Ziemski Biznes

09.09.2022



Uproszczona legalizacja samowoli budowlanej

KATEGORIA: Inwestycje budowlane

Miało być prościej i bez zbędnych formalności, a jest… jak zawsze. Bywa, że organy nadzoru piętrzą trudności, a o prawo do uproszczonej legalizacji trzeba upominać się aż w sądzie. O tym, że zakres przypadków, w których możemy zastosować uproszczoną procedurę legalizacji jest bardzo szeroki  przypomniał niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 18 sierpnia 2022 r., II SA/Po 458/22. 

Kto może skorzystać z uproszczonej legalizacji?

Przypomnijmy: uproszczone postępowanie legalizacyjne można przeprowadzić do samowoli budowlanych, jeśli od zakończenia ich budowy upłynęło ponad 20 lat. Nie mogą z tego trybu jednak skorzystać właściciele obiektów, w stosunku do których przed wejściem przepisów o uproszczonej procedurze (19 września 2020 r.) wydana została ostateczna decyzja o rozbiórce.

Co istotne, z punktu widzenia przepisów Prawa budowlanego ważne jest tylko to, jak długo obiekt istnieje (ponad 20 lat), a nie, jakie funkcje pełnił na przestrzeni lat i jaką funkcję ma pełnić po legalizacji.

Legalizacja uproszczona a opłata       

Głównym celem uproszczonej legalizacji jest zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania obiektów budowlanych, dlatego organy nie będą pobierały żadnej opłaty legalizacyjnej. Właściciel obiektu poniesie zatem jedynie koszty związane z przygotowaniem wymaganych dokumentów legalizacyjnych.

Dokumenty legalizacyjne

Dokumenty legalizacyjne wymagane w postępowaniu uproszczonym to:

Dlaczego legalizacja uproszczona jest lepszym rozwiązaniem niż legalizacja „zwykła”?

Jeśli spełniasz przesłanki żeby przeprowadzić legalizację uproszczoną, to warto skorzystać właśnie z tego trybu. Podstawowe korzyści pokazuje załączona grafika:

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat uproszczonej legalizacji? Sciągnij e-booka, którego dla Ciebie przygotowaliśmy.

Link do e-booka: TUTAJ!




Autor:

Agata Legat



Tekst pochodzi z portalu Ziemski Biznes