serwis prowadzioi

Newsletter Lexpress

08.11.2024Spory sądoweNośniki reklamowe

Rekompensata za koszty odzyskiwania należności – TSUE korzystnie dla wierzycieli

autor: Karolina Piekarska

Opóźnienia w płatnościach w transakcjach handlowych stanowią jedno z poważniejszych wyzwań dla przedsiębiorstw, zwłaszcza tych z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W odpowiedzi na ten problem wprowadzono instrumenty prawne mające na celu przeciwdziałanie nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Jednym z narzędzi regulującym te kwestie jest ustawa…
23.10.2024Spory sądoweNośniki reklamowe

Kontrowersyjne orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Łodzi w temacie uciążliwych immisji zapachowych

autor: Dariusz Wegner

Szerokim echem wśród branży rolniczej odbiło się rozstrzygnięcie łódzkiego Sądu Apelacyjnego w głośnej sprawie rolnika spod Łodzi, który został pozwany przez sąsiadów m.in. o zapłatę zadośćuczynienia za immisje zapachowe generowane przez prowadzoną przez niego hodowlę. Sąd Apelacyjny w wyroku z dnia 23 lipca 2024 r., sygn. akt I ACa 239/23 podtrzymał bowiem niekorzystne…
02.10.2024Spory sądoweNośniki reklamowe

Posiedzenie przygotowawcze – jednorożec procedury cywilnej?

autor: Karolina Piekarska | Aleksandra Kurzawska |

Wprowadzenie posiedzenia przygotowawczego do polskiego Kodeksu Postępowania Cywilnego (dalej: KPC) w 2019 roku miało na celu znaczące usprawnienie procesu rozwiązywania sporów sądowych. Nowa instytucja, regulowana przepisami art. 2054-2057 KPC, miała za zadanie w szczególności skrócić czas trwania postępowania poprzez wcześniejsze ustalenie przedmiotu sporu oraz…
17.06.2024Spory sądoweNośniki reklamowe

O statusie konsumenta w (przy) umowach obustronnie profesjonalnych

autor: Paweł Kierski

Od kilku lat rozrasta się orzecznictwo sądowe, w tym Sądu Najwyższego, dotyczące niedozwolonych postanowień umownych, masowo zastrzeganych przed laty przez banki komercyjne w umowach kredytowych indeksowanych lub denominowanych do waluty obcej. Jak powszechnie wiadomo, tendencja orzecznicza – zarówno krajowa, jak i wspólnotowa – dająca się zauważyć w ramach tzw.…
16.05.2024Spory sądoweNośniki reklamowe

Ulgi i rabaty bez wpływu na wysokość odszkodowania?

autor: Aleksandra Kurzawska

Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów w dniu 8 maja 2024 r. podjął uchwałę[1] mającą na celu rozstrzygnięcie kwestii dopuszczalności uwzględniania ulg i rabatów w ramach odszkodowania z obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (dalej: „OC ppm”). Jest ona wynikiem wystąpienia przez Rzecznika Finansowego z wnioskiem[2]…
19.03.2024Spory sądoweNośniki reklamowe

O pułapkach przy robotach budowlanych

autor: Paweł Kierski

Już od dość dawna w prawie umów budowalnych funkcjonuje instytucja gwarancji zapłaty za roboty budowalne. Do kodeksu cywilnego wprowadziła ją nowelizacja z 8 stycznia 2010 r. poprzez dodanie nowych przepisów art. 6491 – 6495 k.c. (przy czym wcześniej regulacja bardzo zbliżona do kodeksowej była już zawarta w ustawie z dnia 9 lipca 2003 r. o gwarancji zapłaty…
12.02.2024Spory sądoweNośniki reklamowe

Nowe postępowanie odrębne – sytuacja procesowa przedsiębiorcy i konsumenta

autor: Karolina Piekarska

Lipcowa zmiana procedury cywilnej wprowadziła do porządku prawnego nowe postępowanie odrębne z udziałem konsumentów. Ideą wprowadzonych zmian jest zwiększenie praw przysługującym konsumentom. W procesie nowe regulacje znajdują zastosowanie zarówno, gdy konsument pozywa przedsiębiorcę, jak i wtedy gdy przedsiębiorca pozywa konsumenta. Co istotne przepisy odrębne…
05.02.2024Spory sądoweNośniki reklamowe

O przedawnieniu nigdy dość!

autor: Paweł Kierski

Na rozległym terenie prawa cywilnego „egzystuje” szereg instytucji prawnych o tyleż doniosłym znaczeniu, co spornym charakterze. Niejasności, a co za tym idzie kontrowersje w ich wykładni oraz w aplikacji na poziomie sądowego stosowania prawa, budzą nawet przepisy o tak podstawowym znaczeniu jak przedawnienie roszczeń majątkowych. Mogłoby się wydawać, że wobec…
08.01.2024Spory sądoweNośniki reklamowe

Miarkowanie kary umownej

autor: Anna Gad

Miarkowanie kary umownej to możliwość jej obniżenia przez Sąd w postępowaniu sądowym. Strony umowy bardzo często po zastrzeżeniu kar umownych w kontrakcie, są pewne swoich racji. Gdy strona nie realizuje obowiązków umownych, strona przeciwna nalicza karę umowną i dochodzi w sądzie jej zapłaty.  Dochodząc zapłaty kary umownej, powód zobowiązany jest wykazać ważność…
27.12.2023Spory sądoweNośniki reklamowe

Zdalne rozprawy sądowe na stałe w k.p.c.

autor: Anna Gad

Możliwość przeprowadzania zdalnych rozpraw przez sądy, została wprowadzona przez przepisy covidowe[1]. Zdalna rozprawa to rozprawa przeprowadzana przez sąd na odległość, przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających jednoczesny bezpośredni przekaz obrazu i dźwięku. Rozprawa zdalna polega na tym, że strony lub świadkowie nie muszą stawiać się w budynku sądu…