serwis prowadzioi

20.01.2021

Aktualności

Projekt budowlany na starych zasadach pomimo uchylenia rozporządzenia z 2012 roku

autor: Edyta Wielańczyk-Grzelak

Nowelizacja prawa budowlanego weszła w życie 19 września 2020 r. W świetle nowych przepisów, projekt budowlany składa się zasadniczo z 3 części: z projektu zagospodarowania działki lub terenu, projektu architektoniczno-budowlanego oraz z projektu technicznego. Ustawodawca przewidział 12 miesięczny okres przejściowy. W praktyce pojawiają się wątpliwości dotyczące przepisów przejściowych.

Zgodnie z art. 26 ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 471 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą nowelizującą, w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji inwestor do wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę albo wniosku o zatwierdzenie projektu budowlanego, albo zgłoszenia budowy może dołączyć projekt budowlany sporządzony na podstawie przepisów ustawy Prawo budowlane w brzmieniu dotychczasowym. Jeszcze zatem przez rok od wejścia w życie nowelizacji projektanci będą mogli przygotowywać projekty budowlane w dotychczasowym kształcie.

W praktyce pojawiły się wątpliwości związane z tym, że z jednej strony przepis przejściowy dopuszcza przedkładanie projektu budowlanego sporządzonego na podstawie przepisów Prawa budowlanego w brzmieniu dotychczasowym. Z drugiej strony utraciło moc rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1935). W jego miejsce wydano rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. z 2020 r., poz. 1609). Nowe rozporządzenie nie zawiera żadnych przepisów przejściowych przewidujących czasowe stosowanie regulacji dotychczasowego rozporządzenia z 2012 r. Przepisy końcowe nowego rozporządzenia przewidują jedynie utratę mocy dotychczasowego rozporządzenia z 2012 r. oraz wejście w życie nowego, z dniem 19 września 2020 r. Skoro zatem dotychczasowe rozporządzenie z 2012 r. utraciło moc prawną, wątpliwości budzi możliwość opracowywania projektów budowlanych zgodnie z jego przepisami.

Zauważyć trzeba, że przepis przejściowy ustawy nowelizującej tj. art. 26 ustawy nowelizującej wprost stanowi, iż w okresie przejściowym projekt budowlany  może być sporządzany na podstawie przepisów ustawy zmienianej w art. 1 (ustawy Prawo budowlane) w brzmieniu dotychczasowym. Literalne brzmienie analizowanego przepisu odsyła zatem wyłącznie do dotychczasowego brzmienia przepisów ustawowych. Celowościowa wykładania tego przepisu nie może jednak prowadzić do wniosku innego niż taki, że projekt budowlany w okresie przejściowym może być sporządzany na podstawie rozporządzenia z 2012 r., skoro to ono w oparciu o delegację ustawową zawartą w Prawie budowlanym w dotychczasowym brzmieniu określa szczegółowy zakres i formę projektu budowlanego. Abstrahując od oceny prawidłowości przyjętych rozwiązań z puntu widzenia zasad legislacji, odmienna wykładnia analizowanych przepisów pozostawałaby w sprzeczności z ratio legis ich wprowadzenia.

Stanowisko, iż w okresie przejściowym projekt budowlany może być sporządzany na postawie rozporządzenia z 2012 r. prezentuje również Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii:

https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/komunikat-dotyczacy-stosowania-rozporzadzenia-w-sprawie-szczegolowego-zakresu-i-formy-projektu-budowlanego

oraz Główny Urząd Nadzoru Budowlanego:

https://www.gunb.gov.pl/sites/default/files/pliki/dokumenty/w_sprawie_okresu_przejsciowego
_dotyczacego_projektu_budowlanego_nowelizacja_z_19_wrzesnia_2020_r.pdf?853
.

W 12 miesięcznym okresie przejściowym inwestor ma zatem wybór w zakresie tego, na jakich zasadach sporządzi projekt budowlany. Zgodnie z art. 27 ustawy nowelizującej wybór inwestora determinuje przebieg całego procesu budowlanego, w tym postępowania w sprawie wydania pozwolenia na budowę i pozwolenia na użytkowanie dla projektowanej inwestycji. Obrazuje to poniższy schemat:

 

Edyta Wielańczyk-Grzelak

Edyta Wielańczyk-Grzelak

radca prawny, starszy konsultant

Masz pytanie?

Edyta Wielańczyk-Grzelak

radca prawny, starszy konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Aktualności29.09.2023

Obchodzenie zakazu handlu w niedzielę – najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego

Aktualności31.07.2023

Implementacja Dyrektywy SUP – co dalej?

wszystkie wpisy