serwis prowadzioi

22.07.2022

Inwestycje budowlane

Elektroniczny dziennik budowy z podpisem Prezydenta

autor: Kacper Łagodziński

Najważniejszy dokument na budowie w końcu doczekał się swojej elektronicznej wersji. Już niebawem śledzenie postępu prac budowlanych ma być możliwe zdalnie – z poziomu smartfona lub komputera. To kolejny etap cyfryzacji procesu budowlanego w Polsce.

O planach wprowadzenia elektronicznego dziennika budowy (EDB) mówi się już od około 2 lat. Po wdrożeniu portalu e-budownictwo, umożliwiającego elektroniczne składanie dokumentów w procesie inwestycyjnym, przyszedł czas na uchwalenie konkretnych rozwiązań dotyczących EDB. 9 czerwca 2022 roku Sejm zagłosował za przyjęciem ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2245), a 21 lipca br. akt ten został podpisany przez Prezydenta RP. Poza regulacjami dotyczącymi dziennika budowy, ustawa zawiera przepisy dotyczące cyfrowej książki obiektu budowlanego, czy centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane (e-CRUB).

Obecnie dziennik budowy reguluje art. 45 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2351 z późn. zm.) oraz Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 6 września 2021 r. w sprawie sposobu prowadzenia dzienników budowy, montażu i rozbiórki (Dz. U. poz. 1686). Zgodnie z nowelizacją, regulacje dotyczące dziennika budowy zostaną wyodrębnione do osobnego rozdziału (Rozdział 5a), a dotychczasowe rozporządzenie zostanie zastąpione przez nowy akt.

Jak prowadzić elektroniczny dziennik budowy?

Prowadzenie dziennika budowy w formie elektronicznej będzie możliwe za pomocą dedykowanego systemu teleinformatycznego (system Elektroniczny Dziennik Budowy). Administrowanie danymi, jak również bieżące utrzymanie systemu będzie należało do kompetencji Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Co ważne, system ma działać nawet w trybie offline, a dostęp do niego uzyskamy za pomocą przeglądarki internetowej lub aplikacji dostępnej za darmo w sklepach App Store i Google Play.

Inwestor zainteresowany prowadzeniem elektronicznego dziennika budowy będzie musiał założyć konto w systemie EDB. W zakresie uprawnień inwestora będzie między innymi udostępnianie dziennika pozostałym uczestnikom procesu budowlanego celem dokonywania wpisów. Oczywiście niezależnie od tego, uprawnione organy (w tym przede wszystkim organy administracji architektoniczno-budowlanej oraz organy nadzoru budowlanego) będą miały stały lub czasowy dostęp do systemu, przydzielany co do zasady przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Każdy dziennik elektroniczny będzie miał też swój indywidualny numer.

Jakie funkcje będzie miał system EDB?

Poza możliwością rejestrowania przebiegu prac budowlanych system EDB będzie służył także jako platforma do uprzedniego złożenia wniosku o wydanie dziennika budowy w formie elektronicznej. W takim przypadku, „wydanie” dziennika będzie polegało na zapewnieniu dostępu do niego w systemie. Do dziennika budowy będzie należało dołączyć kopie uprawnień budowlanych kierownika budowy, kierownika robót, inspektora nadzoru inwestorskiego oraz (w przypadku gdy został ustanowiony) projektanta sprawującego nadzór autorski, chyba że uprawnienia te będą widoczne w systemie e-CRUB.

W założeniu, system pozwoli sprawnie (i zdalnie) zarządzać procesem budowlanym. Inwestor ma mieć możliwość przeglądania i korygowania wpisów, dodawania uczestników, jak również określania ich czasu pracy.

Przydatnym rozwiązaniem będzie również możliwość złożenia dziennika budowy po zakończeniu robót wraz z wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie. Zamknięcie dziennika budowy będzie następowało przez nadanie mu statusu „zamknięty” w systemie EDB. Wydanie pozwolenia na użytkowanie bądź przyjęcie zawiadomienia o zakończeniu budowy spowoduje zaś konieczność oznaczenia jako „oddany do użytkowania”. Po 25 latach od nadania elektronicznemu dziennikowi budowy, jednego z powyższych statusów (w zależności od tego, czy będziemy mieli do czynienia z budową, czy z innymi robotami budowlanymi) zgromadzone dane będą usuwane z systemu.

Czy będzie możliwe prowadzenie dziennika budowy w formie papierowej?

Wprowadzenie elektronicznego dziennika nie pozbawi możliwości prowadzenia go w formie papierowej. Do 31 grudnia 2029 roku inwestor będzie mógł sam zdecydować, którą formę wybiera. Po tej dacie będzie dostępny już tylko dziennik elektroniczny. Ustawodawca przewidział więc okres przejściowy, który pozwoli wszystkim uczestnikom procesu inwestycyjnego przygotować się do pełnej cyfryzacji.

Co ważne, inwestor będzie mógł (już w czasie trwania budowy) zmienić papierowy dziennik na elektroniczny. Nie będzie jednak możliwości zmiany w drugą stronę, tj. z dziennika elektronicznego na papierowy.

Elektroniczny Dziennik Budowy – od kiedy?

Co do zasady, nowelizacja wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, natomiast na przepisy umożliwiające prowadzenie dziennika budowy w formie elektronicznej poczekamy nieco dłużej. Dla tych regulacji przewidziano bowiem 6-miesięczny okres vacatio legis.

Kacper Łagodziński

Kacper Łagodziński

aplikant radcowski, starszy asystent

Masz pytanie?

Kacper Łagodziński

aplikant radcowski, starszy asystent

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Inwestycje budowlane09.04.2024

Na formularzu czy nie, czyli krótko o tym w jakiej formie złożyć uwagi/wnioski do planu miejscowego

Inwestycje budowlane29.02.2024

Decyzja o warunkach zabudowy, a pozwolenie na budowę, czyli o roli „wuzetki” w procesie budowlanym

wszystkie wpisy
"

Wspieramy branżę budowlaną na wszystkich etapach procesu inwestycyjnego, pomagamy budować sprawnie i bezpiecznie.

"

Dowiedz się więcej:

Inwestycje budowlane