Ziemski Biznes

26.03.2021



Zmiany w badaniu rażąco niskiej ceny

KATEGORIA: Zamówienia publiczne

Nowe P.z.p. wprowadza kolejne zmiany w regulacjach dotyczących badania rażąco niskiej ceny. Modyfikacji uległ m.in. katalog ofert, których ceny będą uwzględniane przy obliczaniu średniej arytmetycznej, stanowiącej punkt odniesienia, dla wszczęcia procedury wyjaśnień w zakresie RNC.

Nieuwzględnianie ofert odrzuconych

Powyższe zestawienie ukazuje, że wraz z wejściem w życie nowego P.z.p., przy obliczaniu średniej arytmetycznej, zamawiający nie uwzględnia cen zaproponowanych w ofertach, podlegających odrzuceniu ze względu na:

  1. złożenie po terminie składania ofert,
  2. niezgodność treści z warunkami zamówienia,
  3. błędy w obliczeniu ceny lub kosztu.

Propozycje cenowe zawarte w pozostałych ofertach, w tym obarczonych wadami skutkującymi odrzuceniem na podstawie przesłanek innych niż wyżej wymienione, będą nadal uwzględniane przy obliczaniu średniej arytmetycznej.

Katalog ofert, których ceny powinny zostać uwzględnione przy ustalaniu średniej arytmetycznej, a także tych, które spod tego obowiązku są wyłączone, wydaje się obarczony pewną dozą przypadkowości. Nie uchylono m.in. konieczności uwzględnienia propozycji transakcyjnych sformułowanych w ofertach złożonych w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji (np. proponujących rażąco wysoką cenę); niezgodnych z ustawą czy złożonych przez wykonawców niezaproszonych do składania ofert (oferty takie wykazują cechy zbieżne z ofertami złożonymi po terminie składania ofert).

Jednocześnie wyłącznie dwie przesłanki odrzucenia ofert, w sposób realny zmieniają dotychczasowy sposób weryfikacji zaktualizowania się symptomu podejrzeń w zakresie rażąco niskiej ceny. Pierwsza z wyżej wymienionych tj. odrzucenie oferty złożonej po terminie nie ma realnego wpływu na tę procedurę, skoro dotychczas takich ofert w ogóle nie uwzględniało się w toku badania i oceny ofert (polegały one zwrotowi).

Warto jednak mieć na uwadze, że w nowym stanie prawnym ustalenie średniej arytmetycznej, powinno nastąpić po zweryfikowaniu przez zamawiającego, czy treść złożonych ofert jest zgodna z warunkami zamówienia oraz czy nie zawierają one błędu w obliczeniu ceny lub kosztu.  Powyższe ma również znaczenie dla wykonawców, którzy w oparciu o same informacje z otwarcia ofert, nie powinni przesądzać, że skorzystanie przez zamawiającego z procedury wyjaśniającej, było konieczne lub nieuzasadnione. Do przesądzenia powyższego niezbędne będzie również uwzględnienie tego jaki los spotkał lub spotkać powinien oferty konkurentów.




Autor:

Konrad Różowicz



Tekst pochodzi z portalu Ziemski Biznes