serwis prowadzioi

18.11.2014

VAT w rolnictwie

Zapłata rolnikowi ryczałtowemu po terminie

autor: Dominik Goślicki , Katarzyna Jasińska

Podatnik VAT, który reguluje należności na rzecz rolnika ryczałtowego z tytułu nabytych produktów rolnych lub usług rolniczych z opóźnieniem nie traci prawa do zwrotu podatku.

Rolnicy ryczałtowi mają szczególny status podatkowy na gruncie VAT. Powoduje to, że dostarczanie produktów rolnych czy wykonywanie usług rolniczych przez rolników ryczałtowych na rzecz podatników VAT rozliczane jest w specyficzny sposób. W takich sytuacjach bowiem, to nabywca (podatnik VAT) zobowiązany jest do wystawienia faktury VAT-RR i dokonania na rzecz rolnika zryczałtowanego zwrotu VAT, który doliczany jest w fakturze do ceny nabywanych produktów rolnych (usługi rolniczej) wg określonej stawki (obecnie 7 %). Podatnik kontraktujący z rolnikiem zasadniczo może ten podatek później odzyskać – poprzez zwiększenie podatku naliczonego – po spełnieniu wymogów wynikających z przepisów.

Jednym z warunków odzyskania podatku jest zapłata należności rolnika (obejmującej także zwrot VAT) w terminie 14 dni od dnia zakupu lub w terminie późniejszym, o ile taki został ustalony w umowie.

W praktyce jednak często zdarza się, że podatnicy dokonują zapłaty należności z opóźnieniem, nawet po dłuższym niż ustawowy terminie wynikającym z umowy. Wówczas pojawia się wątpliwość, czy wspomniany warunek należy rozumieć dosłownie, co prowadziłoby do wniosku, że regulując należności z opóźnieniem podatnik nie ma już w ogóle prawa do zwrotu podatku (także w przypadku gdy spóźnienie dotyczy części należności).

Takie stanowisko popierały organy podatkowe w wydawanych interpretacjach. Jednak orzecznictwo sądowoadministracyjne zmierza w zupełnie innym kierunku. Sądy, wskazując na  konieczność przestrzegania zasad neutralności VAT, proporcjonalności i ochrony prawa własności, stwierdzają, że podatnicy dokonujący spóźnionej zapłaty należności rolnikowi ryczałtowemu nie mogą zostać pozbawieni prawa do odzyskania podatku. W dalszym ciągu jednak podatnicy kontraktujący z rolnikami ryczałtowymi muszą liczyć się z koniecznością dochodzenia swoich racji w sądzie. Stanowisko orzecznictwa sądowego nie jest jeszcze powszechnie respektowane w praktyce organów podatkowych.

Dominik Goślicki

Dominik Goślicki

radca prawny, starszy konsultant

Masz pytanie?

Dominik Goślicki

radca prawny, starszy konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

VAT w rolnictwie12.09.2019

Uproszczenia w wystawianiu faktur VAT RR

VAT w rolnictwie08.11.2017

Obowiązek podpisywania faktur przez rolników ryczałtowych bez zmian

wszystkie wpisy
"

Podatki ciągle się zmieniają.
Dlatego trzymamy rękę na pulsie i dbamy, by nasi Klienci byli o krok przed fiskusem.

"

Dowiedz się więcej:

Bezpieczeństwo podatkowe