serwis prowadzioi

17.11.2014

Audyt prawny nieruchomości

Obniżenie opłaty z tytułu użytkowania wieczystego

autor: Agata Legat

Użytkownikom wieczystym nieruchomości chcielibyśmy przypomnieć, że do końca roku mogą podjąć działania w celu zmniejszenia wysokości opłaty rocznej na przyszły rok.

Opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego powinna być pochodną aktualnej wartości nieruchomości. Z uwagi jednak na to, że opłaty aktualizowane są niesystematycznie, ich wysokość często nie odzwierciedla aktualnych tendencji rynkowych. Tymczasem, każdy spadek wartości nieruchomości (wykazany operatem szacunkowym), stanowi podstawę żądania obniżenia dotychczasowej opłaty rocznej.

Wniosek o aktualizację opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego należy doręczyć właściwemu organowi na piśmie najpóźniej do dnia 31 grudnia (najpóźniej w tym dniu wniosek powinien trafić do organu- samo nadanie w tym wniosku w urzędzie pocztowym nie będzie wystarczające). Do wniosku należy dołączyć sporządzony przez rzeczoznawcę operat szacunkowy, który potwierdzi spadek wartości nieruchomości.

W przypadku uwzględnienia wniosku, nowa, obniżona opłata obowiązywałaby już w 2014 roku. W razie nieuwzględnienia wniosku, obniżenia opłaty można jeszcze dochodzić przed samorządowym kolegium odwoławczym.

Z możliwości aktualizacji opłaty w nadchodzącym roku niestety nie będą mogli skorzystać Ci, którym aktualizowano opłatę w przeciągu ostatnich trzech lat.

Prawnicy naszej Kancelarii służą Państwu pomocą na wszystkich etapach procedury aktualizacji.

Agata Legat

Agata Legat

radca prawny, partner

Masz pytanie?

Agata Legat

radca prawny, partner

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Audyt prawny nieruchomości21.08.2019

Najszybsza droga do zniesienia współwłasności nieruchomości

Audyt prawny nieruchomości24.06.2018

Kilka uwag o opłacie retencyjnej

wszystkie wpisy
"

Jeśli chcesz zwiększyć bezpieczeństwo inwestycji w nieruchomość, prowadzić skuteczne negocjacje, obniżać koszty, potrzebujesz rzetelnych informacji. Podejmuj decyzje na podstawie wnikliwych analiz stanu prawnego.

"

Dowiedz się więcej:

Nieruchomości