serwis prowadzioi

02.05.2023

Estoński CIT

Estoński CIT – dla kogo?

autor: Katarzyna Lewandowska

Zasadniczo „Estoński CIT” skierowany jest do podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Ustawodawca stawia jednak określone warunki niezbędne do wejścia w ten reżim rozliczeń. Warunki te dotyczą m.in. struktury właścicielskiej, struktury przychodów oraz rodzaju prowadzonej działalności.

Z tej formy opodatkowania aktualnie mogą skorzystać:

1)      spółki z ograniczoną odpowiedzialnością;

2)      spółki akcyjne;

3)      proste spółki akcyjne

4)      spółki komandytowe;

5)      spółki komandytowo-akcyjne

będące polskimi rezydentami podatkowymi. Zatem opodatkowane w tej formie nie mogą być przykładowo spółki jawne.

Co więcej wspólnikami takiej spółki mogą być wyłącznie osoby fizyczne. Ponadto spółka nie może posiadać udziałów lub akcji w kapitale innej spółki. Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach wskazują, że spółka nie może posiadać udziałów (akcji) zarówno w innej polskiej spółce jak i spółce zagranicznej (zob. interpretacja DKIS z 9.03.2022 r. sygn. 0111-KDIB1-2.4010.648.2021.2.ANK). Warto podkreślić, że udziały w innych spółkach mogą jednak posiadać wspólnicy spółki opodatkowanej „Estońskim CIT”.

Ustawodawca przewiduje również, że spółka i wspólnik nie mogą posiadać praw majątkowych związanych z prawem do otrzymywania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym. 

W kontekście struktury przychodów ważne jest, aby nie uzyskiwać zbyt wysokich tzw. dochodów pasywnych. Chodzi o to, że spółka nie może uzyskiwać więcej niż 50% przychodów z wierzytelności, odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek, części odsetkowej raty leasingowej czy też poręczeń i gwarancji. Do tego limitu zaliczają się także przychody z praw autorskich lub praw własności przemysłowej oraz ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych.

Dodatkowo przepisy przewidują, że spółka nie może być przedsiębiorstwem finansowym ani instytucją pożyczkową, nie może uzyskiwać dochodów na podstawie zezwolenia na działalność w Specjalnej Strefie Ekonomicznej lub na podstawie decyzji o wsparciu, a także nie może być w stanie upadłości ani likwidacji. W interpretacjach podatkowych wskazuje się jednak, że po wyczerpaniu limitu pomocy publicznej albo po uchyleniu lub wygaśnięciu decyzji o wsparciu lub zezwolenia na działalność w SSE podatnik będzie mógł już wybrać opodatkowanie „Estońskim CIT” (zob. interpretacja DKIS z 2.05.2022 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.134.2022.3.JKU).

Z kolei podmioty uczestniczące w podziałach, łączeniach lub transakcjach wnoszenia aportów mogą być wyłączone z możliwości wyboru tej formy opodatkowania przez określony czas.

Dla niektórych podmiotów istotne może być również, że spółka opodatkowana „Estońskim CIT” musi zatrudniać co najmniej 3 pracowników na umowę o pracę albo 3 osoby na umowy cywilnoprawne (wypłacając im łącznie wynagrodzenie równe co najmniej trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia).

Spełnienie powyższych wymagań w niektórych przypadkach będzie wymagało podjęcia odpowiednich działań, które będą miały na celu możliwość wyboru tej formy opodatkowania.

Katarzyna Lewandowska

Katarzyna Lewandowska

doradca podatkowy, starszy konsultant

Masz pytanie?

Katarzyna Lewandowska

doradca podatkowy, starszy konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Estoński CIT15.02.2024

Przejście na Estoński CIT a sporządzenie sprawozdania finansowego – interpretacja ogólna

Estoński CIT02.06.2023

Ceny transferowe w spółkach z „Estońskim CIT”

wszystkie wpisy
"

Dla wszystkich przedsiębiorców, którzy szukają dogodnej formuły rozliczeń podatkowych.

"

Dowiedz się więcej:

Estoński CIT