serwis prowadzioi

13.05.2018

SSE

Rekompensata może być przychodem strefowym

autor: Katarzyna Lewandowska

Otrzymana od kontrahenta rekompensata z tytułu zmniejszenia ilości pierwotnych zamówień może być związana z działalnością strefową i korzystać ze zwolnienia podatkowego.

Jedna ze spółek prowadzących działalność w Specjalnej Strefie Ekonomicznej produkowała towary na rzecz niemieckiego kontrahenta. W związku ze złożonymi zamówieniami poniosła odpowiednie nakłady związane z przygotowaniem produkcji wyrobów strefowych (zapewnienie odpowiednich mocy produkcyjnych). Jednakże kontrahent ze względów biznesowych zmniejszył wielkość dokonanego pierwotnie zamówienia. W związku z powyższym, zgodnie z ustaleniami stron, kontrahent wypłacił spółce rekompensatę w ustalonej przez strony wysokości z tytuły zmniejszenia zamówienia na towary strefowe.

Na tym tle powstała wątpliwość, czy otrzymana rekompensata od kontrahenta powinna być kwalifikowana jako przychód uzyskiwany z wykonywania działalności gospodarczej na terenie SSE na podstawie zezwolenia i tym samym taki przychód powinien korzystać ze zwolnienia podatkowego.

Minister Finansów i sąd I instancji odwołując się do językowej wykładni art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT przyjęli, że dochodem w rozumieniu tego przepisu jest dochód bezpośrednio generowany przez aktywność przedsiębiorcy i utożsamiony z ceną uzyskaną za sprzedaż towarów objętych zakresem zezwolenia. Podkreślono, że zakres zezwolenia spółki na prowadzenie działalności na terenie strefy nie obejmuje rekompensaty, przez co nie można uznać, aby wchodziła ona w zakres działalności strefowej.

Z powyższą interpretacją nie zgodził się NSA w wyroku z 15.02.2018 r. sygn. II FSK 245/16. NSA uznał, że dochodem z działalności gospodarczej w rozumieniu analizowanego przepisu są wszelkie przysporzenia wynikające z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SSE, o ile tytuł ich otrzymania zawiera się w zakresie przedmiotowym działalności określonej w zezwoleniu. Podkreślił, że nie ma uzasadnionych podstaw, aby twierdzić, że przez dochód taki należy rozumieć tylko takie świadczenie, które stanowi bezpośrednio cenę za konkretny towar lub usługę, z kategorycznym wyłączeniem jakichkolwiek innych świadczeń.

W konsekwencji stwierdzono, że w sytuacji, gdy rekompensata pozostaje w ścisłym, bezpośrednim i racjonalnym związku z przedmiotem działalności gospodarczej określonym w zezwoleniu i prowadzonej przez spółkę na obszarze SSE to nie ma przeszkód, aby uznać, że rekompensata ta powinna być rozliczona w ramach dochodu strefowego.

Powyższe stanowisko zaprezentowane przez NSA jest korzystne dla przedsiębiorców strefowych i zgodne z realiami gospodarczymi. Należy w pełni zaaprobować pogląd, że zarówno cena uzyskana bezpośrednio ze sprzedaży towarów i usług, jak i inne świadczenia, które można otrzymać w ramach realizacji umowy przedmiotowo mieszczącej się w granicach wyznaczonych zezwoleniem, są dochodem z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy, które powinny korzystać ze zwolnienia.

 

Katarzyna Lewandowska

Katarzyna Lewandowska

doradca podatkowy, starszy konsultant

Masz pytanie?

Katarzyna Lewandowska

doradca podatkowy, starszy konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

SSE12.11.2019

Korzystna dla przedsiębiorców interpretacja ogólna

SSE18.03.2019

Obniżanie stawek amortyzacyjnych w Strefie

wszystkie wpisy
"

Podatki ciągle się zmieniają.
Dlatego trzymamy rękę na pulsie i dbamy, by nasi Klienci byli o krok przed fiskusem.

"

Dowiedz się więcej:

Bezpieczeństwo podatkowe