serwis prowadzioi

26.10.2020

Aktualności

Nowe informacje TPR – wyjaśnienia

autor: Katarzyna Lewandowska

Przed podatnikami dokonującymi transakcji z podmiotami powiązanymi obowiązek wypełnienia nowej informacji o cenach transferowych TPR. Ministerstwo Finansów wydało publikację, odpowiadając na najczęściej zadawane pytania.

Termin na sporządzenie TPR upływa zasadniczo wraz z końcem roku 2020 r. Do złożenia TPR zobowiązani są w szczególności podatnicy sporządzający lokalne dokumentacje cen transferowych, ale także podatnicy, którzy korzystają ze zwolnienia przewidzianego dla podmiotów krajowych, nie generujących straty podatkowej. W przypadku tych drugich zakres informacji składanych w ramach TPR jest znacznie ograniczony.

Nowa informacja o cenach transferowych (TPR) zawiera wiele szczegółowych informacji dotyczących danego podmiotu – jego wskaźników ekonomicznych, ale także dokonywanych przez niego transakcji – z uwzględnieniem ich wartości oraz wyników analizy porównawczej.

Ministerstwo odpowiadając na pytania posegregowało je zgodnie ze schematem i poszczególnymi częściami informacji TPR. Najwięcej pytań pojawia się do sekcji E formularza – dane transakcji.

Jedną z najważniejszych informacji jest odpowiedź na pytanie dotyczące zasad wykazania analizy zgodności, gdyż formularz nie zawiera takiej opcji. Ministerstwo wskazuje, że wówczas jako Metodę weryfikacji ceny należy wskazać „MW06 Inna metoda – wycena niezależnego specjalisty” lub „MW07 Inna metoda – pozostałe”, w zależności od metody zastosowanej. Z kolei jako Sposób weryfikacji rynkowego poziomu ceny można wybrać „SW04 Wycena ekspercka” lub „SW05 Inny sposób weryfikacji rynkowego charakteru ceny”. Ponadto wyjaśniono, że jeżeli w związku ze sporządzeniem analizy zgodności brak jest niektórych danych wymaganych w TPR (np. Cena porównywalna min. i cena porównywalna maks.) to należy w tych pozycjach wskazać wartość „0”. W takim przypadku w Sekcji F – Dodatkowe informacje zamieścić można komentarze i wyjaśnienia w tym zakresie.

Warto wskazać, że Ministerstwo zachęca do wypełnienia Sekcji F – Dodatkowe informacje, w każdym przypadku, gdy pojawiają się jakieś wątpliwości lub nieścisłości.

Wśród pytań pojawiło się również ważne zagadnienie wskazujące na sytuację, gdy podmiot nie ma dostępu do wymaganych danych np. do wyniku na transakcji zakupowej (gdyż dane takie objęte sią tajemnicą przedsiębiorstwa). W tym zakresie Ministerstwo ograniczyło się niestety do ogólnej reguły, iż „w ramach Informacji TPR przedstawić należy dane o transakcjach kontrolowanych zgodnie z informacjami zawartymi w lokalnej dokumentacji cen transferowych sporządzonej przez podmiot. W każdym przypadku podatnik powinien przeprowadzić analizę rynkowości Transakcji kontrolowanej (analizę porównawczą lub analizę zgodności) i odzwierciedlić ją w Informacji TPR”.

Natomiast w przypadku transakcji zarządzania płynnością (cash pooling) Ministerstwo stoi na stanowisku, że jako wartość transakcji należy podać wartość kapitału (otrzymanego lub udostępnionego), ustalonego na podstawie dokumentów (np. wyciągów bankowych lub zestawień obrotów i sald). Z zastrzeżeniem, że należy odrębnie ująć salda dodatnie i salda ujemne tj. stronę przychodową i kosztową. Oznacza to, że w Informacji TPR należy odrębnie wykazać wartość transakcji w zakresie pozycji dodatnich i pozycji ujemnych.    

Przed przystąpieniem do sporządzania TPR warto zapoznać się z omawianą publikacją. Jej treść dostępna jest tutaj: https://www.podatki.gov.pl/media/6331/tpr_2020.pdf.

Należy pamiętać, że wydana publikacja ma jedynie charakter informacyjny i nie stanowi ani interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, ani objaśnień podatkowych, nie zapewnia zatem ochrony prawnej w omawianym zakresie.

W przypadku problemów przy sporządzaniu TPR zachęcamy do kontaktu.

Katarzyna Lewandowska

Katarzyna Lewandowska

doradca podatkowy, starszy konsultant

Masz pytanie?

Katarzyna Lewandowska

doradca podatkowy, starszy konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Aktualności29.09.2023

Obchodzenie zakazu handlu w niedzielę – najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego

Aktualności31.07.2023

Implementacja Dyrektywy SUP – co dalej?

wszystkie wpisy