serwis prowadzioi

20.03.2018

SSE

Strata w działalności strefowej

autor: Katarzyna Lewandowska

Podmioty prowadzące działalność w SSE nie mogą rozliczyć straty wygenerowanej na działalności strefowej.

Zasadniczo straty podatkowe mogą być rozliczone poprzez obniżenie dochodu uzyskanego w kolejnych pięciu latach podatkowych, z tym, że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Organy podatkowe oraz sądy administracyjne prezentują pogląd, że powyższe rozliczenie nie dotyczy straty uzyskanej z działalności strefowej, która jest zwolniona z opodatkowania.

Przepisy podatkowe dotyczące przedmiotu opodatkowania wskazują bowiem, że przy ustalaniu straty nie uwzględnia się m.in. przychodów i kosztów uzyskania przychodów, jeżeli dochody nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku.

Na tej podstawie organy i sądy uznają, że w sytuacji, gdy dochody uzyskane z działalności prowadzonej w specjalnej strefie ekonomicznej, na warunkach określonych odrębnymi przepisami, są zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych, to tym samym zarówno przy ustalaniu dochodu podlegającego opodatkowaniu nie uwzględnia się przychodu osiąganego z działalności w tej strefie, jak i przy obliczaniu straty podatkowej nie bierze się pod uwagę przychodów uzyskanych w ramach działalności prowadzonej w strefie oraz poniesionych na ich uzyskanie kosztów.

Jednocześnie podkreślają, że strata poniesiona na działalności strefowej jest wyłącznie stratą ekonomiczną, a nie stratą podatkową.

Powyższe stanowisko, jest bardzo niekorzystne dla podmiotów prowadzących działalność w SSE. W wielu przypadkach, przy rozpoczęciu działalności, kiedy ponoszone są wydatki inwestycyjne (budowa hali produkcyjnej, budowa fabryki, zakup i montaż maszyn oraz urządzeń), sprawą naturalną jest, że w pierwszym roku (latach) występuje strata. Brak możliwości jej rozliczenia z dochodem, który generowany jest się w latach kolejnych powoduje, że szybciej wykorzystywana jest pomoc publiczna. Zwolnieniem z opodatkowania objęty jest bowiem cały dochód, a nie dochód obniżony o straty z lat poprzednich. Podmiot nie prowadzący działalności gospodarczej na terenie SSE i nie korzystający ze zwolnienia taką stratę mógłby rozliczyć.

Co więcej  stanowisko sądów i organów wskazuje, że straty strefowej nie można także rozliczyć po wygaśnięciu lub cofnięciu zezwolenia (zob. wyrok NSA z 30.11.2017 sygn. II FSK 180/16, z 26.06.2015 r. sygn. II FSK 1368/13,  z 13.11.2014 r. sygn. II FSK 1768/12).

Katarzyna Lewandowska

Katarzyna Lewandowska

doradca podatkowy, starszy konsultant

Masz pytanie?

Katarzyna Lewandowska

doradca podatkowy, starszy konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

SSE12.11.2019

Korzystna dla przedsiębiorców interpretacja ogólna

SSE18.03.2019

Obniżanie stawek amortyzacyjnych w Strefie

wszystkie wpisy
"

Podatki ciągle się zmieniają.
Dlatego trzymamy rękę na pulsie i dbamy, by nasi Klienci byli o krok przed fiskusem.

"

Dowiedz się więcej:

Bezpieczeństwo podatkowe