serwis prowadzioi

27.10.2015

SSE

Dzierżawa produktów przed sprzedażą nie wyklucza zwolnienia strefowego

autor: Katarzyna Jasińska , Dominik Goślicki

Sprzedaż wyrobów wyprodukowanych na terenie SSE na podstawie zezwolenia może korzystać ze zwolnienia podatkowego także wtedy, gdy produkty te zostały wcześniej wydzierżawione poza obszarem strefy.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 sierpnia 2015 r. o sygn. II FSK 1551/13 podkreślił, że istotne znaczenie dla uzyskania preferencji podatkowych ma to, aby:

  • wyroby zostały wyprodukowane na terenie specjalnej strefy ekonomicznej,
  • w ramach zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie SSE,
  • w dacie sprzedaży stanowiły własność spółki.

Bez znaczenia pozostaje okoliczność, że wyprodukowane wyroby znajdują się w dacie sprzedaży poza terenem strefy u podmiotów dzierżawiących te produkty. Sam fakt dzierżawy nie może pozbawić podatnika prawa do zwolnienia.

Warto zauważyć, że sprzedaż wyrobów wyprodukowanych w strefie, ale wydzierżawianych przez pewien okres poza jej terenem nie może być również uznana za działalność handlową (która nie korzysta ze zwolnienia podatkowego). W dalszym ciągu jest to bowiem element szeroko pojętej działalności produkcyjnej. Oczywistym jest, że sama produkcja bezpośrednio nie generuje przychodu, gdyż przychód generowany jest dopiero w momencie sprzedaży tych wyrobów. Sprzedaż ma w stosunku do działalności głównej (produkcyjnej) prowadzonej na terenie strefy charakter subsydiarny (pomocniczy), ale jest też niezbędna, gdyż bez niej działalność produkcyjna traci sens ekonomiczny.

Omawiany wyrok wpisuje się w korzystną dla podatników linię orzeczniczą prezentującą bardziej „praktyczne” podejście do warunków zwolnienia strefowego. Przykładem może być wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 stycznia 2013 r., w którym uznano, że dochody generowane wskutek umów zawieranych poza terenem strefy podlegają zwolnieniu. Zdaniem sądu – co zasługuje na aprobatę – z punktu widzenia realizacji celów strefy jest absolutnie obojętne, gdzie zawierana jest umowa, która skutkować ma przychodem z działalności stricte gospodarczej w SSE, tak samo, jak obojętne jest, czy taką umowę zawiera przedsiębiorca z siedzibą w miejscowości na terenie strefy, czy poza nią.

Dominik Goślicki

Dominik Goślicki

radca prawny, starszy konsultant

Masz pytanie?

Dominik Goślicki

radca prawny, starszy konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

SSE12.11.2019

Korzystna dla przedsiębiorców interpretacja ogólna

SSE18.03.2019

Obniżanie stawek amortyzacyjnych w Strefie

wszystkie wpisy
"

Podatki ciągle się zmieniają.
Dlatego trzymamy rękę na pulsie i dbamy, by nasi Klienci byli o krok przed fiskusem.

"

Dowiedz się więcej:

Bezpieczeństwo podatkowe