serwis prowadzioi

30.10.2020

Aktualności

Ważne zmiany w podatkach coraz bliżej

autor: Katarzyna Lewandowska , Dominik Goślicki

Sejm przyjął 28 października dwie ustawy wprowadzające zmiany w podatkach. Co się zmieni?

  • Pierwsza z ustaw wprowadza tzw. estoński CIT. Ryczałt od przychodów spółek kapitałowych ma polegać na odroczeniu opodatkowania do momentu wypłaty zysku ze spółki i opiera się na ujednoliceniu rachunkowości podatkowej i rachunkowej. Korzystanie z nowego sposobu opodatkowania zostało jednak ograniczone do spółek z o.o. i akcyjnych, których udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne  i obwarowane szeregiem dalszych warunków.
  • Z estońskiego CIT-u nie skorzystają zatem spółki komandytowe, które w myśl drugiej z przyjętych ustaw staną się podatnikami CIT, wedle swego wyboru, od 1 stycznia 2021 r. albo od 1 maja 2021 r. Dochody spółek komandytowych – w istotnym zakresie – będą opodatkowane podwójnie (tej zmianie poświęcimy osobny artykuł).
  • Poza tym zwiększy się wysokość kwoty przychodów decydującej o zastosowaniu niższej stawki  CIT (9%) - do 2 mln euro.
  • Podatkowe grupy kapitałowe oraz podatnicy o przychodach przekraczających 50 mln euro będą zobligowani do publikowania na stronie internetowej informacji o strategii podatkowej (m.in. o stosowanych procedurach podatkowych, niektórych transakcjach z podmiotami powiązanymi i działaniach restrukturyzacyjnych) – pod rygorem kary pieniężnej do 250.000 zł.
  • Nowe przepisy wprowadzają definicję spółki nieruchomościowej, której aktywa w przeważającej części stanowią nieruchomości. Na takiej spółce oraz podatnikach będących jej wspólnikami będą ciążyły dodatkowe obowiązki informacyjne względem urzędu skarbowego. Dane z zeznań podatkowych takich spółek będą podawane do publicznej wiadomości. Zmieni się tryb zapłaty podatku od sprzedaży udziałów w spółce nieruchomościowej w przypadku nierezydentów (co do zasady spółka będzie płatnikiem).
  • Istotne zmiany będą dotyczyły ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. M.in. możliwe będzie opodatkowanie ryczałtem przychodów z najmu uzyskiwanych w ramach działalności gospodarczej (wg tych samych stawek co w przypadku najmu poza działalnością – 8,5% i 12,5% od przychodów przekraczających 100.000 zł). Możliwość opodatkowania ryczałtem zyskają przedstawiciele wolnych zawodów (co do zasady wg stawki 17%). Co istotne. limit przychodów w ramach ryczałtu zostanie zwiększony z 250.000 do 2 mln euro.

Wyżej sygnalizujemy jedynie zarys najważniejszych zmian. Nie wszystkie są dla podatników korzystne. Ma to o tyle znaczenie, że zmiany w podatkach dochodowych powinny być przyjęte i ogłoszone do końca listopada, by mogły obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. W pracach senackich treść przepisów może jeszcze ulec zmianom, do których następnie będzie musiał ustosunkować się sejm. Można przypuszczać, że ostateczna wersja obu ustaw będzie zbliżona do obecnej, co nie zmienia faktu, że podatnicy są zmuszeni do podejmowania działań dostosowawczych w warunkach dużej niepewności.

W tym zakresie mogą Państwo liczyć na naszą pomoc.

Z wyrazami szacunku

Katarzyna Lewandowska, Dominik Goślicki, Paweł Kaźmierczak

Katarzyna Lewandowska

Katarzyna Lewandowska

doradca podatkowy, starszy konsultant

Dominik Goślicki

Dominik Goślicki

radca prawny, starszy konsultant

Masz pytanie?

Katarzyna Lewandowska

doradca podatkowy, starszy konsultant

Dominik Goślicki

radca prawny, starszy konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Aktualności29.09.2023

Obchodzenie zakazu handlu w niedzielę – najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego

Aktualności31.07.2023

Implementacja Dyrektywy SUP – co dalej?

wszystkie wpisy