serwis prowadzioi

06.11.2017

SSE

Różnice kursowe w działalności strefowej

autor: Katarzyna Lewandowska

Różnice kursowe powstające w wyniku realizacji kontraktów zabezpieczających typu forward nie są objęte zwolnieniem z podatku CIT przewidzianym dla działalności w specjalnej strefie ekonomicznej.

Takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjnej w sprawie o sygn. II FSK 1703/15. Postępowanie dotyczyło spółki, która prowadzi działalność w specjalnej strefie ekonomicznej na podstawie zezwolenia obejmującego produkcję wyrobów gotowych do samochodów. Z uwagi na dużą liczbę transakcji zawieranych przez spółkę w walutach obcych oraz potrzebę zabezpieczenia przed niekorzystnymi wahaniami kursów walut, spółka zawiera terminowe kontrakty typu forward z fizyczną dostawą waluty. Powyższe gwarantuje jej możliwość wymiany waluty w przyszłości po określonym z góry kursie wynikającym z kontraktów.

Spór toczył się o to, czy różnice kursowe powstałe z rozliczenia tych kontraktów mogą zostać zaliczone do przychodów i kosztów z działalności strefowej. Dzięki temu byłyby one zwolnione z podatku dochodowego.

Spółka uważała, że jak najbardziej tak, gdyż – w jej przekonaniu – różnice kursowe powstałe w wyniku realizacji kontraktów są elementem działalności strefowej objętej zezwoleniem. Spółka nie prowadzi bowiem odrębnej działalności finansowej polegającej na obrocie kontraktami finansowymi w celu osiągnięcia zysków lecz podejmuje czynności, które są nierozerwalnie związane z osiąganiem przychodów w ramach strefy, służąc jednocześnie zabezpieczeniu ich źródła.

Ze stanowiskiem spółki nie zgodził się jednak zarówno organ podatkowy, jak i sąd pierwszej i drugiej instancji.

W uzasadnieniu wyroków wskazano, że umowa kontraktu terminowego typu forward nie należy do zakresu czynności podejmowanych przez spółkę w ramach działalności gospodarczej w SSE. Nie jest bowiem aktywnością generującą bezpośrednio dochód z działalności określonej w zezwoleniu udzielonym spółce. Nie jest także nieodłącznym następstwem węzłów  prawnych, bez których prowadzenie na terenie SSE działalności w sferze produkcji wyrobów gotowych do samochodów, okazałoby się niemożliwe. Przeciwnie, zawieranie umów na kontrakty terminowe jest odrębną od działalności gospodarczej dziedziną aktywności przedsiębiorcy, który kierując się racjonalnością i chęcią ograniczenia ryzyka gospodarczego inicjuje stosunki prawne także w sferach niezwiązanych z prowadzoną na co dzień produkcją. Przyznano, że działania te związane są wprawdzie z prowadzoną działalnością i są gospodarczo uzasadnione, jednakże nie stanowią realizacji przedmiotu działalności spółki objętego zezwoleniem. W konsekwencji uznano, że kwoty wynikające z rozliczenia kontraktów typu forward nie mogą zostać zaliczone do przychodów i kosztów osiąganych lub ponoszonych w ramach działalności objętej zezwoleniem i tym samym nie mogą korzystać ze zwolnienia z CIT.   

Omówiony wyrok jest kolejnym rozstrzygnięciem niekorzystnym dla przedsiębiorców strefowych. Podmioty działające w strefie muszą bowiem pamiętać, że nawet w sytuacji zabezpieczania swojej działalności podejmują dodatkowe czynności, które mogą zostać uznane za działalność „pozastrefową” niekorzystającą ze zwolnienia podatkowego.

Katarzyna Lewandowska

Katarzyna Lewandowska

doradca podatkowy, starszy konsultant

Masz pytanie?

Katarzyna Lewandowska

doradca podatkowy, starszy konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

SSE12.11.2019

Korzystna dla przedsiębiorców interpretacja ogólna

SSE18.03.2019

Obniżanie stawek amortyzacyjnych w Strefie

wszystkie wpisy
"

Podatki ciągle się zmieniają.
Dlatego trzymamy rękę na pulsie i dbamy, by nasi Klienci byli o krok przed fiskusem.

"

Dowiedz się więcej:

Bezpieczeństwo podatkowe