serwis prowadzioi

05.06.2020

Zamówienia publiczne

Zwrot gadżetów przekazanych w toku przetargu

autor: Konrad Różowicz

Ubieganie się o uzyskanie zamówienia publicznego, nie tylko może wiązać się z koniecznością przekazania zamawiającemu szeregu dokumentów (katalogów produktów, certyfikatów itp.) ale również może zmusić pretendenta do dostarczenia modeli, próbek, programów komputerowych oraz innych podobnych materiałów. Ze względu na aktualnie obowiązujące regulacje P.z.p. w magazynach zamawiających niejednokrotnie przechowywane są znaczne ilości demonstracyjnych materiałów biurowych, koszulek na maraton, jak również laptopów czy tabletów. Powyższe może ulec zmianie wraz z wejściem w życie nowego P.z.p.

Ograniczenie podmiotów uprawnionych do odzyskania materiałów

Zgodnie z art. 96 ust. 2 P.z.p., oferty, jak również inne dokumenty i informacje składane przez zamawiającego i wykonawców stanowią załączniki do protokołu. Powyższa reguła dotyczy również modeli, próbek, programów komputerowych oraz innych podobnych materiałów, stanowiących element oferty albo przedmiotowy środek dowodowy, składany na potwierdzenie cech nabywanego przez zamawiającego świadczenia. Wykonawcy, których oferty nie zostały wybrane, są uprawnieni do złożenia wniosku o zwrot tego rodzajów materiałów. Analogicznym uprawnieniem nie dysponuje wykonawca, który uzyskał zamówienie (zob. K. Różowicz, Próbki po przetargu, „Przetargi publiczne”, nr 11/2015).

Nowe reguły

Reguła zwrotu planów, projektów, rysunków, modeli, próbek, wzorów, programów komputerowych oraz innych materiałów na wniosek wykonawców, których oferty nie zostały wybrane została podtrzymana w nowym P.z.p. (art. 77 ust. 1 nowego P.z.p.). Zbieżna reguła została wyrażona względem wykonawcy, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza (art. 77 ust. 2 nowego P.z.p.). Doznaje ona wyjątku, w sytuacji w której takiego rodzaju materiały, zostaną przekonwertowane w załączniki do umowy w sprawie zamówienia publicznego. Powzięcie informacji o powyższym może nastąpić już na podstawie zapisów SIWZ, a w przypadku ich braku skierowania do zamawiającego stosownego zapytania. W konsekwencji wykonawca, już na etapie ubiegania się o zamówienie, będzie mógł skalkulować koszt ewentualnej konieczności pozostawienia materiałów u zamawiającego – jako załączników kontraktowych. Jeżeli materiały nie będą stanowić załącznika do umowy, będzie mógł ubiegać się o ich zwrot.

Przymusowy zwrot próbek

Przechowywanie materiałów otrzymanych, w toku udzielania zamówienia, od wykonawców niejednokrotnie bywa problematyczne również dla zamawiających. Przechowywanie materiałów musi nastąpić z dochowaniem odpowiedniej dbałości o nie i jednocześnie nie może skutkować np. korzystaniem z nich. Mając powyższe na względzie nowe P.z.p. uprawnia zamawiających do zwrotu otrzymanych materiałów, jeżeli wykonawca (w tym podmiot z którym zawarto umowę) nie zwrócił się z wnioskiem o zwrotne przekazanie mu materiałów, w terminie 30 dni od dnia zawarcia umowy albo unieważnienia postępowania.

Konrad Różowicz

Konrad Różowicz

prawnik, partner

Masz pytanie?

Konrad Różowicz

prawnik, partner

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Zamówienia publiczne03.04.2024

Czy można wytłumaczyć się z rażąco niskiej ceny zyskiem niematerialnym lub minimalizowaniem straty?

Zamówienia publiczne23.02.2022

Brak obowiązku określenia końcowego terminu naliczania kar umownych oraz ich kwoty maksymalnej – uzasadnienie uchwały III CZP 16/21

wszystkie wpisy
"

Nasze wsparcie prawne dedykujemy każdemu podmiotowi zaangażowanemu w ubieganie się i realizację zamówień publicznych - od lidera konsorcjum do podwykonawcy.

"

Dowiedz się więcej:

Zamówienia publiczne