serwis prowadzioi

Newsletter Lexpress

12.06.2025Inwestycje budowlaneNośniki reklamowe

Odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych cz. II

autor: Dr Anna Kudra-Ostrowska

W ostatnim artykule pisaliśmy o tym, na jakim etapie procesu inwestycyjno-budowlanego można ubiegać się o odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych oraz w odniesieniu, do jakich wymagań instytucja odstępstwa może znaleźć zastosowanie. Dzisiejszy artykuł poświęcony zostanie procedurze uzyskiwania odstępstwa - odpowiadając na pytania związane z tym, kto, kiedy…
10.06.2025Proces inwestycyjnyNośniki reklamowe

Jak przedłużyć termin „przydatności” decyzji środowiskowej?

autor: Marta Lorych

Jakiś czas temu omówiłam dla Państwa temat przeniesienia decyzji środowiskowej, więcej: tutaj. Dziś wracam z inną operacją na decyzjach środowiskowych, mianowicie kwestią przedłużania terminu „przydatności” tych decyzji. Przedstawiona analiza może być przydatna dla inwestorów, których proces inwestycyjny przedłuża się poza podstawowy termin „przydatności” tzw.…
05.06.2025NieruchomościNośniki reklamowe

Umowa najmu BTS - zalety dla najemcy

autor: Urszula Szefler

Coraz więcej przedsiębiorców rezygnuje z prowadzenia robót budowlanych i wybiera najem gotowego budynku, ale o określonych parametrach. Umowa najmu BTS (build to suit) polega na tym, że deweloper projektuje i buduje budynek zgodnie z indywidualnymi potrzebami przyszłego najemcy, a po ukończeniu robót budowlanych rozpoczyna się stosunek najmu. Umowy najmu BTS…
03.06.2025Inwestycje budowlaneNośniki reklamowe

Odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych cz. I

autor: Dr Anna Kudra-Ostrowska

Realizacja inwestycji budowlanych obwarowana jest koniecznością uwzględnienia licznych uwarunkowań i spełnienia szeregu wymogów prawnych. Część spośród nich pozwala na relatywnie elastyczne podejście do zamierzonego przedsięwzięcia, część natomiast silnie usztywnia możliwości inwestycyjne. Pozostająca w dyspozycji inwestora nieruchomość nie zawsze pozwala na…
29.05.2025Estoński CITNośniki reklamowe

Przekształcenie JDG w spółkę z o.o. pozwala skorzystać z preferencji w Estońskim CIT

autor: Katarzyna Lewandowska | Patryk Bembnowski |

W ostatnim czasie zapadł ważny wyrok NSA, który potwierdza, że spółka sp. z o.o. powstała z przekształcenie jednoosobowej działalności jest podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności. Oznacza to, że taka spółka może skorzystać z łagodniejszych warunków wejścia w tzw. Estoński CIT. O warunkach stosowania Estońskiego CIT oraz korzyściach płynących z…
27.05.2025Prawo pracyNośniki reklamowe

Zlecenie i JDG jak etat? Sprawdź, co wliczy się do stażu pracy

autor: Anna Przygocka | Weronika Miara |

22 maja 2025 r. Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji obowiązujących przepisów, który przewiduje znaczące zmiany dotyczące okresów wliczanych do stażu pracy. Mają one istotne znaczenie dla milionów osób, które dotychczas, mimo wielu lat aktywności zawodowej, nie mogły korzystać z przywilejów przysługujących pracownikom etatowym. Kogo dotyczy…
21.05.2025Inwestycje budowlaneNośniki reklamowe

Ograniczenia inwestycyjne związane z Obszarami Natura 2000

autor: Edyta Wielańczyk-Grzelak | Stanisław Fechner |

21 maja obchodzimy Europejski Dzień Obszarów Natura 2000. Jest to doskonała okazja, by przyjrzeć się tej formie ochrony przyrody, która pokrywa blisko 20% powierzchni naszego kraju. Jakiego rodzaju ograniczenia przewiduje? Czy objęcie danego obszaru Siecią Natura 2000 oznacza brak możliwości jakiejkolwiek zabudowy nieruchomości i prowadzenia biznesu? Przekonajcie…
19.05.2025Prawo pracyNośniki reklamowe

Pracodawcy czy pracownikowi przysługują prawa do utworu stworzonego przez pracownika? – cz. II

autor: Anna Przygocka

W poprzednim wpisie dostępnym tutaj omówiłam przejście autorskich praw majątkowych do utworu pracowniczego oraz zagadnienia z tym związane. Z kolei w niniejszym artykule zgłębię kwestię publikacji utworu naukowego oraz zagadnienie praw majątkowych do programu komputerowego stworzonego przez pracownika. Utwór naukowy pracownika instytucji naukowej Ustawa o prawie…
14.05.2025Inwestycje budowlaneNośniki reklamowe

Czy inwestycje OZE przyspieszą za sprawą planów obszarów OPRO?

autor: Kacper Łagodziński

Obszary przyspieszonego rozwoju energii ze źródeł odnawialnych (OPRO) mają usprawnić realizację inwestycji OZE na terenie kraju. Czy rzeczywiście planowane zmiany wywołają zamierzony skutek? W dzisiejszym artykule przybliżymy Państwu założenia, jakie mają spełniać OPRO. Czym są obszary przyspieszonego rozwoju OZE? Obowiązek wprowadzenia regulacji umożliwiających…
08.05.2025Prawo pracyNośniki reklamowe

Pracodawcy czy pracownikowi przysługują prawa do utworu stworzonego przez pracownika? – cz. I

autor: Anna Przygocka

Wielu pracowników wykonuje pracę twórczą, której efektem są utwory w rozumieniu prawa autorskiego. W związku z tym rodzi się pytanie, któremu z podmiotów stosunku pracy, tj. pracownikowi czy pracodawcy, przysługują prawa do utworu stworzonego przez pracownika. Jest to ciekawe zagadnienie, które warto zgłębić. Utwór pracowniczy Aby można było zakwalifikować…