serwis prowadzioi

19.08.2020

Aktualności

Koronawirus nie uzasadnia zwolnienia od kosztów sądowych

autor: Piotr Kołodziejczak , Martyna Krystman

Powołanie się na skutki pandemii, przy ogólnej dobrej kondycji majątkowej przedsiębiorcy, nie uzasadnia zwolnienia od kosztów sądowych.

Sąd Najwyższy [dalej także: SN] orzekł[1], że motywowanie wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych ograniczeniami w prowadzeniu działalności gospodarczej, przy ogólnej dobrej kondycji majątkowej przedsiębiorcy, nie uzasadnia jego uwzględnienia.

Orzeczenie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Sąd Apelacyjny [dalej także: SA] odrzucił skargę kasacyjną wniesioną przez M.J. [dalej także: skarżący, pozwany]. Uzasadnieniem dla powyższego rozstrzygnięcia było nieopłacenie pisma przez pozwanego. Precyzując skład orzekający wskazał, że pozwany wniósł uprzednio o zwolnienie od kosztów sądowych. Uzasadnienia dla powyższego wniosku, upatrywał w sytuacji epidemiologicznej w kraju, oraz w posiadaniu statusu mikroprzedsiębiorcy. Wskutek rozpoznania rzeczonego żądania, SA postanowił o odmowie udzielenia zwolnienia, uzasadniając to okolicznością,  iż pozwany posiadał znaczne oszczędności i wciąż uzyskiwał stabilne dochody. W konsekwencji, w ocenie sądu położenie materialne pozwanego nie uzasadniało przyznania mu zwolnienia od kosztów sądowych.

Zażalenie na powyższe postanowienie wniósł pozwany. Jego zdaniem zachodziły przesłanki do udzielenia w niniejszej sprawie zwolnienia od ponoszenia kosztów sądowych. Upatrywał ich w okoliczności, iż świadczy usługi gastronomiczne i posiada status mikroprzedsiębiorcy. Argumentował także, że ze względu na ograniczenia epidemiologiczne musiał przekształcić prowadzoną działalność ze stacjonarnej restauracji w sprzedaż na wynos. Doprowadziło to w ocenie skarżącego do pozbawienia go dochodów.

Rozpoznając niniejszą sprawę SN uznał, że zażalenie podlegało oddaleniu. Uzasadniając powyższe rozstrzygnięcie skład orzekający stwierdził, że skarżący pozostawał w dobrej kondycji majątkowej – posiadał duże oszczędności i zadowalające zabezpieczenie majątkowe. Co więcej, także skutki pandemiczne świadczą w ocenie sądu o elastyczności pozwanego, który nie zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej, a jedynie niejako przekwalifikował jej charakter. Ponadto, jak wskazał sąd: „ograniczenia w zakresie działalności gastronomicznej zostają stopniowo znoszone, nie mogą więc być traktowane jako stabilny czynnik wpływający na ocenę skutków odmowy zwolnienia od kosztów sądowych na przyszłość”.



[1] Postanowienie SN z dnia 24 czerwca 2020r., V CZ 31/20.

Piotr Kołodziejczak

Piotr Kołodziejczak

radca prawny, partner

Martyna Krystman

Martyna Krystman

aplikant radcowski, starszy asystent

Masz pytanie?

Piotr Kołodziejczak

radca prawny, partner

Martyna Krystman

aplikant radcowski, starszy asystent

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Aktualności29.09.2023

Obchodzenie zakazu handlu w niedzielę – najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego

Aktualności31.07.2023

Implementacja Dyrektywy SUP – co dalej?

wszystkie wpisy