serwis prowadzioi

22.06.2021

Aktualności

Spółka nieruchomościowa – korporacyjne możliwości zapewnienia spółce informacji o zbyciu udziałów lub akcji

autor: Kamil Jurkowski

W związku z wejściem w życie od dnia 1 stycznia 2021 roku nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o CIT wyróżnić należy tzw. spółki nieruchomościowe. Generalnie rzecz ujmując, spółka nieruchomościowa stała się w określonych sytuacjach płatnikiem podatku dochodowego w przypadku zbycia udziałów lub akcji w takiej spółce.

Ustawodawca, nowelizując ustawy o podatkach dochodowych nie zapewnił jednak spółce nieruchomościowej narzędzi pozwalających na efektywne kontrolowanie składu osobowego oraz pobranie kwoty zaliczki na podatek, jaki spółka nieruchomościowa ma wpłacić jako płatnik za zbywcę. Pamiętać przy tym należy, że niewywiązanie się przez spółkę nieruchomościową z obowiązku płatnika nawet z winy zbywcy udziałów lub akcji w spółce nieruchomościowej, nie zwalnia owej spółki z odpowiedzialności przewidzianej w prawie podatkowym. Innymi słowy spółka nieruchomościowa odpowiada za zapłatę zaliczki na podatek dochodowy zbywcy udziałów lub akcji w takiej spółce, nawet wówczas, gdy podatek nie został pobrany przez spółkę nieruchomościową z winy zbywcy.

Spółkom nieruchomościowym pozostaje zatem jedynie posłużenie się dotychczas znanymi instytucjami prawnymi, aby doprowadzić do sytuacji w której, spółka taka posiada po pierwsze, wiedzę kto jest jej wspólnikiem, i po drugie, spółka nieruchomościowa posiada narzędzia niezbędne do faktycznego wyegzekwowania od zbywcy udziałów lub akcji przekazania kwoty niezbędnej do zapłaty zaliczki na podatek dochodowy zbywcy.

Zarówno w przypadku spółki z o.o., jak również spółki akcyjnej, narzędziem które może prowadzić do takiego skutku wydaje się być jedynie ograniczenie zbywalności udziałów lub akcji. Pomimo bowiem, że zarówno udziały i akcje mają charakter praw zbywalnym, to jednak ustawodawca przyznał wspólnikom i akcjonariuszom możliwość ograniczenia ich zbywalności, w szczególności poprzez ustanowienie w umowie (statucie) spółki konieczności uzyskania zgody spółki na zbycie. Właściwe ukształtowanie wzajemnych praw i obowiązków wspólników oraz spółki w ramach umownego (statutowego) ograniczenia zbywalności udziałów i akcji pozwala zatem na zapewnienie spółce możliwości określenia momentu zbycia udziałów i akcji oraz co ważniejsze, jak się wydaje, pozwala także na zapewnienie spółce nieruchomościowej pobrania od zbywcy kwoty pieniężnej pozwalającej na zapłatę zaliczki na podatek dochodowy.

W przypadku zatem spółek nieruchomościowych, właściwe zabezpieczenie interesów samej spółki, jak też pozostałych wspólników, wymaga wprowadzenia do umowy (statut) spółki odpowiednich zmian. Pamiętać należy, że w przypadku spółki z o.o., możliwość ograniczenia zbywalności udziałów związana jest z koniecznością uzyskania zgody wspólników, których ograniczenia ma dotyczyć. Innymi słowy, w przypadku, gdy ograniczenie zbywalności udziałów ma dotyczyć wszystkich wspólników, konieczne jest uzyskanie zgody każdego z nich na dokonanie takiej zmiany. Ponadto, w każdym przypadku wspólnicy i akcjonariusze mogą kwestionować zmiany w zakresie ograniczenia zbywalności udziałów i akcji w drodze powództwa o stwierdzenie nieważności lub uchylenie uchwały, w szczególności w związku z faktycznym dyskryminowaniem któregokolwiek z nich.

Zalecane jest zatem wprowadzenie zapisów w umowie (statucie) spółki nieruchomościowej na etapie jej tworzenia lub na etapie, gdy skład spółki jest niezbyt liczny lub też gdy wspólnicy są zgodni co do działań jakie zamierzają podejmować oraz celów jakie zamierzają osiągnąć.

Kamil Jurkowski

Kamil Jurkowski

radca prawny, konsultant

Masz pytanie?

Kamil Jurkowski

radca prawny, konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Aktualności29.09.2023

Obchodzenie zakazu handlu w niedzielę – najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego

Aktualności31.07.2023

Implementacja Dyrektywy SUP – co dalej?

wszystkie wpisy