serwis prowadzioi

06.03.2023

Inwestycje budowlane

Kto jest stroną postępowania w sprawie o pozwolenie wodnoprawne?

autor: Kacper Łagodziński

W postępowaniach, których przedmiotem jest wydanie pozwolenia wodnoprawnego nie stosuje się art. 28 kpa, który wyznacza ogólną zasadę ustalania kręgu stron w postępowaniach administracyjnych. Jak zatem ustalić, kto jest stroną w tego typu sprawach?

Przepisy Prawa wodnego, a „kodeksowe” zasady ustalania kręgu stron postępowania

Regulacje dotyczące wydawania pozwoleń wodnoprawnych zostały zawarte w Rozdziale 2 Działu IX ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne[1]. Krąg stron postępowania w sprawie wydania pozwolenia wodnoprawnego wyznacza zawarty w tej części ustawy art. 401 ust. 1 Prawa wodnego, zgodnie z którym stroną tego postępowania (poza wnioskodawcą) są podmioty, na które będzie oddziaływać zamierzone korzystanie z wód, lub podmioty znajdujące się w zasięgu oddziaływania planowanych do wykonania urządzeń wodnych. Przepis ten stanowi tzw. lex specialis w stosunku do regulacji art. 28 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego[2]. To oznacza, że ustalając katalog stron postępowania w sprawie o wydanie pozwolenia wodnoprawnego, organ wodnoprawny nie stosuje ww. przepisu kpa, a zakres stron jest przez to ograniczony.

Kluczowy operat wodnoprawny

Aby prawidłowo ustalić zakres stron postepowania, organ musi się zastanowić:

a) na jakie podmioty będzie oddziaływać zamierzone korzystanie z wód?

b) jakie podmioty znajdują się w zasięgu oddziaływania urządzeń wodnych objętych wnioskiem?

Prawidłowe odpowiedzi na wskazane pytania nie będą możliwe bez analizy treści operatu wodnoprawnego, który wnioskodawca ma obowiązek dołączyć do wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego (zgodnie z art. 407 ust. 2 pkt 1 Prawa wodnego) i który stanowi w zasadzie najważniejszy dokument w postępowaniu[3]. To na jego podstawie, organ wodnoprawny ustala, na jakie nieruchomości będzie oddziaływać inwestycja[4] i komu z tego powodu przysługuje status strony postępowania. W praktyce najczęściej jest tak, że do kręgu stron zalicza się właścicieli nieruchomości, które zostały wskazane w operacie wodnoprawnym jako te, na które inwestycja oddziałuje.

UWAGA: Warto pamiętać jednak, że urząd nie jest związany ustaleniami operatu, wobec czego sam powinien zweryfikować, czy wyznaczony przez sporządzającego operat zasięg oddziaływania jest prawidłowy.

Szczególne zasady udziału stron w postępowaniu

W kontekście udziału stron w sprawie o wydanie pozwolenia wodnoprawnego warto wspomnieć także o sposobie informowania ich o przebiegu postępowania. Jeszcze do niedawna (do 10 listopada 2022 roku) zawiadomienie o wszczęciu postępowania bezpośrednio otrzymywał tylko wnioskodawca, a pozostałe strony były zawiadamiane w formie obwieszczeń[5]. Obecnie, szczególne zasady mają zastosowanie do postępowań, w których stron postępowania jest więcej niż 10.

I tak, zgodnie z art. 401 ust. 3 Prawa wodnego, jeżeli liczba stron przekracza 10, do stron innych niż wnioskodawca stosuje się art. 49 kpa. Przepis ten umożliwia zawiadamianie stron o decyzjach i innych czynnościach organu (i) w formie publicznego obwieszczenia (ii) w innej formie publicznego ogłoszenia zwyczajowo przyjętej w danej miejscowości lub (iii) przez udostępnienie pisma w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej właściwego organu administracji publicznej. Doręczenie w tym trybie uważa się za skuteczne po upływie 14 dni od dnia obwieszczenia/ogłoszenia w innej formie/udostępnienia na stronie BIP. Ponownie, gdy stron postępowania jest więcej niż 10, zawiadomienie o wszczęciu postępowania bezpośrednio otrzymuje wyłącznie wnioskodawca, a pozostałe strony są zawiadamiane w formie obwieszczeń wywieszanych w siedzibie właściwej jednostki organizacyjnej Wód Polskich, a także w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach urzędów starostwa powiatowego i urzędów gmin, właściwych ze względu na zakres korzystania z wód.

W kontekście udziału w postępowaniu w sprawie wydania pozwolenia wodnoprawnego warto jeszcze wspomnieć, że adresy zamieszkania stron są ustalane według ewidencji gruntów i budynków. Ma to o tyle istotne znaczenie, że doręczenie zawiadomienia na adres wskazany w ewidencji gruntów i budynków uważa się za dokonane (art. 401 ust. 5 i 6 Prawa wodnego).

Postępowanie w sprawie o pozwolenie wodnoprawne, a udział organizacji ekologicznej

Zgodnie z art. 402 ust. 1 Prawa wodnego, w postępowaniach dotyczących zgód wodnoprawnych nie stosuje się przepisów art. 31 kpa. W związku z powyższym, ustawodawca wyłączył zarówno możliwość wszczęcia tego typu postepowań przez organizacje społeczne, jak i dopuszczenia ich udziału w postępowaniach, które trwają.

Podsumowanie

Ustalenie kręgu stron postępowania w sprawie o wydanie pozwolenia wodnoprawnego odbywa się na szczególnych zasadach. Istotne znaczenie w tym zakresie ma operat wodnoprawny dołączany przez inwestora do wniosku, natomiast warto pamiętać, że organ wodnoprawny nie może bezkrytycznie przyjmować jego ustaleń. Jednocześnie, w wyjątkowy sposób kształtuje się również sposób zawiadamiania stron o poszczególnych czynnościach, co także świadczy o osobliwym charakterze tego postępowania.



[1] T.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2625 z późn. zm. (dalej jako: „Prawo wodne”).

[2] T.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2000 z późn. zm. (dalej jako: „kpa”).

[3] Zob. art. 400 ust. 8 Prawa wodnego.

[4] Zgodnie z art. 409 ust. 1 pkt 2 lit. d Prawa wodnego, w części opisowej operatu wodnoprawnego należy wskazać rodzaj i zasięg oddziaływania zamierzonego korzystania z wód lub planowanych do wykonania urządzeń wodnych.

[5] Zmiany w tym zakresie zostały wprowadzone za sprawą art. 38 pkt 8 ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz. U. poz. 2185).

Kacper Łagodziński

Kacper Łagodziński

aplikant radcowski, starszy asystent

Masz pytanie?

Kacper Łagodziński

aplikant radcowski, starszy asystent

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Inwestycje budowlane09.04.2024

Na formularzu czy nie, czyli krótko o tym w jakiej formie złożyć uwagi/wnioski do planu miejscowego

Inwestycje budowlane29.02.2024

Decyzja o warunkach zabudowy, a pozwolenie na budowę, czyli o roli „wuzetki” w procesie budowlanym

wszystkie wpisy
"

Wspieramy branżę budowlaną na wszystkich etapach procesu inwestycyjnego, pomagamy budować sprawnie i bezpiecznie.

"

Dowiedz się więcej:

Inwestycje budowlane