26.01.2023Prawo pracyNośniki reklamowe
Czy każdy pracodawca musi kontrolować trzeźwość pracowników? - kontrola trzeźwości według nowych przepisów
Wraz z przepisami dotyczącymi wprowadzenia pracy zdalnej do kodeksu pracy, zostały przyjęte również przepisy umożliwiające przeprowadzenie przez pracodawcę kontroli wśród pracowników w zakresie ich trzeźwości oraz kontroli na obecność środków działających podobnie do alkoholu.
Najważniejsze regulacje w zakresie ww. zmian polegają m. in. na:
określeniu podstaw…
20.01.2023Kompleksowa obsługaNośniki reklamowe
Zmiany w kręgu spadkobierców
autor:
Piotr Kołodziejczak | Karolina Młyńczak |
20 grudnia 2022 r., Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw. Mimo że planowanych zmian jest niewiele, to mają one szansę istotnie przyspieszyć proces dziedziczenia. Jedną z najszerzej omawianych zmian jest zawężenie kręgu spadkobierców, o której mogą Państwo przeczytać w niniejszej publikacji.
Dziedziczenie…
16.01.2023Prawo pracyNośniki reklamowe
Praca zdalna w kodeksie pracy – przyjęte przepisy
W miniony piątek, 13 stycznia 2023 r. Sejm przyjął ustawę zmieniającą kodeks pracy, tym samym wprowadził do kodeksu pracy instytucję pracy zdalnej.
Pracownicy i pracodawcy długo czekali na wprowadzenie pracy zdalnej do kodeksu pracy. Pierwszy projekt ustawy zmieniającej kodeks pracy w zakresie prowadzenia do niego pracy zdalnej pojawił się już w pierwszej połowie…
13.01.2023Proces inwestycyjnyNośniki reklamowe
Kary za nieprzestrzeganie warunków decyzji środowiskowej
Za nieprzestrzeganie warunków, wymogów lub obowiązków, określonych w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach grozi administracyjna kara pieniężna w wysokości od 5000 zł do 1 000 000 zł.
Obowiązujący od 1.01.2017 r. art. 136a ust. 1 pkt 1 ustawy środowiskowej[1] umożliwia wymierzenie administracyjnej kary pieniężnej m.in. za naruszenie określonych w decyzji…
11.01.2023Inwestycje budowlaneNośniki reklamowe
Fotowoltaika w projektowanej reformie planowania przestrzennego
autor:
Edyta Wielańczyk-Grzelak
Ministerstwo Rozwoju i Transportu kontynuuje prace nad przełomową reformą planowania przestrzennego. Deklaruje ułatwienia dla lokalizacji fotowoltaiki.
Wprowadzenie
W uzasadnieniu do Projektu nowelizacji zaakcentowano, że „Zaproponowane zmiany stanowić będą istotny czynnik powodujący ożywienie gospodarcze, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym oraz…
09.01.2023Inwestycje budowlaneNośniki reklamowe
10 planowanych zmian w Prawie budowlanym w 2023 roku
autor:
Kacper Łagodziński | Justyna Fręś |
Ustawodawca nie zwalnia z wprowadzaniem zmian w Prawie budowlanym. Kolejna odsłona cyfryzacji, uproszczenia w budowie domów powyżej 70 m2, czy ułatwienia w oddawaniu obiektów do użytkowania to tylko niektóre z nich. W dzisiejszym artykule omówimy 10 planowanych zmian w Prawie budowlanym, które mają wejść w życie w 2023 roku.
Styczeń to od lat miesiąc zmian…
05.01.2023Inwestycje budowlaneNośniki reklamowe
Czy zbiornik retencyjny wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego?
autor:
Kacper Łagodziński
Zagadnienie budowy zbiorników retencyjnych nierzadko budzi wątpliwości inwestorów, którzy nie wiedzą jakich formalności muszą dokonać przed przystąpieniem do budowy. Szczególnie istotne w tym zakresie są przepisy Prawa wodnego, które regulują uzyskiwanie zgód wodnoprawnych. W dzisiejszym artykule odpowiemy, czy na budowę przydomowego zbiornika retencyjnego należy…
04.01.2023Proces inwestycyjnyNośniki reklamowe
Nowe warunki realizowania zabudowy magazynowej i przemysłowej
autor:
Magdalena Wilczyńska | Edyta Wielańczyk-Grzelak |
Nowelizacja planowania i zagospodarowania przestrzennego, nad którą pracuje obecnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma istotnie wpłynąć na wydawanie decyzji o warunkach zabudowy.
Głównym założeniem jest zwiększenie kontroli gmin nad realizowaniem inwestycji na podstawie warunków zabudowy. Służyć ma temu związanie decyzji o warunkach zabudowy postanowieniami…
02.01.2023Kompleksowa obsługaNośniki reklamowe
O istotnej zmianie prawa – na styku prawa rodzinnego i spadkowego
Odrywając się, choć na chwilę, od dominujących na łamach Ziemski Biznes problemów prawa gospodarczego, warto sobie przypomnieć, że życie nastręcza ciągłych problemów także w innych, niż gospodarka i działalność z nią związana, obszarach. Są to przy tym problemy, o których specjalnie nie rozmyśla się „na zapas”, a często – nim nas nie dotkną – w ogóle nie przychodzą…
30.12.2022Prawo pracyNośniki reklamowe
Co z pracą zdalną i badaniem trzeźwości pracowników?
autor:
Anna Przygocka | Karolina Młyńczak |
1 grudnia 2022 r. Sejm ekspresowo uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, która wprowadzi nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej oraz badania trzeźwości w pracy, o której wielokrotnie pisaliśmy już na łamach Lexpressu.
O wprowadzeniu do Kodeksu pracy regulacji dotyczących pracy zdalnej mówi się już od początku pandemii.…