wpłat i identyfikacji podmiotu na poziomie urzędu skarbowego. Oznacza to, że taki rachunek nie będzie zawierał historii wpłat podatników lub płatników. Z kolei zwroty nadpłat będą dokonywane tak jak dotychczas, czyli na rachunki zgłoszone przez dany podmiot zgodnie z przepisami ustawy o zasadach ewidencji podatników i płatników (a więc zasadniczo na rachunki wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub aktualizacyjnym).

Numer indywidualnego rachunku podatkowego będzie udostępniany, po podaniu identyfikatora podatkowego, w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej ministra finansów publicznych lub w urzędzie skarbowym.

Dodać należy, że nowa regulacja spowoduje zmianę zasad zaliczania wpłat podatków na poczet zobowiązań danego podmiotu. Szczególną regulację w tym zakresie będzie zawierał nowy art. 62 § 1 Ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem, co do zasady, wpłaty dotyczące zobowiązania, którego termin płatności upłynął, będą zaliczane na poczet zobowiązania o najwcześniejszym terminie płatności we wskazanym przez podatnika podatku, a w przypadku braku takiego wskazania, lub braku zaległości we wskazanym podatku - na zaległości o najstarszym terminie płatności spośród wszystkich zaległości podatnika.

 

Michał Kostrzewa

Michał Kostrzewa

radca prawny, partner

Masz pytanie?

Michał Kostrzewa

radca prawny, partner

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Bezpieczeństwo Podatkowe03.07.2023

Praca zdalna na nowych zasadach – aspekty podatkowe

Bezpieczeństwo Podatkowe24.11.2022

Czas na zmiany?! Wybór właściwej formy opodatkowania

wszystkie wpisy
"

Podatki ciągle się zmieniają.
Dlatego trzymamy rękę na pulsie i dbamy, by nasi Klienci byli o krok przed fiskusem.

"

Dowiedz się więcej:

Bezpieczeństwo podatkowe