serwis prowadzioi

27.12.2016

Aktualizacja opłaty a sytuacja współużytkowników wieczystych

autor: Marta Klimek , Beniamin Rozczyński

W sprawie o ustalenie wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, które obejmuje żądanie dotyczące współużytkowników, a nie zgłosili oni wniosków o ustalenie, że aktualizacja opłaty jest nieuzasadniona i nie brali udziału w postępowaniu przed samorządowym kolegium odwoławczym – droga sądowa jest niedopuszczalna.

Ustalenie wysokości opłaty

Wysokość opłaty za użytkowanie wieczyste jest ustalana w drodze umowy między właścicielem nieruchomości i użytkownikiem wieczystym, a więc indywidualnie w odniesieniu do każdego z współużytkowników wieczystych. W konsekwencji sytuacja prawna poszczególnych współużytkowników (wynikająca ze stosunku umownego łączącego ich z właścicielem nieruchomości) nie wpływa bezpośrednio na sytuacje pozostałych współużytkowników w zakresie wysokości opłat uiszczanych przez nich za użytkowanie wieczyste. W związku z powyższym wysokość opłat obciążających poszczególnych współużytkowników mimo jednakowej wysokości udziałów, może się różnić.

Wypowiedzenie dotychczasowej opłaty

Wypowiedzenie dotychczasowej wysokości opłaty związanej z wykonywaniem prawa użytkowania wieczystego ma charakter jednostronnej czynności prawnej - stanowi ona rodzaj oferty dotyczącej zmiany wysokości opłaty. Tym samym, jest to wypowiedzenie zmieniające konkretną umowę o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste, w zakresie wysokości obowiązującej opłaty rocznej. Jednocześnie orzeczenie sądu ustalające wysokość opłaty należne po dokonaniu wypowiedzenia zastępuje oświadczenie woli i ma charakter konstytutywny. Na skutek jego wydania dochodzi do ukształtowania sytuacji podmiotów konkretnego stosunku prawnego powstałego na skutek zawarcia umowy o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste.

Z uwagi na powyższe, przyjąć należy, że wniosek jednego z współużytkowników, dotyczący ustalenia należnej od niego opłaty, nie stanowi czynności zmierzającej do zachowania prawa wspólnego dla wszystkich współużytkowników. Jednocześnie podmiotami postępowania toczącego się przed sądem powszechnym mogą być tylko ci współużytkownicy, którzy brali udział w postępowaniu administracyjnym i zaskarżyli orzeczenie samorządowego kolegium odwoławczego przez wniesienie sprzeciwu.  

Artykuł został sporządzony na podstawie postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 30 marca 2011 r. (sygn. III CZP 3/11).

Beniamin Rozczyński

Beniamin Rozczyński

asystent

Masz pytanie?

Beniamin Rozczyński

asystent

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

09.12.2016

Obniżenie opłaty za użytkowanie wieczyste

07.12.2016

Konsekwencje błędnego oznaczenia strony w postępowaniu aktualizacyjnym

wszystkie wpisy