serwis prowadzioi

27.11.2014

Audyt prawny nieruchomości

Zasiedzenie służebności przesyłu

autor: Ewa Skrzypczyńska

Zasiedzenie służebności przesyłu może stanowić skuteczny środek obrony przedsiębiorstw przesyłowych przed roszczeniami właścicieli nieruchomości, na których znajdują się urządzenia przesyłowe.

Zasiedzenie służebności przesyłu może nastąpić, gdy okres zasiedzenia upłynął po dniu 3 sierpnia 2008 r. (data wprowadzenie do kodeksu cywilnego instytucji służebności przesyłu). Przed tą datą możliwe było jedynie zasiedzenie przez przedsiębiorstwo przesyłowe służebności gruntowej polegającej na korzystaniu ze znajdujących się na nieruchomości urządzeń przesyłowych.

Przesłanki zasiedzenia służebności przesyłu

Służebność przesyłu może zostać nabyta na skutek (1) posiadania służebności przez przedsiębiorcę przesyłowego, (2) polegającego na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia przesyłowego, będącego własnością przedsiębiorcy przesyłowego, (3) które dodatkowo jest nieprzerwane oraz (4) upływu wymaganego przez ustawę czasu – 30 lat dla posiadania w złej wierze albo 20 lat dla posiadania w dobrej wierze.

Dobra i zła wiara przedsiębiorcy przesyłowego 

Przy zasiedzeniu służebności przesyłu dla oceny dobrej albo złej wiary przedsiębiorcy przesyłowego istotny jest moment rozpoczęcia posiadania służebności, a ewentualne powstanie złej wiary w okresie późniejszym jest prawnie obojętne. Ponadto obowiązujące domniemanie dobrej wiary, oznacza, że obowiązek udowodnienia posiadania przez przedsiębiorcę przesyłowego służebności przesyłu w złej wierze będzie ciążyć na właścicielu nieruchomości. Istotnym dokumentem udowadniającym dobrą wiarę przedsiębiorcy może jednak być decyzja wydana na podstawie art. 35 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (Dz. U. z 1974 r., Nr 10, poz. 64) oraz na podstawie stanowiących jego odpowiednik przepisów późniejszych ustaw.

Należy zatem pamiętać, że skutkiem posiadania przez przedsiębiorstwo przesyłowe służebności przesyłu jest możliwość jej nabycia w drodze zasiedzenia. Zasiedzenie następuje co prawda z mocy prawa, jednak w celu uzyskania pewności co do stanu prawnego nieruchomości należy uzyskać postanowienie o stwierdzeniu zasiedzenia.

Ewa Skrzypczyńska

Ewa Skrzypczyńska

radca prawny, konsultant

Masz pytanie?

Ewa Skrzypczyńska

radca prawny, konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Audyt prawny nieruchomości21.08.2019

Najszybsza droga do zniesienia współwłasności nieruchomości

Audyt prawny nieruchomości24.06.2018

Kilka uwag o opłacie retencyjnej

wszystkie wpisy
"

Jeśli chcesz zwiększyć bezpieczeństwo inwestycji w nieruchomość, prowadzić skuteczne negocjacje, obniżać koszty, potrzebujesz rzetelnych informacji. Podejmuj decyzje na podstawie wnikliwych analiz stanu prawnego.

"

Dowiedz się więcej:

Nieruchomości