Ziemski Biznes

31.05.2019



Ustawa antyodorowa czyli nowy projekt resortu środowiska

KATEGORIA: Inwestycje budowlane

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej, czyli w skrócie -ustawy antyodorowej.

Projekt zakłada wprowadzenie ograniczeń odległościowych, mających na celu zapobieganie powstawaniu uciążliwości spowodowanych wydzielaniem nieprzyjemnych zapachów przez realizowane przedsięwzięcia sektora rolnictwa. Ustawa dopuszcza zatem, sytuowanie tego rodzaju inwestycji pod warunkiem zachowania określonych odległości od (i) budynków mieszkalnych, (ii) budynków o funkcji mieszanej, w skład której wchodzi funkcja mieszkaniowa, (iii) budynków użyteczności publicznej, (iv) szpitali, (v) gospodarstw agroturystycznych, (vi) uzdrowisk i obszarów ochrony uzdrowiskowej, (vii) parków narodowych i ich otulin.

Przy określaniu odległości, które muszą zostać zachowane podczas planowania przedmiotowych przedsięwzięć, zgodnie z projektem, należało będzie brać pod uwagę wielkość planowanego gospodarstwa. Odległość w metrach odpowiadać ma liczbie DJP (dużych jednostek przeliczeniowych inwentarza) tegoż. Chów/hodowla zwierząt w liczbie mieszczącej się w przedziale 210-500 DJP powinna być oddalona od opisanych obiektów o 210-550 metrów. Z kolei chów/hodowla zwierząt w liczbie powyżej 500 DJP powinna być usytuowana w odległości co najmniej 500 metrów.

Co istotne, ustawa przewiduje wyjątek od przywołanej zasady odległościowej. Wymóg zachowania tejże, nie będzie musiał być spełniony, pod warunkiem otrzymania zgody wszystkich właścicieli nieruchomości z przywołanych obszarów chronionych, objętych obszarem oddziaływania planowanej fermy. Owa zgoda, będzie mogła być wyrażona wyłącznie w formie aktu notarialnego wraz z wpisem do księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości.

Co podkreślają projektodawcy[1], nad prawnym uregulowaniem standardów zapachowych prace trwały już od wielu lat -zarówno w kraju jak i na terenie Unii Europejskiej. Niemniej, ze względu na bardzo szeroką skalę problemu (prawie połowa skarg, petycji i uwag dotykających problemu zanieczyszczenia powietrza dotyczy uciążliwości zapachowych związanych z działalnością rolniczą), brak jest w tym zakresie formalnych wytycznych i dyrektyw. Do tej pory na gruncie uciążliwości zapachowych funkcjonował jedynie (pomijając przepisy prawa, które bezpośrednio nie dotyczą uciążliwości zapachowych) -Kodeks przeciwdziałania uciążliwości zapachowej z 2016 roku i Kodeks dobrej praktyki rolniczej z 2004 roku, jednak ich skuteczność jest niewielka.

Wejście w życie ustawy antyodorowej planowane jest na 1 lipca 2019 roku. Obecnie projekt znajduje się jednak na etapie konsultacji.

Konsekwencją wprowadzenia opisywanego projektu, będzie konieczność załączania do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę dodatkowych dokumentów -oświadczeń w zakresie spełnienia wymagań komentowanej ustawy, opcjonalnie: dowodów potwierdzających wyrażenie zgody na odstępstwa od zasad wyrażonych w ustawie antyodorowej. Nowelizacja wprowadza również zmiany m.in. w zakresie wytycznych dotyczących tworzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego jak również przesłanek dotyczących odmowy wydania decyzji o warunkach zabudowy -jeżeli nie została zapewniona minimalna odległość określona komentowaną ustawą/nie wyrażono zgody na odstępstwo, organ odmówi wydania tejże.

Z projektem można zapoznać się na stronie Rządowego Centrum Legislacji: https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12321413/12579313/12579314/dokument387166.pdf



[1] uzasadnienie do projektu ustawy, str. 2.




Autor:

Marta Klimek



Tekst pochodzi z portalu Ziemski Biznes