serwis prowadzioi

07.11.2022

Aktualności

Jak skorzystać z ulgi na robotyzację?

autor: Katarzyna Lewandowska

Od 1 stycznia 2022 r. w ramach „Polskiego Ładu” wprowadzona została tzw. ulga na robotyzację. Sposób jej działania jest podobny do ulgi B+R i polega w uproszczeniu na możliwości odliczenia dodatkowej kwoty od podstawy opodatkowania.

Ulga na robotyzację – koszty kwalifikowane 

Ulga na robotyzację daje możliwość odliczenia od dochodu dodatkowych 50% kosztów robotyzacji (będą obniżały wynik podatkowy o 150% zamiast 100% jak dotychczas). Do takich kosztów robotyzacji (kosztów kwalifikowanych) zalicza się zakup fabrycznie nowych (lub leasing):

  • robotów przemysłowych,
  • maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych (m.in. tory jezdne, obrotniki, nastawniki, czy stacje czyszczące)
  • maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi (służących do zapewnienia ergonomii i bezpieczeństwa pracy dla człowieka, np. czujniki, sterowniki, przekaźniki)
  • maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych (np. czujniki i kamery)
  • urządzeń służących do interakcji człowiek-maszyna
  • szkolenia pracowników, którzy będą obsługiwali zakupione roboty przemysłowe
  • zakup oprogramowania do robotów i związanego z nimi osprzętu.

Ulga na robotyzację – robot przemysłowy

Zgodnie z definicją robotem przemysłowym jest automatycznie sterowana, programowalna, wielozadaniowa, stacjonarna lub mobilna maszyna, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadająca właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące dodatkowe warunki:

  • wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania
  • jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów
  • jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń
  • jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika

Ulga na robotyzację – dla kogo?

Ulga skierowana jest do wszystkich firm, bez względu na ich wielkość czy branżę. Wprowadzono jednak ograniczenie czasowe, które przewiduje, że z ulgi można skorzystać w latach 2022-2026.  Przy czym, w interpretacjach podatkowych potwierdzane jest stanowisko, że z ulgi można skorzystać również w stosunku do robotów, nabytych wcześniej, a które są w dalszym ciągu amortyzowane.

Służymy Państwu wsparciem przy identyfikacji możliwości skorzystania z dostępnych ulg podatkowych, ustalaniu wysokości wydatków kwalifikowanych oraz wdrażaniu odpowiednich rozwiązań praktycznych. Zapraszamy do kontaktu.

Katarzyna Lewandowska

Katarzyna Lewandowska

doradca podatkowy, starszy konsultant

Masz pytanie?

Katarzyna Lewandowska

doradca podatkowy, starszy konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Aktualności29.09.2023

Obchodzenie zakazu handlu w niedzielę – najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego

Aktualności31.07.2023

Implementacja Dyrektywy SUP – co dalej?

wszystkie wpisy