Ziemski Biznes

25.11.2019



Nowy podział projektu budowlanego – zapowiadane zmiany

KATEGORIA: Inwestycje budowlane

W dniu 6 listopada 2019 r. Rząd zakończył prace nad projektem zmian w ustawie – Prawo budowlane, który zakłada m.in. nowy podział projektu budowlanego. Docelowo ma on składać się z trzech części: projektu zagospodarowania działki lub terenu, projektu architektoniczno - budowlanego oraz projektu technicznego. Planowane rozwiązanie ma na celu uczynienie „bardziej czytelnym zakresu odpowiedzialności projektanta oraz organów administracji”.

Zgodnie z założeniem autorów nowelizacji, projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z projektem architektoniczno - budowlanym będą tymi częściami projektu budowlanego, które będą zatwierdzane przez organ administracji architektoniczno - budowlanej. Projekt techniczny z kolei nie będzie zatwierdzany ani przedkładany właściwemu organowi. Jak podkreślają projektodawcy, dzięki takiemu rozwiązaniu wydawanie decyzji o pozwoleniu na budowę, czy też przyjęcia zgłoszenia wraz z projektem, ma przebiegać sprawniej i szybciej.

Warto jednak zauważyć, że już obecnie obowiązujące przepisy Prawa budowlanego wskazują, które elementy projektu budowlanego są weryfikowane przez organ administracji architektoniczno-budowlanej, wobec czego zbędne jest przedkładanie tych części projektu, które nie są przez organ sprawdzane. Jako że pracownicy administracji architektoniczno – budowlanej nie są uczestnikami procesu budowlanego ani nie mają obowiązku posiadać uprawnień budowlanych, to ocena rozwiązań technicznych zastosowanych w projekcie budowalnym jest poza kompetencją organu administracji architektoniczno – budowlanej. Rola organu ogranicza się tylko do sprawdzenia kwestii wymienionych w art. 35 ust. 1 Prawa budowlanego, czyli np. kompletności projektu budowlanego czy zgodności tego projektu z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i innymi aktami prawa miejscowego.

W przepisach wymieniono elementy poszczególnych części wchodzących w skład projektu budowlanego podkreślając, że projekt techniczny, który przedkładany będzie do organu nadzoru budowlanego na etapie składania wniosku o wydanie decyzji pozwolenia na użytkowanie, musi być zgodny z zatwierdzonym przez organ administracji architektoniczno-budowlanej projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym. Rozwiązanie to jest jednak krytykowane przez inżynierów budownictwa, którzy zwracają uwagę, że „konieczność bezwzględnego dostosowywania projektu technicznego do wizji projektu architektonicznego może spowodować brak możliwości przyjęcia prawidłowych rozwiązań, np. konstrukcyjnych, a w konsekwencji brak możliwości realizacji inwestycji lub konieczność zmiany projektu architektoniczno-budowlanego, co wydłuży proces uzyskiwania pozwolenia na budowę i czas oczekiwania na możliwość rozpoczęcia inwestycji[1].

W związku z nowym podziałem projektu budowlanego (1: projekt zagospodarowania działki lub terenu, 2: projekt architektoniczno-budowlany, 3: projekt techniczny) konieczne będzie ponowne zdefiniowanie wymagań co do zawartości każdej z jego części w zakresie części graficznej, opisowej oraz załączników. W konsekwencji, przygotowano również projekt nowego rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, mając na względzie konieczność zapewnienia czytelności i jednoznaczności danych zawartych w projekcie budowlanym oraz stopień skomplikowania projektowanego obiektu budowlanego.

Projekt architektoniczno - budowlany ma obejmować kwestie związane ze sposobem użytkowania, dostępnością oraz układem przestrzennym i formą architektoniczną obiektów budowlanych. Ponadto, projekt ten powinien zawierać charakterystyczne parametry obiektu budowlanego, a także określać rozwiązania materiałowe i techniczne obiektu budowlanego – istotne z punktu widzenia otoczenia oraz środowiska.

Projekt zagospodarowania działki lub terenu co do zasady nie zmieni swojego zakresu, z uwzględnieniem, że to w tej części projektu powinna się znajdować informacja o obszarze oddziaływania obiektu. Projekt techniczny będzie natomiast zawierał m.in. konstrukcję obiektu, charakterystykę energetyczną, warunki ochrony przeciwpożarowej oraz pozostałe opracowania techniczne.

Dodatkowo projektuje się wprowadzenie zmiany w art. 34 ust. 4a Prawa budowlanego w zakresie liczby egzemplarzy projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno – budowlanego zatwierdzanych przez organ. Powyższe wiąże się ze zmianą w zakresie liczby projektów przedkładanych razem z wnioskiem o udzielenie decyzji o pozwoleniu na budowę (projektowany art. 33 ust. 2 pkt 1). Aktualnie obowiązujące przepisy nakładają obowiązek dołączenia do wniosku o pozwolenie na budowę i zatwierdzenia 4 egzemplarzy, po jednym dla organu administracji architektoniczno - budowlanej i nadzoru budowlanego oraz dwóch egzemplarzy dla inwestora. Zgodnie z proponowaną w ustawie zmianą, zatwierdzeniu mają podlegać 3 egzemplarze projektu – z których jeden egzemplarz przeznaczony jest dla inwestora, jeden egzemplarz dla organu zatwierdzającego projekt oraz jeden egzemplarz dla właściwego organu nadzoru budowlanego.

Z treścią przyjętego przez Radę Ministrów projektu można zapoznać się na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.



[1] Stanowisko PIIB w sprawie konsekwencji podziału projektu budowlanego na trzy części




Autor:

Kinga Grzelak



Tekst pochodzi z portalu Ziemski Biznes