serwis prowadzioi

20.07.2022

Inwestycje budowlane

Odległość budynku od cmentarza – co przyniesie nowa ustawa dla branży budowlanej?

autor: Agata Legat

Wydawałoby się, że tak elementarna kwestia, jak odległość budynku od cmentarza powinna być  choćby ze względu na wymogi sanitarne  precyzyjnie uregulowana. Obowiązujące przepisy pozostawiają w tej kwestii sporo do życzenia. Luki i niedoskonałości  póki co  wypełniają sądy administracyjne. To ma się jednak diametralnie zmienić.

Odległość budynku względem cmentarza – jak jest dziś?

Obowiązująca  dość wiekowa, bo pochodząca z 1959 r.  ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych nie ustala odległości projektowanej zabudowy od terenów cmentarzy. Organy orzekające w sprawach o warunki zabudowy lub o pozwolenie na budowę normy odległościowe wywodzą z przepisów  rozporządzenia w sprawie określenia, jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie na cmentarze (także z 1959 r.).

Sęk w tym, że owo rozporządzenie określa wymogi dla terenów pod budowę nowych cmentarzy, a nie dla projektowania budynków w ich sąsiedztwie. W orzecznictwie sądowym przeważa dziś pogląd, że określone rozporządzeniem odległości cmentarzy od zabudowy obowiązują również „w drugą stronę”, czyli w sytuacji projektowania budynków w sąsiedztwie cmentarzy.

Jeśli tak czytać rozporządzenie, to  dla zabudowań mieszkalnych, zakładów produkujących artykuły żywności, zakładów żywienia zbiorowego i zakładów przechowujących artykuły żywności minimalna odległość od cmentarza to 150 m (z możliwością zmniejszenia tej odległości do 50 m w przypadku podłączenia budynku do sieci wodociągowej).

Przedstawiona powyżej interpretacja  jakkolwiek przeważająca  nie jest jedyną. Przykładowo WSA w Poznaniu w wyroku  z dnia 12 września 2012 r., II SA/Po 565/12, stwierdził, że rozporządzenia nie można odczytywać jako przewidującego ograniczenia w lokalizacji nowej zabudowy (w tym mieszkalnej) w sąsiedztwie istniejących już cmentarzy.

Nowa ustawa to bardzo precyzyjne wymogi odległościowe

Z projektem nowej ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych można zapoznać się na stronie: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12351755/katalog/12819378#12819378.

Projekt ustanawia precyzyjne wymagania zarówno dla lokalizacji cmentarzy względem istniejącej zabudowy, jak i dla projektowania nowej zabudowy względem istniejących cmentarzy. W tym ostatnim przypadku minimalne odległości to:

  • 150 m dla budynku niepodłączonego do sieci wodociągowej;
  • 50 m dla budynku podłączonego do sieci wodociągowej;
  • 35 m dla budynku podłączonego do sieci wodociągowej, jeśli powierzchnia grzebalna (nie dot. kolumbariów) znajduje się w odległości min. 15 m od ogrodzenia cmentarza

Wskazane odległości należy rozumieć jako najkrótsze odcinki mierzone od ogrodzenia cmentarza do budynku.

Powyższe wymagania mają znaleźć zastosowanie dla nowej zabudowy polegającej na budowie:

  • zakładów produkujących lub przechowujących środki spożywcze,
  • zakładów żywienia zbiorowego,
  • budynków mieszkalnych,
  • budynków zamieszkania zbiorowego,
  • budynków użyteczności publicznej.

Wymogi odległościowe nie mają dotyczyć sytuowania zabudowy względem cmentarzy zamkniętych (za takie ustawa uznawać ma cmentarze, na których od ostatniego pochowania minęło 40 lat.

 

Agata Legat

Agata Legat

radca prawny, partner

Masz pytanie?

Agata Legat

radca prawny, partner

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Inwestycje budowlane09.04.2024

Na formularzu czy nie, czyli krótko o tym w jakiej formie złożyć uwagi/wnioski do planu miejscowego

Inwestycje budowlane29.02.2024

Decyzja o warunkach zabudowy, a pozwolenie na budowę, czyli o roli „wuzetki” w procesie budowlanym

wszystkie wpisy
"

Wspieramy branżę budowlaną na wszystkich etapach procesu inwestycyjnego, pomagamy budować sprawnie i bezpiecznie.

"

Dowiedz się więcej:

Inwestycje budowlane