serwis prowadzioi

11.09.2020

Zamówienia publiczne

Wykluczenie wykonawcy za nienależyte wykonanie umowy w nowym P.z.p.

autor: Konrad Różowicz

Niedochowanie należytej staranności przy realizacji zamówienia publicznego może stanowić okoliczność tamującą ubieganie się wykonawcy o kolejne kontrakty publiczne. W ramach nowego P.z.p. przesłanka wykluczenia, nawiązująca do wskazanej okoliczności, została rozszerzona, a w konsekwencji wykazuje potencjał objęcia szerszego kręgu pretendentów do uzyskania zamówienia publicznego. 

Fakultatywność przesłanki wykluczenia

Elementem łączącym przesłankę wyrażoną w art. 24 ust. 5 pkt 4 P.z.p. z przesłanką z art. 109 ust. 1 pkt 7 nowego P.z.p., jest zakodowanie w katalogu fakultatywnych podstaw wykluczenia. W konsekwencji znajdzie ona zastosowanie wyłącznie w tych postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego, w których zamawiający zdecyduje się na jej zastosowanie. Należy jednak nadmienić, że przewidziana w art. 24 ust. 5 pkt 4 P.z.p. przesłanka eliminacyjna znajduje się w czołówce wykorzystywanych przez podmioty publiczne (https://prawodlasamorzadu.pl/2019-04-04-wykorzystanie-fakultatywnych-przeslanek-wykluczenia-wykonawcow).

Kierunek ewolucji

 

art. 24 ust. 5 pkt 4 P.z.p.

art. 109 ust. 1 pkt 7 nowego P.z.p.

przyczyny niewykonania zamówienia

Wykluczenie wykonawcy, który z przyczyn    leżących po jego stronie

Wykluczenie wykonawcy, który z przyczyn leżących po jego stronie

rodzaj i stopień niewykonania zamówienia

nie wykonał albo nienależycie wykonał w istotnym stopniu wcześniejszą umowę w sprawie zamówienia publicznego lub umowę koncesji zawartą z zamawiającym, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1-4 P.z.p.

nie wykonał lub nienależycie wykonał albo długotrwale nienależycie wykonywał istotne zobowiązanie wynikające z wcześniejszej umowy w sprawie zamówienia publicznego lub umowy koncesji

konsekwencja niewykonywania zamówienia

co doprowadziło do rozwiązania umowy lub zasądzenia odszkodowania

co doprowadziło do wypowiedzenia lub odstąpienia od umowy, odszkodowania, wykonania zastępczego lub realizacji uprawnień z tytułu rękojmi za wady

 

Długotrwałe nienależyte wykonywanie istotnych zobowiązań

Przewidziana w art. 109 ust. 1 pkt 7 nowego P.z.p. przesłanka eliminacyjna obejmuje swym zakresem, nie tylko niewykonanie oraz nienależyte wykonanie zamówienia, ale również długotrwałe nienależyte wykonywanie istotnego zobowiązania wynikającego z umowy w sprawie zamówienia publicznego. Powyższe ma szczególnie istotne znaczenie w przypadku branż, które świadczą usługi ciągłe lub powtarzające się okresowo. W przypadku wskazanej kategorii świadczeń może powstać stan, w którym przez pewien okres usługa np. odbioru odpadów komunalnych, była realizowana na bardzo niskim poziomie np. z nieodbieraniem odpadów od znacznego grona właścicieli nieruchomości, co może być kwalifikowane jako „nienależyte wykonywanie zobowiązania”.

Wykluczenie wykonawcy z postępowania wymaga aby nienależyte wykonywanie zamówienia charakteryzowało się długotrwałością, co wyłącza możliwość wykluczenia wykonawcy za incydentalne niedopełnienie w przeszłości wymaganego standardu realizacji umowy. Ważne jest również podkreślenie, że niedopełniane przez wykonawcę obowiązki muszą lokować się w ramach istotnych zobowiązań, a więc nie mogą być wyłącznie świadczeniami lub obowiązkami pobocznymi.

Wykonanie zastępcze lub realizacja uprawnień z tytułu rękojmi

Wśród konsekwencji jakie musiało wywołać nienależyte wykonanie umowy w sprawie zamówienia publicznego, aby zaktualizować podstawę wykluczenia wykonawcy z postępowania, art. 109 ust. 1 pkt 7 nowego P.z.p., wymienia wykonanie zastępcze oraz realizację uprawnień z tytułu rękojmi. W związku z nieograniczeniem zaistnienia ww. konsekwencji wyłącznie do skorzystania z ww. instrumentów w oparciu o przesłanki ustawowe, należy uznać, że również skorzystanie z takich uprawnień w oparciu o szczególne postanowienia kontraktowe, będzie aktualizowało podstawę do wykluczenia wykonawcy z przyszłych postępowań.

Nowa ustawa łapie stare naruszenia

Zgodnie z art. 111 ust. 4 nowego P.z.p. wykluczenia wykonawcy na podstawie przesłanki z art. 109 ust. 1 pkt 7 P.z.p. może nastąpić w oparciu o wykrycie stosownego zdarzenia w okresie 3 lat wstecz. Tymże stosownym zdarzeniem jest zaktualizowanie się ostatniego z czynników (zdarzeń) zakodowanych w przesłance wykluczenia, a więc skutku jaki wywołało nienależyte wykonanie umowy[1]. W konsekwencji przepisy nowego P.z.p. obejmą swym zakresem również przejawy nienależytego wykonywania aktualnie realizowanych umów.



[1] Zob. K. Różowicz, Temporalny wymiar przesłanek wykluczenia, „Monitor Zamówień Publicznych”, nr 11/2019.

Konrad Różowicz

Konrad Różowicz

prawnik, partner

Masz pytanie?

Konrad Różowicz

prawnik, partner

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Zamówienia publiczne03.04.2024

Czy można wytłumaczyć się z rażąco niskiej ceny zyskiem niematerialnym lub minimalizowaniem straty?

Zamówienia publiczne23.02.2022

Brak obowiązku określenia końcowego terminu naliczania kar umownych oraz ich kwoty maksymalnej – uzasadnienie uchwały III CZP 16/21

wszystkie wpisy
"

Nasze wsparcie prawne dedykujemy każdemu podmiotowi zaangażowanemu w ubieganie się i realizację zamówień publicznych - od lidera konsorcjum do podwykonawcy.

"

Dowiedz się więcej:

Zamówienia publiczne