serwis prowadzioi

16.10.2020

Aktualności

Nowelizacja warunków technicznych na pomoc niepełnosprawnym

autor: Agata Legat , Kacper Łagodziński

Prawo budowlane wymaga aby obiekty projektować w sposób zapewniający m.in. niezbędne warunki do korzystania z obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego przez osoby niepełnosprawne. Dziś jednak przepisy techniczno- budowlane nie ustalają w tym zakresie szczegółowych wymagań. W kierunku ich określenia zmierzają projektowane zmiany Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie[1]

Parkingi i ogrodzenia

Nowe przepisy wprowadzają obowiązek projektowania miejsc postojowych w sposób zapewniający dostęp do chodnika osobom o ograniczonej dostępności (co np. uniemożliwi usytuowanie takiego miejsca zaraz przy wysokim krawężniku). Jednocześnie projekt wyraźnie wskazuje, że dostęp ten nie może w żaden sposób wpływać na wielkość miejsca postojowego. To samo tyczy się wejść do budynków, które mają być projektowane tak, aby przejście przez furtki w ogrodzeniach nie ograniczało dostępu do budynków zamieszkania zbiorowego (np. poprzez zastosowanie wysokiego progu lub stopni).

Windy dla tzw. „więźniów czwartego piętra”

Ciekawą zmianą jest wprowadzenie nakazu wyposażenia określonego rodzaju budynków w dźwig osobowy lub osobowo-towarowy. Ustawodawca wskazał przy tym 12-miesięczny termin od dnia ogłoszenia rozporządzenia na dostosowanie prac projektowych do nowych wymagań. Po tym okresie, konieczne ma być zapewnienie wind w:

- budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, mających trzy i więcej kondygnacji;

- budynkach użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego mających dwie lub więcej kondygnacji (z wyjątkiem budynków zamieszkania zbiorowego znajdujących się na terenach zamkniętych).

Spełnienie powyższego obowiązku ma polegać na zapewnieniu dostępu z poziomu terenu do wszystkich kondygnacji użytkowych. Warto zauważyć, że pojęcie kondygnacji obejmuje zarówno kondygnacje nadziemne, jak i podziemne (jak np. hala garażowa).

Miejsca gromadzenia odpadów

Zmiana zakłada również wprowadzenie maksymalnie 80-metrowej odległości  miejsca gromadzenia odpadów stałych od najdalszego wejścia do budynku (także gdy takie miejsce zaprojektowano w wyodrębnionym pomieszczeniu wewnątrz budynku).

Pomieszczenia higieniczno-sanitarne

Projektowana regulacja obejmuje także przepisy dotyczące pomieszczeń higienicznosanitarnych. Zmiany zakładają ułatwienia w korzystaniu z tego typu pomieszczeń m.in. poprzez zapewnienie wolnej przestrzeni pod umywalką celem umożliwienia swobodnego podjazdu do niej osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim czy określenie minimalnej odległości miski ustępowej od ściany.

Bezpieczeństwo pożarowe

Nowością w Rozporządzeniu jest również uwzględnienie bezpieczeństwa pożarowego osób niepełnosprawnych. Budynki powinny być projektowane w sposób uwzględniający potrzeby osób niepełnosprawnych podczas ewakuacji spowodowanej wystąpieniem pożaru.

Wejścia do budynków

Nowelizacja określa minimalną (1,5 m x 1,5 m) przestrzeń manewrową przed i po wejściu do budynku. Obecnie projektowane wiatrołapy z drzwiami otwieranymi do wewnątrz uniemożliwiają otwarcie drzwi osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim i znacząco ograniczają jej możliwość poruszania się.

 

Z projektem można zapoznać się na stronach Rządowego Centrum Legislacji:

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12336603/katalog/12703809#12703809

 

Termin wejścia w życie: 6 miesięcy od dnia ogłoszenia (z wyjątkiem regulacji dot. dźwigów osobowych)

Aktualny etap prac: opiniowanie



[1] Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1065 z późn. zm.).

Agata Legat

Agata Legat

radca prawny, partner

Kacper Łagodziński

Kacper Łagodziński

aplikant radcowski, starszy asystent

Masz pytanie?

Agata Legat

radca prawny, partner

Kacper Łagodziński

aplikant radcowski, starszy asystent

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Aktualności29.09.2023

Obchodzenie zakazu handlu w niedzielę – najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego

Aktualności31.07.2023

Implementacja Dyrektywy SUP – co dalej?

wszystkie wpisy