serwis prowadzioi

17.11.2015

Zamówienia publiczne

Termin na odwołanie upływa w sobotę

autor: Maciej Wruk

Zgodnie z najnowszym orzecznictwem KIO oraz sądów powszechnych, termin na złożenie odwołania może upłynąć w sobotę.

W marcu tego roku Wiceprezes UZP przedstawił stanowisko, z którego wynikało, że jeżeli termin na złożenie odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej [dalej KIO] przypada w sobotę, to upłynie on dopiero w pierwszym przypadającym po sobocie dniu roboczym [1]. Jak bowiem argumentował, do terminów wnoszenia odwołań określonych w ustawie Prawo zamówień publicznych, zastosowanie ma rozporządzenie Rady Wspólnot Europejskich z 1971 r. określające zasady mające zastosowanie do okresów, dat i terminów [2], w którym za „dni robocze” uznano wszystkie inne dni niż dni ustawowo wolne od pracy, niedziele, a także soboty. Interpretacja ta wywołała zamieszanie i nie spotkała się z pełną aprobatą. Odnośnie szczegółów odsyłam do artykułu pt. „Dłuższy termin na złożenie odwołania” z dnia 13 marca 2015 r.

Powyższa wykładnia Wiceprezesa UZP ostatecznie nie została potwierdzona ani przez Krajową Izbę Odwoławczą, ani przez sądy powszechne. Zgodnie z wyrokiem KIO z dnia 4 maja 2015 r. rozporządzenie Rady Wspólnot Europejskich z 1971 r. nie znajduje zastosowania w przypadku polskiego systemu środków ochrony prawnej [3]. Zgodnie z zapatrywaniem ustawodawcy europejskiego, pozostawiono regulacjom wewnętrznym kwestie związane z obliczaniem terminów. W postępowaniu odwoławczym zaś do obliczania terminów zastosowanie mają przepisy Kodeksu Cywilnego.

Podobnie wypowiedział się Sąd Okręgowy w Nowym Sączu w wyroku z dnia 15 lipca 2015 r., w którym podkreślił, że ww. rozporządzenie ma charakter techniczny i odnosi się wyłącznie do aktów stanowionych przez Radę lub Komisję Europejską [4]. Nie zastępuje zatem ono krajowych przepisów proceduralnych w zakresie obliczania terminu składania odwołań.

Podsumowując, jeżeli termin do złożenia odwołania upływa w sobotę to nie można złożyć skutecznie odwołania w następnym dniu roboczym (chyba że w sobotę przypada święto). Wykonawcy powinni przy tym być świadomi, że mogą składać odwołania za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej Urzędu Zamówień Publicznych i Krajowej Izby Odwoławczej w formie elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Odnośnie sposobu obliczenie biegu terminu na wniesienie odwołania odsyłam do artykułu „Dochowanie terminu na wniesienie odwołania do KIO” z dnia 11 marca 2015 r.

 

[1] Zob. Odpowiedź Wiceprezesa UZP na interpelacja nr 30889 w sprawie konieczności nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych., www.uzp.gov.pl

[2] Rozporządzenie Rady (EWG, EURATOM) NR 1182/71 z dnia 3 czerwca 1971 r. określające zasady mające zastosowanie do okresów, dat i terminów, Dz.U.U.E.L.1971.124.1 ze zm.

[3] Zob. Wyrok KIO z dnia 4 maja 2015 r., sygn. KIO 818/15, Legalis nr 1336455.

[4] Zob. Wyrok Sądu Okręgowego w Nowym Sączu z dnia 4 maja 2015 r., sygn. akt III Ca 375/15.

Maciej Wruk

Maciej Wruk

radca prawny, konsultant

Masz pytanie?

Maciej Wruk

radca prawny, konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Zamówienia publiczne03.04.2024

Czy można wytłumaczyć się z rażąco niskiej ceny zyskiem niematerialnym lub minimalizowaniem straty?

Zamówienia publiczne23.02.2022

Brak obowiązku określenia końcowego terminu naliczania kar umownych oraz ich kwoty maksymalnej – uzasadnienie uchwały III CZP 16/21

wszystkie wpisy
"

Nasze wsparcie prawne dedykujemy każdemu podmiotowi zaangażowanemu w ubieganie się i realizację zamówień publicznych - od lidera konsorcjum do podwykonawcy.

"

Dowiedz się więcej:

Zamówienia publiczne