serwis prowadzioi

06.08.2018

Proces inwestycyjny

Odblokowanie obrotu nieruchomościami rolnymi w miastach

autor: Ewa Skrzypczyńska

Specustawa mieszkaniowa odblokuje obrót nieruchomościami rolnymi w miastach. Inwestorzy nie będą już musieli spełnić szeregu wymogów, by takie nieruchomości nabyć.

Ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, czyli tzw. specustawa mieszkaniowa, wprowadza zmiany m.in. do ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (dalej jako: „u.k.u.r.”), które mają ułatwić nabywanie nieruchomości rolnych w miastach w celu realizacji na nich inwestycji mieszkaniowych.

 

Kolejne wyłączenie stosowania u.k.u.r.

Na skutek przywołanej zmiany przepisów, u.k.u.r. nie znajdzie zastosowania do nieruchomości rolnych położonych w granicach administracyjnych miast pod warunkiem, że w stosunku do tych nieruchomości zostanie wcześniej podjęta uchwała o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej lub uchwała o ustaleniu lokalizacji inwestycji towarzyszącej oraz zbycie tych nieruchomości nastąpi w celu realizacji inwestycji mieszkaniowej lub inwestycji towarzyszącej.

Przypomnijmy, że przed nowelizacją u.k.u.r. nie stosowało się wyłącznie do nieruchomości rolnych wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, nieruchomości rolnych o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha, nieruchomości rolnych będących drogami wewnętrznymi oraz nabycia udziałów lub ich części we współwłasności nieruchomości rolnych o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha i będących drogami wewnętrznymi.

Zmieniona u.k.u.r. będzie natomiast dodatkowo przewidywać wyłączenie w stosunku do nieruchomości rolnych w miastach, co odblokuje obrót takimi nieruchomościami, zahamowany w wyniku ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi wprowadzonych w 2016 r. W konsekwencji ułatwione zostanie więc także prowadzenie inwestycji mieszkaniowych.

 

Prawo nabycia

Specustawa mieszkaniowa przewiduje jednak pewne mechanizmy zabezpieczające przed niekontrolowanym obrotem ww. nieruchomościami rolnymi i przyznaje Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa (KOWR) prawo nabycia.

W przypadku przeniesienia własności nieruchomości rolnych w miastach KOWR będzie mógł złożyć oświadczenie o nabyciu nieruchomości, jeżeli jej nabywca w terminie 2 lat od dnia zawarcia umowy przeniesienia własności nieruchomości nie uzyska pozwolenia na budowę albo uchwały o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej lub towarzyszącej oraz pozwolenia na budowę zgodnie z taką uchwałą. Dodatkowo takie oświadczenie będzie mogło być złożone, jeżeli w terminie 5 lat od dnia uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę nabywca nie zrealizował i nie oddał do użytkowania co najmniej 50% budynków mieszkalnych wchodzących w skład inwestycji składającej się z więcej niż jednego budynku mieszkalnego lub infrastruktury towarzyszącej.

Powyższe terminy będą mogły być przedłużone na wniosek inwestora, nie dłużej jednak niż o rok licząc od dnia ich upływu, o ile nie zostały zachowane z przyczyn niezależnych od inwestora.

Oświadczenie KOWR o skorzystaniu z prawa nabycia każdorazowo będzie musiało być złożone w formie aktu notarialnego. W przypadku jego złożenia do nabycia nieruchomości dojdzie po cenie ustalonej ma podstawie wartości rynkowej nieruchomości, o której mowa w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, określonej na dzień złożenia oświadczenia.

Przywołane zasady znajdą także odpowiednie zastosowanie do nabywania udziałów lub ich części we współwłasności nieruchomości rolnych w miastach.

O innych zmianach wprowadzonych przywołaną ustawą informowaliśmy już Państwa w artykule pt. „Specustawa” mieszkaniowa.

Ewa Skrzypczyńska

Ewa Skrzypczyńska

radca prawny, konsultant

Masz pytanie?

Ewa Skrzypczyńska

radca prawny, konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Proces inwestycyjny28.09.2023

Jak kwalifikować przedsięwzięcia? Interpretacja zapisów rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć cz. I

Proces inwestycyjny29.06.2022

W jaki sposób zarejestrować Spółkę z o.o.? Tradycyjnie, u Rejenta, czy może elektronicznie?

wszystkie wpisy
"

Wspieramy branżę budowlaną na wszystkich etapach procesu inwestycyjnego, pomagamy budować sprawnie i bezpiecznie.

"

Dowiedz się więcej:

Inwestycje budowlane