serwis prowadzioi

18.11.2015

Zamówienia publiczne

Oświadczenie o powstaniu obowiązku podatkowego

autor: Maciej Wruk

Od 1 lipca 2015 r., wykonawcy przy składaniu oferty są zobowiązani do poinformowania, czy wybór ich oferty będzie prowadzić do powstania u zamawiającego obowiązku podatkowego.

Lipcowa nowelizacja [1] ustawy Prawa zamówień publicznych wprowadziła między innymi modyfikację sposobu oceny ofert przez zamawiającego. Zamawiający zobowiązany jest doliczyć do ceny przedstawionej w ofercie, której wybór prowadziłby do powstania u zamawiającego obowiązku podatkowego, należny podatek od towarów i usług, który miałby obowiązek rozliczyć zgodnie z tymi przepisami. Jednocześnie na wykonawców został nałożony obowiązek poinformowania zamawiającego o tej okoliczności.

Powstanie obowiązku podatkowego

Przypomnieć należy, że obowiązek podatkowy u zamawiającego zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług, może wynikać z takich okoliczności jak w szczególności:

  1. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów,
  2. import usług lub towarów,
  3. mechanizm odwróconego obciążenia podatkiem VAT.

Upraszczając, są to sytuacje, w których zamawiający kwotę podatku VAT będzie sam odprowadzał bezpośrednio do Urzędu Skarbowego, a nie płacił go, jak to bywa najczęściej, wykonawcy w ramach wynagrodzenia.

Zmiana, w porównaniu z poprzednim stanem prawnym, polega między innymi na wykreśleniu z art. 91 ust. 3a ustawy Prawo zamówień publicznych wskazania o stosowaniu tej regulacji w zakresie dotyczącym wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dzięki czemu norma ta uzyskała charakter bardziej generalny. W aktualnym stanie prawnym, zamawiający jest zatem zobowiązany do doliczenia do ceny wskazanej przez wykonawcę, wartości podatku VAT zawsze, gdy u zamawiającego mógłby powstać obowiązek podatkowy w tym zakresie.

Obowiązek informacyjny

Jak już wspomniano, nowelizacja nałożyła na wykonawcę obowiązek poinformowania przy składaniu oferty, czy wybór oferty będzie prowadzić do powstania u zamawiającego obowiązku podatkowego, wskazując nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, których dostawa lub świadczenie będzie prowadzić do jego powstania, oraz wskazując ich wartość bez kwoty podatku.

Należy jednak zaznaczyć, że nie jest jednak jasne, czy informacja, o której mowa powyżej, ma być zamieszczana we wszystkich ofertach tj. zarówno prowadzących, jak i nieprowadzących do powstania u zamawiającego obowiązku podatkowego, czy też wyłącznie w przypadku ofert w związku, z którymi taki obowiązek podatkowy powstanie. Niejednoznaczna jest również kwestia tego, czy wskazana informacja, powinna być składana w każdym postępowaniu, czy tylko w postępowaniach, w których zachodzi obowiązek doliczenia podatku VAT. Kierując się ostrożnością, należałoby jednak przychylić się do stanowiska, że wykonawcy powinni składać stosowne oświadczenie w każdym przypadku, gdyż ustawodawca takiego obowiązku w sposób wyraźny nie wyłączył.

Odpowiednie oświadczenie powinno być zatem złożone zarówno, gdy z jego treści będzie wynikać, że obowiązek podatkowy powstanie, ale także, gdy nie powstanie, bez względu na przedmiot zamówienia.

 

[1] Ustawa z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo zamówień publicznych (Dz.U.2015.605).

Maciej Wruk

Maciej Wruk

radca prawny, konsultant

Masz pytanie?

Maciej Wruk

radca prawny, konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Zamówienia publiczne03.04.2024

Czy można wytłumaczyć się z rażąco niskiej ceny zyskiem niematerialnym lub minimalizowaniem straty?

Zamówienia publiczne23.02.2022

Brak obowiązku określenia końcowego terminu naliczania kar umownych oraz ich kwoty maksymalnej – uzasadnienie uchwały III CZP 16/21

wszystkie wpisy
"

Nasze wsparcie prawne dedykujemy każdemu podmiotowi zaangażowanemu w ubieganie się i realizację zamówień publicznych - od lidera konsorcjum do podwykonawcy.

"

Dowiedz się więcej:

Zamówienia publiczne