serwis prowadzioi

02.09.2021

Aktualności

Prosta spółka akcyjna – wkłady wspólników

autor: Kamil Jurkowski

Utworzenie każdej spółki handlowej związane jest z koniecznością wniesienia przez wspólników wkładów do spółki. Co do zasady, wniesione przez wspólników wkłady stanowią podstawę prowadzonej przez spółkę działalności.

Wkład wspólnika prostej spółki akcyjnej do spółki, tak jak w przypadku pozostałych spółek kapitałowych, może mieć zarówno charakter pieniężny, jak również charakter niepieniężny. Przy czym, w przypadku prostej spółki akcyjnej ustawodawca dopuścił również możliwość wniesienia przez wspólnika jako wkładu także własnej pracy lub świadczonych usług. Wkładem do prostej spółki akcyjnej mogą być bowiem wszelkie wkłady mające wartość majątkową. Dopuszczalność wniesienia do prostej spółki akcyjnej wkładu w postaci pracy lub usług stanowi zatem istotną różnicę w porównaniu do spółki z o.o. oraz spółki akcyjnej.

W konsekwencji, wspólnicy mogą wnieść do prostej spółki akcyjnej wkład pieniężny w postaci określonej kwoty lub też wkład niepieniężny w postaci np. nieruchomości, określonych ruchomości, czy własnej pracy lub usług. W praktyce, część wspólników może zatem wnieść do spółki jedynie swoją pracę oraz posiadaną wiedzę i pomysły. Pozostali wspólnicy mogą natomiast wnieść do spółki jedynie wkłady o charakterze pieniężnym, celem zapewnienia finansowania dla realizacji pomysłów innego wspólnika. Jak bowiem podkreślił sam projektodawca, rozwiązania przyjęte na gruncie prostej spółki akcyjnej mają umożliwiać łączenie unikalnych umiejętności, wiedzy, pomysłów oraz pracy wspólników z kapitałem zapewnionym na rozwijanie działalności przez inwestorów finansowych[1].

Pamiętać przy tym należy, że to sami wspólnicy ustalają zakres partycypacji każdego z nich w dywidendzie wypłacanej przez prostą spółkę akcyjną. Na gruncie prostej spółki akcyjnej ustawodawca odszedł bowiem od zasady proporcjonalności, a więc od ścisłego powiazania uprawnień wspólników, w tym także udziału każdego z nich w zysku spółki, z ilością posiadanych przez nich udziałów lub akcji. Wspólnicy prostej spółki akcyjnej nie są w rezultacie związani ograniczeniami co do wysokości uprzywilejowania posiadanych przez nich udziałów w zakresie udziału w zysku spółki. Innymi słowy, dopuszczalne jest uprzywilejowanie akcji wspólnika, który wniósł do prostej spółki akcyjnej jedynie swoją pracę i pomysły w taki sposób, że będzie on partycypował w zysku spółki w stopniu wyższym niż pozostali wspólnicy razem wzięci.

Rozwiązania zaproponowane przez ustawodawcę na gruncie prostej spółki akcyjnej zapewniają w konsekwencji wspólnikom dużo większą elastyczność w zakresie określenia wkładów, jaki każdy z nich może wnieść do spółki. Możliwym stało się bowiem wykorzystanie zarówno środków finansowych posiadanych przez wspólników, jak również pomysłów i pracy każdego z nich, przy zapewnieniu wspólnikom większej swobody w określeniu przysługujących im uprawnień.



[1] Zob. uzasadnienie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw, druk 3236, dostępny na https://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/druk.xsp?nr=3236, pkt 2.4.

Kamil Jurkowski

Kamil Jurkowski

radca prawny, konsultant

Masz pytanie?

Kamil Jurkowski

radca prawny, konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Aktualności29.09.2023

Obchodzenie zakazu handlu w niedzielę – najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego

Aktualności31.07.2023

Implementacja Dyrektywy SUP – co dalej?

wszystkie wpisy