serwis prowadzioi

13.10.2019

Prawo pracy

Czas pracy

autor: Agnieszka Tomkowiak

Kodeks pracy reguluje kwestie związane z czasem pracy pracowników, wskazując na maksymalne normy, których nie wolno przekroczyć. Przepisy prawa w tym zakresie zostały stworzone w celu ochrony praw pracowniczych i stanowią normy, których strony umowy o pracę nie mogą uregulować w sposób mniej korzystny dla pracownika, nawet za jego zgodą.

Tygodniowo 5 dni po 8 godzin

Jak powszechnie wiadomo, Kodeks pracy w art. 129 przyjmuje przeciętnie pięciodniowy tydzień pracy i przeciętnie ośmiogodzinny dzień pracy. Sformułowanie „przeciętnie” oznacza, iż w przyjętym przez danego pracodawcę okresie rozliczeniowym, np. 1 miesiąca zachowane zostaną takie przeciętne normy czasu pracy.

W konsekwencji, średni dzienny czas pracy to 8 godzin. W niektórych przypadkach, w zależności od zastosowanego u danego pracodawcy systemu pracy, norma dzienna może być przedłużona na zasadach wskazanych w ustawie.

Nadgodziny

Przyjmuje się, iż dopuszczalne są wyjątkowo sytuacje, w których norma czasu pracy może być przekroczona, są to tzw. nadgodziny. Kodeks pracy przewiduje możliwość ich wykonywania:

  • w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii lub
  • w związku ze szczególnymi potrzebami pracodawcy.

Szczególne potrzeby pracodawcy, o których mowa w art. 151 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy to ogólna przesłanka, która potrafi sprawiać trudności interpretacyjne. Przyjęło się, że potrzeby te wyraża pracodawca poleceniem, choć można także wykonywać pracę nadliczbową za wiedzą i zgodą pracodawcy (także milczącą zgodą).

Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym, a łącznie w roku kalendarzowym nie może ich być więcej niż 150. Pracodawca może ustalić wyższy roczny limit nadgodzin niż ustawowe 150 wynikające z art. 151 § 3 Kodeksu pracy, jednak wówczas nadal nieprzekraczalne maksimum w tym zakresie będzie wynikać z maksymalnej tygodniowej możliwej ośmiogodzinnej liczby nadgodzin wynikającej z art. 131 § 1 Kodeksu pracy. Jeśli pracodawca nie ustali innej maksymalnej ilości nadgodzin w roku kalendarzowym to przyjmuje się, że nie może ich być więcej jak 150.

Planowanie nadgodzin

Państwowa Inspekcja Pracy nie raz wyrażała pogląd, iż nadgodziny w jej ocenie muszą stanowić sytuację nadzwyczajną, nieplanowaną. Co za tym idzie, wyrażano opinię o niedopuszczalności nadgodzin w przypadku możliwości ich wcześniejszego zaplanowania.

W doktrynie panuje jednak dyskusja co do prawidłowości takiej interpretacji co do planowania nadgodzin. Częsty jest pogląd o tym, że uprzednia wiedza o czasowej i krótkotrwałej konieczności pracy ponad „standardowy” czas pracy nie wyklucza dopuszczalności takich nadgodzin w rozumieniu prawa pracy – zakładając, iż taka potrzeba istotnie jest krótkotrwała i przemijająca. Stanowisko to wydaje się być racjonalne, jednak ze względu na odmienną praktykę niektórych inspekcji pracy, może stanowić ryzyko prawne dla pracodawcy.

Prawo do odpoczynku

Niezależnie od powyższego, zgodnie z art. 132 i 133 Kodeksu pracy musi zostać zachowane prawo do wypoczynku pracownika. W każdej dobie należy przewidzieć co najmniej 11 godzin nieprzerwanego okresu odpoczynku. Ograniczenia tego nie stosuje się w sytuacjach absolutnie wyjątkowych wskazanych w przepisie art. 132 § 2 Kodeksu pracy, takich w przypadku akcji ratunkowych w celu ochrony życia i zdrowia ludzkiego czy w przypadku potrzeby usunięcia awarii.

Raz w tygodniu natomiast pracownikowi przysługuje 35-godzinny okres odpoczynku (wliczając już obowiązkowy 11-godzinny okres wynikający z normy dobowej). W sytuacjach awaryjnych, o których mowa powyżej, norma tygodniowa może być wyjątkowo skrócona, lecz nie bardziej niż do 24 godzin.

Agnieszka Tomkowiak

Agnieszka Tomkowiak

radca prawny, konsultant

Masz pytanie?

Agnieszka Tomkowiak

radca prawny, konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Prawo pracy15.04.2024

Praca w ramach platform internetowych – nowa dyrektywa europejska (cz. I)

Prawo pracy05.04.2024

Ustawa o ochronie sygnalistów – Rada Ministrów przyjęła nowy projekt ustawy

wszystkie wpisy
"

Prawidłowe ułożenie relacji pracowniczych to podstawa stabilnego rozwoju przedsiębiorstwa. Jeśli jesteś pracodawcą musisz mieć pewność, że prawo pracy działa u Ciebie optymalnie.

"

Dowiedz się więcej:

Prawo pracy