serwis prowadzioi

06.02.2023

Prawo pracy

Obowiązek informacyjny spoczywający na pracodawcy

autor: Anna Przygocka

W ostatnim czasie dużo się mówi i pisze o obowiązku informacyjnym pracodawcy wynikającym z art. 29 §3 kodeksu pracy w kontekście projektowanej nowelizacji kodeksu pracy. Tymczasem ww. przepis stanowi tylko jedną z odsłon obowiązku informacyjnego ciążącego na pracodawcy.

Wobec tego warto wspomnieć chociażby o obowiązku wynikających art. 94 pkt 1) kodeksu pracy, tj. zaznajamiania pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach oraz ich podstawowymi uprawnieniami.

W praktyce prawidłowe spełnienie ww. obowiązku może wiązać się z wieloma wątpliwościami, chociażby w zakresie formy wypełnienia tego zobowiązania, jego zakresu przedmiotowego, czy czasu, w którym należy go dopełnić.

Co do formy przekazania pracownikom ww. informacji, warto zaznaczyć, że przepisy nie narzucają żadnej konkretnej formy. Zatem można zastosować dowolną formę, tj. ustną, czy pisemną. Przy czym pracodawcy powinni pamiętać, że zobowiązanie pracownika w regulaminie pracy do zapoznawania się z innymi regulaminami, instrukcjami i przepisami obowiązującymi na jego stanowisku pracy nie wyłącza obowiązku pracodawcy zaznajamiania pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków i sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach.

Przepisy nie regulują również zakresu przedmiotowego informacji, które pracodawca winien przekazać pracownikom. Szczegółowość informacji dotyczących obowiązków danego pracownika na konkretnym stanowisku pracy może być uzależniona od wielu czynników, w tym m.in. samego stanowiska pracy, wykształcenia i doświadczenia zawodowego pracownika. Przyjmuje się, że w przypadku, gdy praca jest mało skomplikowana, a pracownik nie podejmuje pracy po raz pierwszy, informacja o zakresie jego obowiązków i sposobie ich wykonywania może być ogólna.

Wątpliwości wśród pracodawców budzi również zakres informacji o przysługującym pracownikom uprawnieniach. W tym kontekście należy wyraźnie odróżnić obowiązek informacyjny wynikający z art. 29 §3 kodeksu pracy. Ponadto kategoria uprawień, o których należy poinformować pracowników nie została nigdzie zdefiniowana. Pracodawcy mogą wywiązać się z ww. zobowiązania np. poprzez odpowiednio skonstruowane regulaminy pracy.   

Odnosząc się do momentu, w którym pracodawcy powinni czynić zadość nałożonemu na nich obowiązkowi, należy wskazać, że z treści art. 94 pkt 1 kodeksu pracy wynika, że obowiązek informacyjny dotyczy pracowników podejmujących pracę. Zatem z chwilą podjęcia pracy pracownicy powinni mieć świadomość ciążących na nich obowiązkach.

Obowiązek informacyjny omówiony w niniejszym wpisie stanowi jedno z wielu zobowiązań ciążących na pracodawcach. Uszczegółowienie tego obowiązku oraz omówienie innych zostanie przedstawione na szkoleniu organizowanym przez Kancelarię. Zatem prosimy śledzić informacje o terminach planowanych szkoleń.

Anna Przygocka

Anna Przygocka

radca prawny, starszy konsultant

Masz pytanie?

Anna Przygocka

radca prawny, starszy konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Prawo pracy11.03.2024

Rzecznik Praw Pracowniczych – projekt ustawy o powołaniu nowego organu

Prawo pracy19.01.2024

Zmiana przepisów wykonawczych dotyczących stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe – ile pracodawcy mają czasu żeby dostosować stanowiska pracy do nowych przepisów?

wszystkie wpisy
"

Prawidłowe ułożenie relacji pracowniczych to podstawa stabilnego rozwoju przedsiębiorstwa. Jeśli jesteś pracodawcą musisz mieć pewność, że prawo pracy działa u Ciebie optymalnie.

"

Dowiedz się więcej:

Prawo pracy