serwis prowadzioi

06.03.2014

Bezpieczeństwo Podatkowe

Ostatni dzwonek na przekształcenie

autor: Dominik Goślicki

Od kilku lat Ministerstwo Finansów próbuje zniechęcić przedsiębiorców działających w formie spółki kapitałowej do obrania korzystniejszej podatkowo struktury spółki osobowej. Planowana obecnie nowelizacja przepisów o podatkach dochodowych dla wielu przedsiębiorców może być skuteczną barierą. Dlatego warto zastanowić się nad zmianą formy prawnej z wykorzystaniem obecnie funkcjonujących rozwiązań ustawowych i już teraz rozpocząć przygotowania do przekształcenia.

Przypomnijmy klika podstawowych informacji. Spółki kapitałowe (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne) podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (19 %), a jednocześnie wspólnicy tych spółek będący osobami fizycznymi od uzyskanych dywidend płacą 19 % podatku, co oznacza efektywne opodatkowanie na poziomie ponad 34 %. W analogiczny sposób przedstawia się sytuacja akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej, która od początku 2014 r. stała się podatnikiem podatku dochodowego.

Z kolei w spółkach osobowych, w istocie za wyjątkiem spółek komandytowo-akcyjnych, dochód opodatkowany jest jednokrotnie. Dlatego bardzo popularną obecnie formą prowadzenia działalności jest spółka komandytowa, łącząca zalety spółki kapitałowej (bezpieczeństwo prawne wspólników komandytariuszy) z niskim, jednokrotnym opodatkowaniem.

Przedsiębiorcom funkcjonującym w formie spółki kapitałowej przepisy prawa dają możliwość płynnego przejścia do dogodniejszej formy prawnej. Procedura przekształcenia spółki standardowo zamyka się w dwóch miesiącach. Niezwykle istotne jest to, że przekształcony podmiot zachowuje wszelkie decyzje, pozwolenia, koncesje. Sama transformacja nie wpływa też na stosunki umowne spółki (nie wymaga zgody kontrahentów).

Pewną przeszkodą – na razie z reguły niezbyt forsowną – jest opodatkowanie niepodzielonych zysków na dzień przekształcenia. Wyjaśnić wypada, że w świetle obecnie obowiązujących przepisów przez niepodzielony zysk rozumie się zysk, którym wspólnicy w żaden sposób nie zadysponowali. Oznacza to w szczególności, że nie może podlegać opodatkowaniu w związku z przekształceniem zysk zakumulowany na kapitale zapasowym, czy rezerwowym. W praktyce zatem obecnie opodatkowaniu w związku z przekształceniem (na zasadach takich jak dywidenda) może podlegać jedynie bieżący zysk z bieżącego roku podatkowego.

Rozwiązanie projektowane przez Ministerstwo Finansów, które obowiązywać ma od 1 stycznia 2015 r., obejmuje opodatkowaniem na dzień przekształcenia także wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy spółki przekształcanej. W przypadku spółek od dawna funkcjonujących na rynku, które osiągane zyski reinwestowały, może to oznaczać opodatkowanie czysto wirtualnego dochodu wspólników jak najbardziej realnym, znaczącym podatkiem.

Jednym słowem, spółki kapitałowe zainteresowane przekształceniem w transparentnie opodatkowaną spółkę osobową nie powinni związanych z tym działań odkładać w czasie.

Dominik Goślicki

Dominik Goślicki

radca prawny, starszy konsultant

Masz pytanie?

Dominik Goślicki

radca prawny, starszy konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Bezpieczeństwo Podatkowe03.07.2023

Praca zdalna na nowych zasadach – aspekty podatkowe

Bezpieczeństwo Podatkowe24.11.2022

Czas na zmiany?! Wybór właściwej formy opodatkowania

wszystkie wpisy
"

Podatki ciągle się zmieniają.
Dlatego trzymamy rękę na pulsie i dbamy, by nasi Klienci byli o krok przed fiskusem.

"

Dowiedz się więcej:

Bezpieczeństwo podatkowe