serwis prowadzioi

08.01.2019

Proces inwestycyjny

Polskie domy drewniane

autor: Marta Klimek

Spółka Polskie Domy Drewniane Spółka Akcyjna, to spółka mająca z założenia prowadzić działalność w celu zwiększenia dostępności mieszkań na potrzeby społeczeństwa. Spółka powstanie na mocy i w ramach art. 421a - art. 421k ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 799 z późn. zm.), które zostały wprowadzone ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy - prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2018 r. poz. 1648), z mocą obowiązującą od 11 września 2018 roku.

Wskazana ustawa ma na celu rozwój energooszczędnego budownictwa drewnianego, w związku z czym zadaniem nowopowstałego podmiotu będzie wspieranie budownictwa mieszkaniowego w Polsce przy wykorzystaniu technologii energooszczędnego budownictwa drewnianego. W szczególności będzie on zatem pełnił rolę inwestora (działającego w formie spółki akcyjnej) rozwijającego tego rodzaju budownictwo[1].

Spółka ta powinna zapewnić, aby realizowane przez nią inwestycje gwarantowały jak najniższe współczynniki przenikania ciepła, szczelność powietrzną budynków i tym samym efektywność energetyczną[2].

Przedmiot działalności będzie sprowadzał się do budowy budynków mieszkalnych, zarządzania tymi budynkami oraz ich wynajmowania z możliwością ewentualnej sprzedaży. Zgodnie z celem ustawy wybudowane nieruchomości mieszkalne, przeznaczone mają zostać na wynajem i najem z dojściem do własności, dla osób o umiarkowanych dochodach[3].

W tym zakresie spółka została uprawniona m.in. do nabywania gruntów, przeprowadzania remontów i przebudowy budynków mieszkalnych, pozyskiwania lub tworzenia nowych rozwiązań technologicznych w zakresie przetwarzania drewna, czy nabywania/przetwarzania drewna, a także do prowadzenia każdej innej działalności związanej z energooszczędnym budownictwem drewnianym lub infrastrukturą towarzyszącą. Niemiej szczegółowy zakres działalności powinien zostać określony statutem spółki.

Nasuwa się zatem pytanie, jak utworzenie i rozpoczęcie działalności przez spółkę wpłynie na obecny rynek nieruchomości. Oceny powyższego będzie można dokonać dopiero po rozpoczęciu przez nią działalności, co na dzień dzisiejszy jeszcze nie nastąpiło. Zgodnie z informacjami udzielonymi przez Ministerstwo Środowiska, powyższego należy spodziewać się w pierwszym kwartale tego roku.

Założycielami spółki będą: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna.



[1] Uzasadnienie do projektu ustawy o zmianie ustawy o lasach oraz ustawy – Prawo ochrony środowiska, druk nr 2718;

[2] Tamże;

[3] Tamże.

Masz pytanie?
Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Proces inwestycyjny28.09.2023

Jak kwalifikować przedsięwzięcia? Interpretacja zapisów rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć cz. I

Proces inwestycyjny29.06.2022

W jaki sposób zarejestrować Spółkę z o.o.? Tradycyjnie, u Rejenta, czy może elektronicznie?

wszystkie wpisy
"

Wspieramy branżę budowlaną na wszystkich etapach procesu inwestycyjnego, pomagamy budować sprawnie i bezpiecznie.

"

Dowiedz się więcej:

Inwestycje budowlane