serwis prowadzioi

22.06.2015

Zamówienia publiczne

Odszkodowanie dla wykonawcy za niezawartą umowę

autor: Maciej Wruk

W przypadku, gdy Zamawiający uzyska zgodę KIO na wcześniejsze zawarcie umowy, wykonawca, który skutecznie wniósł odwołanie, ma prawo do odszkodowania.

Tzw. klauzula standstill zawarta w art. 183 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych stanowi, że w przypadku wniesienia odwołania zamawiający nie może zawrzeć umowy do czasu ogłoszenia przez Krajową Izbę Odwoławczą wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie odwoławcze. Jednakże w uzasadnionych wypadkach, na wniosek Zamawiającego, KIO może uchylić zakaz zawarcia umowy. Stanie się tak wtedy, gdy niezawarcie umowy mogłoby spowodować negatywne skutki dla interesu publicznego, w szczególności w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa, przewyższające korzyści związane z koniecznością ochrony wszystkich interesów, w odniesieniu do których zachodzi prawdopodobieństwo doznania uszczerbku w wyniku czynności podjętych przez zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia.

Umowa zawarta w wyżej opisanych okolicznościach nie podlega unieważnieniu, nawet w przypadku, gdy odwołanie złożone przez innego wykonawcę okaże się zasadne. Krajowa Izba Odwoławcza w takim wypadku wydaje jedynie orzeczenie stwierdzające naruszenie przepisów ustawy. Podpisanie umowy odbywa się jednak zgodnie z przepisami ustawy i Izba nie może już ingerować w zakończone postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego. Wyłącznie w przypadku podpisania umowy pomimo braku zgody KIO uchylającej zakaz zawarcia umowy, zaistniałyby podstawy do jej unieważnienia.

O ile jednak odwołujący nie może liczyć na uzyskanie zamówienia, o tyle przysługuje mu roszczenie odszkodowawcze. Będzie tak w przypadku, gdy zamawiający powinien wybrać ofertę odwołującego jako najkorzystniejszą, jednak w wyniku popełnionych przez siebie błędów dokonał z naruszeniem ustawy wyboru wykonawcy, z którym ostatecznie zawarł za zgodą KIO umowę. Poszkodowany wykonawca w odrębnym postępowaniu cywilnym będzie musiał wykazać przede wszystkim wysokość szkody oraz adekwatny związek przyczynowy pomiędzy niezawarciem umowy a poniesioną szkodą. Poniesiona szkoda dotyczyć może przede wszystkim utraconych korzyści, a także ewentualnych kosztów uczestnictwa w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Zasadą jest pełna kompensacja poniesionej szkody.

 

Maciej Wruk

Maciej Wruk

radca prawny, konsultant

Masz pytanie?

Maciej Wruk

radca prawny, konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Zamówienia publiczne03.04.2024

Czy można wytłumaczyć się z rażąco niskiej ceny zyskiem niematerialnym lub minimalizowaniem straty?

Zamówienia publiczne23.02.2022

Brak obowiązku określenia końcowego terminu naliczania kar umownych oraz ich kwoty maksymalnej – uzasadnienie uchwały III CZP 16/21

wszystkie wpisy
"

Nasze wsparcie prawne dedykujemy każdemu podmiotowi zaangażowanemu w ubieganie się i realizację zamówień publicznych - od lidera konsorcjum do podwykonawcy.

"

Dowiedz się więcej:

Zamówienia publiczne