serwis prowadzioi

11.04.2023

Inwestycje budowlane

Od 23 kwietnia Twoja sprawa o warunki zabudowy może być zawieszona nawet na 2 lata. To ostatni dzwonek, aby zareagować

autor: Agata Legat

Zgodne z obowiązującym dziś art. 62 ust. 1 upzp[1], postępowanie w sprawie ustalenia warunków zabudowy wójt/burmistrz/ prezydent może zawiesić na czas nie dłuższy niż 9 miesięcy od dnia złożenia wniosku. 

23 kwietnia przepis ten zmienia się w taki sposób, że zawiesić postępowanie będzie można na okres 18 miesięcy. Jeżeli w tym czasie zostanie wyłożony plan miejscowy, okres zawieszenia będzie można wydłużyć jeszcze o 6 miesięcy. Łącznie to aż 2 lata dopuszczalnego okresu zawieszenia.  

Zmiany do upzp wprowadza tzw. nowelizacja tzw. ustawy odległościowej[2]. Mimo że dotyczy ona lokalizowania elektrowni wiatrowych, to okres zawieszenia postępowania wydłuża dla wszystkich inwestycji.

Jak uniknąć ryzyka 2-letniego zawieszenia? 

Jedynym sposobem na uniknięcie ryzyka 2-letniego zawieszenia postępowania jest złożenie wniosku o warunki zabudowy przed 23 kwietnia 2023 r.

Zgodnie z przepisem przejściowym, do spraw ustalenia warunków zabudowy wszczętych i niezakończonych przed wejściem w życie ustawy odległościowej, stosuje się przepisy w brzmieniu dotychczasowym.

W kwestii dochowania terminu, pamiętajmy o podstawowych zasadach procedury administracyjnej:

  • datą wszczęcia postępowania o warunki zabudowy jest dzień doręczenia wniosku organowi ewentualnie dzień wystawienia dowodu otrzymania (jeśli składacie wniosek drogą elektroniczną);
  • wniosek na dzień złożenia nie musi spełniać wszystkich wymogów formalnych –  jeśli organ stwierdzi braki, wezwie Was do ich uzupełnienia w terminie minimum 7 dni. Można poprosić o wydłużenie wyznaczonego terminu (ważne aby zrobić to przed jego upływem). Jeśli uzupełnicie braki w terminie, datą wszczęcia postępowania będzie ten dzień, w którym złożyliście niekompletny wniosek.


[1] Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 503 z późn. zm.).

[2] Ustawa z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 553).

Agata Legat

Agata Legat

radca prawny, partner

Masz pytanie?

Agata Legat

radca prawny, partner

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Inwestycje budowlane09.04.2024

Na formularzu czy nie, czyli krótko o tym w jakiej formie złożyć uwagi/wnioski do planu miejscowego

Inwestycje budowlane29.02.2024

Decyzja o warunkach zabudowy, a pozwolenie na budowę, czyli o roli „wuzetki” w procesie budowlanym

wszystkie wpisy
"

Wspieramy branżę budowlaną na wszystkich etapach procesu inwestycyjnego, pomagamy budować sprawnie i bezpiecznie.

"

Dowiedz się więcej:

Inwestycje budowlane